Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 września 2022

Zalety posiadania psaZalety posiadania psa w domu są znane już od dawna. Nie bez powodu uważa się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, na którego zawsze można liczyć. Należy pamiętać, że zwierzę wymaga troskliwej opieki i daje nam tyle miłości, ile od nas otrzymuje, a często nawet znacznie więcej. Może się okazać, że pies będzie remedium na wiele problemów zdrowotnych członków rodziny, jednocześnie stając się towarzyszem i członkiem rodzinnej społeczności.

Zalety posiadania psa

Pies to jeden z ulubionych i najczęściej wybieranych zwierząt domowych. Bez względu czy rasowy czy nie, dostarcza wiele emocji i wrażeń. Wśród najistotniejszych zalet posiadania psa znajdują się między innymi:

  • tworzenie więzi między człowiekiem a zwierzęciem;
  • poprawa kondycji fizycznej;
  • pozytywny wpływ na samopoczucie, redukcja stresu;
  • kształcenie odpowiedzialności, cierpliwości i systematyczności.

Udowodniono, że posiadanie psa wpływa zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne jego właściciela.

Zobacz również: Zalety posiadania kota.

Tworzenie więzi między człowiekiem a zwierzęciem

Nikogo nie trzeba przekonywać, że pies jest wiernym, lojalnym i oddanym przyjacielem, który bezwarunkowo akceptuje swoją rodzinę bez względu na wygląd, wiek, status społeczny czy materialny. Zwierzę zawsze cieszy się na widok właściciela i okazuje to na wszystkie możliwe sposoby. Nawet krótka nieobecność w domu skutkuje wielką radością psa po powrocie. Sprawia to, że czujemy się potrzebni, chętnie wracamy do domu po dniu ciężkiej pracy czy obowiązków. Po krótkim czasie możemy zauważyć, że przywiązaliśmy się do swojego psa, uważając go nie tyle za zwierzę domowe, ile za członka rodziny.

Poprawa kondycji fizycznej

Bez względu na wielkość i wiek, psy wymagają regularnych spacerów. Muszą załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne oraz łapać nowe tropy, co jest dla nich świetną zabawą. Kilka spacerów dziennie na świeżym powietrzu sprawi, że właściciel przyzwyczai się do regularnych aktywności. To zaś pozytywnie wpłynie na kondycję i wydolność. Zwłaszcza, gdy mieszkając w bloku z windą będziemy korzystać ze schodów. Istnieje wiele ras psów potrzebujących dużej dawki ruchu. Jeśli mamy możliwość i chęci, można wybrać takiego psa, dzięki któremu będziemy zmuszeni do częstszych i intensywniejszych aktywności. Osoby starsze powinny wybrać mniejsze psy, którym wystarczy krótki spacer kilka razy dziennie.

Zobacz również: Aktywność fizyczna – wpływ na zdrowie człowieka.

Pozytywny wpływ na samopoczucie

Pies potrafi rozbawić i podnieść na duchu w każdej, nawet trudnej sytuacji. Udowodniono, że zwierzęta te świetnie wyczuwają panującą atmosferę, poprawiając humor w najgorsze dni. Przeprowadzono badania udowadniające, że przebywanie z psem i poświęcanie mu czasu obniża ciśnienie tętnicze, reguluje poziom cholesterolu oraz minimalizuje ryzyko zawału serca. Odnotowano przypadki, gdy pies wyczuwał zbliżający się atak serca, atak padaczki lub spadek cukru, sygnalizując to swojemu opiekunowi. Pies nie tylko poprawia nastrój, ale także zmniejsza objawy depresji i wielu chorób o podłożu psychicznym.

Kształtowanie charakteru

Pies to nie tylko zabawa, ale i obowiązki. Systematyczne spacery, karmienie, opieka zdrowotna i profilaktyka chorób wymagają dużej odpowiedzialności ze strony właściciela. Zwłaszcza, gdy pies cierpi na jakiekolwiek choroby i wymaga leczenia lub jest już stary. Właściciel powinien rozważyć również kastrację samca lub sterylizację samicy, aby uchronić zwierzę przed nadmiernym rozrodem oraz zmniejszyć ryzyko wielu chorób. Sprawia to, że stajemy się odpowiedzialni i cierpliwi, zaczynamy lepiej organizować wolny czas.

Dodatkowe zalety posiadania psa

Posiadanie w domu psa sprawia, że nigdy nie czujemy się samotni. To idealna opcja dla osób, które z różnych powodów właśnie tak się czują. Dzięki spacerom z psem można nawiązać wiele nowych relacji z innymi miłośnikami zwierząt, podobnie jak uczęszczając na zawody czy organizowane zajęcia dla psów. Psy pomagają nam psychicznie wyjść z kryzysu. College of Veterinary Medicine Uniwersytetu Purdue w USA przeprowadzili badania i udowodnili, że weterani wojskowi z zespołem stresu pourazowego radzą sobie lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie, gdy mają psa przewodnika. Wykazywali oni znacznie mniej objawów zespołu pourazowego i lepsze umiejętności radzenia sobie z kryzysem.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bagnowska M., Najlepszy przyjaciel człowieka. Pies w roli terapeuty, Studia i Eseje, 2/2019.
  2. Nawrocka-Rohnka J., Wpływ kontaktu z psem na organizm człowieka – przegląd literatury, Nowiny Lekarskie, 2/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami