Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 12 lutego 2024

Zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolanoZastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano pozwala złagodzić dolegliwości bólowe i działa przeciwobrzękowo. Ponadto wspiera kondycję chrząstki stawowej pokrywającej powierzchnie stawu, dzięki czemu wykonywanie aktywności fizycznej nie sprawia już większych problemów. Czy istnieją jednak mniej inwazyjne, naturalne metody, dzięki którym można uzyskać ten sam efekt i czy zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych?

Zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano – na czym polega?

Podstawowym składnikiem płynu wykorzystywanego do iniekcji jest właśnie kwas hialuronowy – związek naturalnie występujący w chrząstce stawowej, odpowiadający za jej wytrzymałość i sprężystość. To właśnie on chroni chrząstkę przed nadmiernym obciążaniem, niszczeniem czy odkształcaniem się. Jest swego rodzaju żelową substancją, dzięki której poruszanie się jest płynne i nie sprawia bólu. Jeśli go zabraknie (a naturalna synteza spada w okolicach 30. roku życia) pojawiają się objawy takie jak ból stawów, sztywność stawów czy charakterystyczne chrupanie. Niedobór kwasu hialuronowego pojawia się w przebiegu osteoporozy, choroby zwyrodnieniowej stawów i wielu chorób reumatycznych.

Iniekcje z kwasem hialuronowym kierowane bezpośrednio do bolesnego stawu uzupełniają niedobory tego związku i łagodzą powyższe objawy. Chrząstka staje się silniejsza, bardziej wytrzymała i sprężysta. Zazwyczaj koniecznych jest kilka zabiegów (do 5-6) w tygodniowym odstępie czasu. Efekty nie są widoczne od razu. Zwykle należy na nie poczekać do 10 dni, w zależności od rodzaju i stopnia choroby.

Nie w każdym przypadku zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano może zostać wykonany. Istnieje szereg przeciwwskazań, takich jak implanty stawu kolanowego, aktywne choroby zapalne, przyjmowanie leków immunosupresyjnych czy choroby przebiegające z zaburzeniem krzepnięcia krwi. Iniekcje wiążą się również z ryzykiem działań niepożądanych, w tym wzmożeniem bólu, pojawieniem się obrzęku czy zaczerwienienia ostrzykiwanej okolicy. Dla wielu osób już sam fakt wkłucia jest nieprzyjemny.

Zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano – alternatywne metody

Istnieje naturalna metoda, która może stanowić zamiennik dla zastrzyków z kwasu hialuronowego. Wymaga jednak regularności i cierpliwości, ponieważ pierwsze efekty widoczne są dopiero po około 3-4 tygodniach codziennego stosowania. Mowa o suplementacji kwasu hialuronowego. Nie sprawdzi się jednak każdy suplement diety. Kwas hialuronowy w kapsułkach musi mieć najwyższą jakość i w pełni naturalny skład. Najlepiej sprawdzi się ten pochodzący z naturalnej fermentacji roślinnej. W 1 kapsułce powinno znajdować się około 50 mg tego cennego związku. Zaletami suplementacji są:

  • całkowita nieinwazyjność – nie dochodzi do przerwania ciągłości tkanek;
  • skuteczność potwierdzona badaniami i obserwacjami pacjentów;
  • bezpieczeństwo – do przyjmowania naturalnego kwasu hialuronowego praktycznie nie ma przeciwwskazań, ponieważ jest on taki sam jak w organizmie człowieka;
  • komplatybilność z ludzkim ciałem – kwas hialuronowy w kapsułkach wykazuje wysoką biodostępność i nie powoduje działań niepożądanych.

Kwas hialuronowy stawy

Przy bólach kolan kwas hialuronowy jest nieocenionym suplementem. Bez względu na ich przyczynę (urazy i kontuzje, choroby reumatyczne, brak aktywności fizycznej, zwyrodnienia itd.). Co więcej, jego suplementację zaleca się każdej osobie od momentu ukończenia 30. roku życia, aby na bieżąco uzupełniać narastające niedobory i chronić się przed wystąpieniem bólu stawów w przyszłości. To jeden z tych suplementów, które bez obaw mogą być stosowane przez cały czas.

Kwas hialuronowy w kapsułkach na kolana

Regularne przyjmowanie kwasu hialuronowego sprawia, że związek ten dociera do wszystkich miejsc w organizmie, gdzie aktualnie obserwuje się jego niedobór, a nie tylko w wybrane miejsce jak dzieje się to gdy wykonywany jest zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano. Zauważyć można nie tylko zmniejszenie się dolegliwości bólowych kolan i innych stawów, ale również poprawę kondycji skóry czy poprawę wzroku. Naturalnie kwas hialuronowy znajduje się bowiem nie tylko w stawach, ale i w naczyniach krwionośnych, gałkach ocznych, skórze, więzadłach, powięzi czy narządach wewnętrznych.

Regularna suplementacja zalecana jest każdej osobie z bólem stawów kolanowych. Już po kilkunastu dniach dolegliwości bólowe zmaleją, sztywność stawów stanie się mniej uciążliwa, zaś poruszanie kolanami w pełnym zakresie ruchomości nie będzie niemożliwe do wykonania. To niezwykle wygodna metoda wspierania kondycji kolan i z całą pewnością mniej kosztowna niż drogie zastrzyki, które należy regularnie powtarzać.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Mitek T., Nagraba Ł., Radzimowski J., Deszczyński J. Skuteczność dwóch terapii metodą iniekcji dostawowych u pacjentów leczonych z powodu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Kolagen vs. Kwas hialuronowy, Chirurgia Narządów Ruchu i Ortopedia Polska, 1/2016.
  2. Szelerski Ł., Ambroziak M., Skowronek P., Małdyk P. Rola wiskosuplementacji w profilaktyce i leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego – przegląd danych, Inżynieria Biomateriałów, 127/2014.
  3. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami