Kolagen do picia
Kolagen do picia

Netra VastiNetra Vasti to terapia ajurwedyjska polegająca na wykorzystaniu masła klarowanego ghee celem poprawy wzroku i łagodzenia niektórych problemów dotyczących oczu. Potocznie nazywa się ją ajurwedyjską kąpielą oczu. Zabieg powinien być jednak wykonywany wyłącznie przez doświadczoną osobę i z zastosowaniem najwyższej jakości produktów, jako że kontaktują się one bezpośrednio z narządem wzroku.

Netra Vasti – na czym polega?

To ajurwedyjski zabieg na oczy, odbywający się przy użyciu klarowanego masła ghee. Stosowany jest, aby uwolnić napięcie nagromadzone w oku oraz poprawić jego ogólne zdrowie. Polega na aplikacji ciepłego masła bezpośrednio na zamknięte oczy. Aby masło nie spłynęło po twarzy i mogło być utrzymane na właściwym miejscu, wokół oka tworzy się obręcz z czarnego ciasta gramowego. Ciepłe, roztopione lecznicze masło ghee utrzymywane jest wewnątrz tej obręczy, kontaktując się z powiekami. Pacjent znajduje się w pozycji leżącej na plecach, należy zadbać o jego maksymalny relaks. Podczas zabiegu pacjent jest proszony o bardzo delikatne uchylane powiek i ich ponowne zamykanie, aby esencja mogła wywrzeć na narząd wzroku jak najlepsze efekty.

Należy zaznaczyć, że masło ghee zostaje wcześniej nasycone odpowiednimi zioła i ekstraktami ziołowymi. Muszą one być bezpieczne dla oczu i dobrane indywidualnie do potrzeb zdrowotnych pacjenta. Należy więc posiadać również wiedzę z zakresu ziołolecznictwa. Po zabiegu nadmiar masła zostaje sprawnie usunięty. Pozostałości są wmasowywane w okolice oczu, a niekiedy nawet całą twarz. Coraz częściej i chętniej łączy się Netra Vasti z masażem twarzy, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt zdrowotny i relaksacyjny.

Po masażu wokół oczu pacjenta umieszcza się okład z bawełny lub innego naturalnego materiału na kilka minut. Pacjentowi zaleca się przez kilka godzin unikanie mocnego, jasnego światła (także dziennego). Rekomenduje się powtórzenie Netra Vasti co 7-21 dni, a odstęp między zabiegami i ich ilość są dobierane indywidualnie.

Netra Vasti – efekty

Zabieg pomaga uwolnić napięcie nagromadzone w oku. Oczyszcza, odżywia i relaksuje narząd wzroku, równoważy ośrodkowy układ nerwowy, widocznie i odczuwalnie poprawia wzrok. Dodatkowo łagodzi zmarszczki i cienie pod oczami, wpływają korzystnie na kondycję skóry. Zwłaszcza jeśli łączony jest z masażem twarzy. Pomaga w oczyszczaniu zatok przynosowych, poprawia węch i zapobiega migrenom. Głęboko relaksuje, usuwając stres i napięcie z obszaru głowy.

Netra Vasti – wskazania

Podstawowymi wskazaniami do regularnych zabiegów Netra Vasti są:

 • zmęczenie – zarówno całego organizmu, jak i dotyczące wyłącznie narządu wzroku;
 • suchość oka, np. w zespole Sjogrena, ale nie tylko;
 • regularne noszenie szkieł kontaktowych;
 • długotrwała praca przed komputerem lub praca wymagająca nadmiernego wykorzystywania wzroku, co prowadzi do jego przemęczenia;
 • mroczki przed oczami niemające podłoża chorobowego;
 • wczesna zaćma;
 • zaburzenia refrakcji, niektóre wady wzroku.

Pacjent zostaje zakwalifikowany do zabiegu przez specjalistę zajmującego się jego wykonaniem.

Netra Vasti – przeciwwskazania

Nie zawsze zabieg może zostać wykonany. Podstawowymi przeciwwskazaniami do niego są:

 • jaskra;
 • bardzo wysokie ciśnienie tętnicze;
 • aktywne ostre stany zapalne oczu;
 • infekcje grzybicze twarzy;
 • niedawno przebyte zabiegi okulistyczne;
 • owrzodzenia okolic oczu;
 • gorączka.

Przy wykluczeniu przeciwwskazań Netra Vasti zaliczana jest do zabiegów całkowicie bezpiecznych. Osoby z cerą wrażliwą i cerą alergiczną powinny wcześniej wykonać próbę uczuleniową na masło klarowane ghee, nanosząc odrobinę produktu na zgięcie łokcia, obojczyk lub skórę za uchem.

Jak przygotować się do Netra Vasti?

Netra Vasti nie wymaga specjalnych przygotowań. Na zabieg należy przyjść bez makijażu, z wcześniejszym wykonaniem dokładnego oczyszczenia okolic oczu. Nie zaleca się nakładania sztucznych rzęs lub przedłużania swoich naturalnych – masło może wpłynąć na ich trwałość i wygląd. Należy zdjąć soczewki kontaktowe, jeśli są noszone na co dzień. Ze względu na konieczność unikania jasnego światła nie zaleca się jazdy autem po zakończeniu Netra Vasti. Warto poprosić bliską osobę o odebranie z zabiegu lub skorzystać z komunikacji publicznej.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Rastogi S., Chawla S., Singh R., Ayurvedic Management of Unilateral Loss of Vision Following a Blunt Injury to Eye: A Case Report, Complementary Health Practice Review, 2/2009.
 2. Frawley D., Terapie ajurwedyjskie. Praktyczny przewodnik, Zielone Wydawnictwo, Kraków 2023.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami