Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 września 2021

Maść kamforowaMaść kamforowa to specjalistyczny produkt farmaceutyczny o działaniu rozgrzewającym i przeciwbólowym. Produkuje się ją z drzewa kamforowego, którego naturalnym terenem występowania są Chiny i Japonia. Lek stosuje się zewnętrznie – wystarczy odrobinę nanieść na skórę w wybranym miejscu, aby cieszyć się jego korzystnymi właściwościami.

Jak działa maść kamforowa?

Związki aktywne zawarte w maści powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, co przyspiesza przepływ krwi. Bezpośrednim skutkiem tego jest uczucie ciepła. Dobry przepływ krwi sprawia, że okoliczne tkanki są znacznie lepiej odżywione i dotlenione. W efekcie rany, uszkodzenia i wszelkie ich schorzenia znacznie szybciej się goją, ponieważ mają ku temu odpowiednie warunki.

Maść kamforowa wpływa nie tylko na układ krążenia, ale również układ nerwowy. Dzięki temu może działać przeciwbólowo, jednocześnie stymulując nerwy do pracy. Wpływ na układ nerwowy skutkuje ogólnym uspokojeniem i odprężeniem organizmu. Zapach produktu sprawia, że organizm znacznie lepiej radzi sobie z konsekwencjami stresu. Aromat jest bardzo silny i przenikliwy, dzięki czemu pobudza ośrodek oddechowy. Wykazano, że maść skutecznie odblokowuje zatkane przewody nosowe i wspiera terapię schorzeń zatok.

Kiedy stosować maść kamforową?

Wśród wskazań do stosowania maści kamforowej znajdują się między innymi:

  • nerwobóle;
  • przeziębienie i grypa;
  • bóle reumatyczne, bóle stawów różnego pochodzenia;
  • odmrożenia I stopnia;
  • bóle mięśniowe, wzmożone napięcie mięśni, np. po intensywnym treningu;
  • katar;
  • kaszel.

Przeciwwskazania do stosowania maści kamforowej

Z kolei przeciwwskazaniami są:

  • uszkodzenie ciągłości skóry w miejscu stosowania maści;
  • wiek poniżej 6. roku życia;
  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku.

Zbyt często stosowany produkt (szczególnie intensywnie wcierany w skórę) może doprowadzić do uszkodzenia skóry. Jest to jednak bardzo rzadkie działanie niepożądane. Maść kamforową zalicza się do wysoce bezpiecznych leków.

Jak stosować maść kamforową?

Użycie maści jest bardzo proste i zależy od celu, który chcemy osiągnąć. Przy problemach stawowych wystarczy spokojnie wetrzeć maść w okolicę bolącego stawu, zaś przy problemach z oddychaniem (katar, zatoki, przeziębienie) smaruje się okolicę klatki piersiowej. Przy grypie i przeziębieniu warto smarować nie tylko dekolt, ale również grzbiet. Po aplikacji leku najlepiej jest okryć się kocem i wypoczywać. Ważne jest nawodnienie organizmu.

Inne zastosowanie maści kamforowej

Większości z nas maść kamforowa kojarzy się jedynie z preparatem leczniczym. Mało kto wie, że ma ona znacznie więcej zastosowań. Dzięki intensywnemu zapachowi odstrasza mole, komary i inne insekty. Może być również skuteczna w usuwaniu muszek owocówek. Wystarczy odrobinę maści rozprowadzić na ściereczkę, a następnie powiesić ją koło okna lub położyć w miejscu występowania muszek owocówek. Produkt nie jest przeznaczony do spożywania. W kosmetologii sporadycznie wykorzystuje się maść kamforową celem leczenia opryszczki, popękanych kącików ust oraz wyprysków. Wykazano, że może ona zmniejszać widoczność przebarwień i wspierać terapię bardzo suchej skóry.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kędzia A., Kędzia A., Działanie oleju kamforowego na bakterie beztlenowe, Postępy Fitoterapii, 3/2009.
  2. Marwicka J., Niemyska K., Podraza S., Terapeutyczne właściwości aromaterapii, Kosmetologia Estetyczna, 6/2015.
  3. Maciejczyk A., Kruk M., Bezpieczeństwo farmakoterapii, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami