Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 5 stycznia 2024

Herbata z mlekiemHerbata z mlekiem w Wielkiej Brytanii to napój, który szczyci się wielką popularnością. W Polsce nazywana potocznie „bawarką” znana jest nieco mniej. Fani tego napoju widzą w nim same zalety np. delikatny smak czy ograniczenie niekorzystnego wpływu teiny na organizm. Jakie właściwości wykazuje herbata z mlekiem i czy rzeczywiście jest taka zdrowa?

Herbata z mlekiem – właściwości

Obecnie istnieje wiele kontrowersji na temat dobroczynnych właściwości herbaty z mlekiem. Jedne z badań wykazały, że dodatek mleka niweluje działanie zawartych w niej antyoksydantów, które w naturalny sposób wzmacniają odporność organizmu, a także zapobiegają jego uszkodzeniom na poziomie komórkowym. Warto jednak zauważyć, że dodawanie mleka do herbaty nie wywołuje szkodliwego wpływu na obecne w niej polifenole, które odpowiadają za prawidłową pracę układu krwionośnego oraz chronią organizm przed rozwojem nowotworów.

W Polsce na temat herbaty z mlekiem panuje pewien pogląd, bowiem do niedawna spożywanie bawarki zalecane było kobietom w ciąży, aby wzmagać laktację. Dziś jednak wiadomo, że choć herbata z mlekiem jest zdrowa, to nie wykazuje właściwości mlekopędnych, w porównaniu do np. mieszanek ziołowych.

Herbata z mlekiem, mimo niezbyt długiej listy cennych właściwości, nie wywiera również złego wpływu na nasz organizm. Jedni spożywają ją ze względu na działanie, inni z kolei dla jej delikatnego smaku. Badania przeprowadzane nad działaniem herbaty z mlekiem są na bieżąco aktualizowane. Dlatego też jak na razie nie mamy powodów do zmartwień i możemy śmiało się nią delektować.

Bawarka – skąd nazwa?

Nazwa bawarka wzięła się z języka francuskiego, co oznacza osłodzoną herbatę syropem z paproci. Wykazywała ona właściwości lecznicze np. w przypadku przeziębień czy grypy. W 1689 roku emigrant z Sycylii Francesco Procopio otworzył kawiarnię w Paryżu, która stała się bardzo popularnym miejscem wśród przebywających we Francji książąt bawarskich. To oni najchętniej zamawiali tego rodzaju herbatę i na ich cześć nazwano bawarką modny do dziś napój.

Bawarka trafiła do Polski w okresie Sejmu Czteroletniego (XVIII wiek). Początkowo przygotowywana była z zielonej herbaty z dodatkiem mleka i alkoholu (np. czerwonego wina). Bawarka należała do ulubionych napojów wśród kobiet.

Herbata z mlekiem – przepis

Przygotuj następujące składniki:

  • 1 łyżeczka czarnej liściastej herbaty (Assam, Ceylon);
  • 1 łyżeczka czarnej liściastej herbaty Earl Grey;
  • woda;
  • miód/cukier;
  • mleko.

Do dzbanka wsypujemy dwa rodzaje herbaty, a następnie zalewamy wrzącą wodą. Liście herbaty powinny parzyć się około 3-4 minuty. Następnie do filiżanki wlewamy 1/3 mleka, po czym resztę uzupełniamy gorącą herbatą. Na koniec można dodać odrobinę miodu lub cukru. Warto pamiętać, że obecność mleka potęguje słodycz herbaty dlatego należy uważać z ilością cukru.

Polecane produkty

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Chłopicka J., Foltyn K., Miąsik M., Bartoń H. Porównanie właściwości antyoksydacyjnych i zawartości kwasów organicznych w napojach fermentowanych otrzymywanych przy pomocy grzybka tybetańskiego i herbacianego, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2016.
  2. Worobiej E., Tyszka K., Właściwości przeciwutleniające różnych rodzajów herbat czarnych, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami