Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 9 listopada 2020

KarwakrolKarwakrol to organiczny związek chemiczny będący izomerem tymolu. W dużych ilościach występuje naturalnie w niektórych ziołach, szczególnie tymianku i oregano. Właściwości tego związku sprawiają, że znajduje on zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, w tym w medycynie, kosmetologii, a także gastronomii.

Gdzie znajduje się karwakrol?

Omawiany związek można spotkać między innymi w:

Współcześnie karwakrol znany jest głównie ze swojej obecności w olejku z oregano. Olejek z oregano zyskuje coraz większą popularność ze względu na właściwości poprawiające trawienie, wspomagające czynność wątroby, antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne. Dodatkowo pomaga obniżyć zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Za wszystkie te właściwości (i wiele więcej) odpowiada właśnie omawiany związek.

Zastosowanie karwakrolu

Karwakrol stosuje się obecnie jako środek:

  • dezynfekujący;
  • grzybobójczy;
  • zapachowy, w różnego rodzaju kosmetykach;
  • chroniący przed komarami;
  • zmniejszający nadwrażliwość zębów (w stomatologii).

Sporo zastosowań tej substancji znajduje się właśnie w medycynie i stomatologii, gdyż nie tylko zmniejsza ona wrażliwość zębów, ale także wspomaga leczenie stanów ropnych jamy ustnej czy stanów zapalnych miazgi zęba. W medycynie olejki zawierające karwakrol są stosowane celem poprawy funkcji trawiennych układu pokarmowego i zmniejszenia infekcji górnych dróg oddechowych. W szczególności zajmuje się tym medycyna alternatywna i ziołolecznictwo.

Należy wspomnieć, że karwakrol wykazuje bardzo silne właściwości antyoksydacyjne, czyli zmiata wolne rodniki tlenowe i tym samym chroni organizm konsumenta przed rozwojem stresu oksydacyjnego. To z kolei chroni ustrój przed procesami starzenia się (nie zapobiega im, jednak znacznie je opóźnia) oraz stanowi prewencję chorób cywilizacyjnych. Coraz częściej zwraca się na właściwości antyrakowe karwakrolu.

Do pozostałych właściwości zdrowotnych tego związku można zaliczyć między innymi:

  • modulowanie przepływu wapnia przez kanały jonowe;
  • rozkurczanie naczyń tętniczych i regulację zbyt wysokiego ciśnienia krwi;
  • zmniejszanie oporu naczyniowego;
  • działanie rozkurczające, zmniejszające skurcz mięśniówki np. jelita;
  • przeciwdziałanie otyłości;
  • działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i antyalergiczne;
  • detoksykację organizmu.

Uznaje się, że karwakrol jest środkiem całkowicie bezpiecznym, przez co można go stosować jako środek spożywczy. W związku z tym znajduje on zastosowanie jako substancja konserwująca i zapobiegająca brunatnieniu mięs. Jednocześnie wpływa na właściwości odżywcze pokarmu, do którego go dodano.

Jak stosować karwakrol?

Raczej nie kupuje się syntetycznej wersji tego związku, którą później można spożywać, jak również nie są dostępne suplementy diety zawierające 100% karwakrolu. Najlepszym rozwiązaniem, aby dostarczyć do ustroju odpowiednie jego ilości, jest sięgnięcie po naturalne sposoby. Chodzi tu o częste dodawanie wymienionych wyżej przypraw i ziół do potraw. Można również zaopatrzyć się w tak popularne dzisiaj olejki, np. z oregano. Olejek taki można stosować zarówno zewnętrznie, jak i go spożywać. Dzięki temu można wpłynąć na zdrowie od środka, jak i wesprzeć urodę od zewnątrz. Dla osób mających mało czasu i preferujących szybkie rozwiązania, dobrym pomysłem będzie kupno ekstraktu z oregano w kapsułkach. Nie należy zapominać również o czarnuszce siewnej, jako źródle karwakrolu i innych antyoksydantów.

Wszystkie wymienione wyżej produkt zawierają nie tylko duże ilości karwakrolu, ale także inne cenne składniki, w tym przeciwutleniacze, witaminy, minerały. Dzięki temu wspieranie zdrowia będzie wielokierunkowe. Natura daje człowiekowi wiele bezpiecznych możliwości – warto z nich korzystać.

Bibliografia

  1. Hać-Szymańczuk E., Lipińska E., Chlebowska-Śmigiel A., Porównanie działania przeciwdrobnoustrojowego olejków eterycznych z szałwii i oregano, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 577/2014.
  2. Pałczyński C., Naturalny związek fenolowy – karwakrol: droga do odkrycia panaceum?, Alergia, 3/2015.
  3. Hać-Szymańczuk E., Lipińska E., Grzegrzółka O., Ocena aktywności przeciwbakteryjnego oregano, Bromatologia i chemia toksykologiczna, 3/2012.
  4. Król S., Skalicka-Woźniak K., Kandefer-Szerszeń M., Stepulak A., Aktywność biologiczna i farmakologiczna olejków eterycznych w leczeniu i profilaktyce chorób infekcyjnych, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 67/2013.
Polecane produkty

Bio Olej Arganowy 100% naturalny
Olej arganowy działa na nasz organizm bardzo wszechstronnie. Wszystko ze względu na naturalną równowagę znajdujących się w jego składzie nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami