Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 listopada 2022

Zmęczenie - przyczyny i objawyZmęczenie spowodowane jest zazwyczaj niewłaściwym stylem życia. Objawia się niewyspaniem lub brakiem ochoty na wiele codziennych czynności. Mimo że nie dają one zwykle powodów do zmartwień, nie należy bagatelizować takich sygnałów. Zbyt długa ich obecność może zwiastować stany chorobowe organizmu takie jak np. anemię lub zakażenie układu moczowego.

Zmęczenie – przyczyny

Przyczyn zmęczenia należy szukać przede wszystkim w nieprawidłowym funkcjonowaniu układów organizmu lub w niezdiagnozowanych dolegliwościach.

1. Niedobór żelaza.

Niedobór żelaza lub tzw. niedokrwistość to stan, w którym  można czuć się wyjątkowo zmęczonym oraz ospałym. Żelazo obecne w organizmie odpowiedzialne jest za produkcję czerwonych krwinek, a bez ich wystarczającej ilości pierwiastek ten nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości tlenu do organizmu. W wyniku tego odczuwalne jest zmęczenie, znużenie i ospałość. Anemii może towarzyszyć również duszność, bladość oraz kołatanie serca.

2. Bezdech senny.

Jest to stan, podczas którego dochodzi do tymczasowego zatrzymania wentylacji płucnej, na czas dłuższy niż 10 sekund lub pojawienia się podczas snu spłyconego oddechu. Może to znacząco utrudniać oddychanie, co sprawia, że często budzimy się w nocy w momencie kiedy ciało reaguje na zatrzymanie się przepływu powietrza. Ciągłe budzenie się w nocy może być przyczyną zmęczenia w ciągu dnia. Bezdech senny może przyczyniać się do chrapania, a także spadku poziomu tlenu we krwi. Stan ten jednak najczęściej dotyczy mężczyzn z nadwagą, w średnim wieku.

3. Depresja.

Depresja objawia się często wyczerpaniem, brakiem energii do życia, a nawet utrudnia zasypianie. Należy zaznaczyć, że to zmęczenie może zwiastować również stany depresyjne.

4. Ciąża.

Ospałość, zmęczenie i osłabienie to zmiany, które mogą zachodzić w ciele kobiety będącej w ciąży. Stan taki spowodowany jest faktem, że w pierwszym trymestrze ciąży wytwarza się dużo progesteronu, hormonu który może powodować zmęczenie.

5. Cukrzyca.

Osobom chorującym na cukrzycę często towarzyszy zmęczenie, senność, częste oddawanie moczu oraz pragnienie. Wynika to przede wszystkim z niedostatecznego zapotrzebowania komórek na glukozę, która z kolei odpowiedzialna jest za energię. Jeśli nie jest ona im dostarczona wówczas komórki zaczynają pracować niewłaściwie.

6. Kofeina.

Picie zbyt dużej ilości kawy w negatywny sposób odbija się na naszym zdrowiu. Spożywana w nadmiarze przestaje stymulować, a organizm przyzwyczaja się do jej działania i może wywołać odwrotny skutek, czyli zmęczenie. W takiej sytuacji warto zrezygnować z dużej ilości kawy i zachować umiar.

7. Niedoczynność tarczycy.

Stany zmęczenia związane są również z chorobami tarczycy, a dokładnie z jej niedoczynnością. Jest to choroba autoimmunologiczna nazywana również chorobą Hashimoto. Polega na samoistnym niszczeniu przez organizm komórek odpowiedzialnych za produkcję tyroksyny i trójjodotyroniny, które warunkują znaczną ilość procesów dotyczących kondycji układu nerwowego, mięśniowego czy krwionośnego. W sytuacji gdy tarczyca ulegnie uszkodzeniu, a w organizmie zabraknie tych hormonów, wówczas pojawia się zmęczenie, wahania nastroju i ospałość.

8. Zakażenia układu moczowego.

Zwykle zaburzenia te objawiają się jako pieczenie i chęć częstego oddawania moczu. Jednak zdarza się, że symptomem zakażenia układu moczowego może być także zmęczenie. Zastosowanie odpowiedniej kuracji sprawia, że zmęczenie znika w przeciągu kilku dni.

9. Stres.

Zmęczenie może również być wywołane poprzez stres. Wszystko dlatego, że gdy coś nie idzie po naszej myśli lub występują sytuacje, których nie akceptujemy, organizm wytwarza większe ilości kortyzolu (hormon stresu). Jest to hormon, którego wysoki poziom w organizmie objawia się uczuciem zmęczenia, wręcz wyczerpania.

10. Nietolerancja pokarmowa.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że nie tolerujemy danego pokarmu. Domyślamy się tego dopiero wtedy, gdy po jego spożyciu nie czujemy się do końca dobrze. Podobnie sytuacja może wyglądać kiedy zjemy obfity posiłek. Dzieje się tak, ponieważ część krwi, która zasila i odżywia mózg uchodzi do jelit, aby mogły wykonać dodatkową pracę. W tym czasie mózg zostaje częściowo niedotleniony, dając uczucie zmęczenia i senności.

Objawy zmęczenia

Głównym objawem zmęczenia jest wycieńczenie fizyczne, brak energii do działania, apatia oraz ciągła senność. Dodatkowo towarzyszy temu niepokój i emocjonalne napięcie. Stany zmęczenia mogą przybierać również formę bólu głowy, mięśni oraz stawów. Często dolegliwości występują ze strony układu pokarmowego, do których zalicza się biegunki czy zaparcia. Innymi objawami są także kołatanie serca, powiększone węzły chłonne, spadek libido oraz częste infekcje.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami