Zioła na oczyszczanie organizmu z toksyn są naturalnym i skutecznym sposobem na pozbycie się nadmiaru zanieczyszczeń i szkodliwych substancji z wnętrza organizmu. W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy narażeni na toksyny, które w dużych ilościach znajdują się w żywności, glebie, powietrzu, a nawet wodzie. Warto zatem włączyć do codziennej diety zioła oczyszczające, o ile nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.
Spis treści
Czystek
Czystek znany jest z bardzo wysokiej zawartości flawonoidów, mających silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Może usuwać toksyny i metale ciężkie, a także poprawiać kondycję skóry, trawienie, samopoczucie. Co ważne, mogą stosować go również dzieci oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ostatnie badania wykazały, że roślina ta wzmacnia układ odpornościowy i zmniejsza ryzyko nowotworów.
Pokrzywa zwyczajna
Pokrzywa zwyczajna jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych w Polsce i znanych chwastów. Mimo tego jest również skarbnicą wszystkich witamin (zwłaszcza witaminy C), fitoestrogenów, flawonoidów, garbników oraz karotenoidów. Udowodniono, że może ona usuwać nadmiar wolnych rodników tlenowych i tym samym zmniejszać stres oksydacyjny. Jest on czynnikiem ryzyka licznych chorób cywilizacyjnych. To zioło o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym i przeciwpasożytniczym.
Liście brzozy
Liście brzozy mogą zawierać do 3.5% flawonoidów, a poza tym również mają garbniki i olejki eteryczne. Wyciągi i ekstrakty bronią DNA komórek prawidłowych i indukują apoptozę komórek nowotworowych. Działają przeciwzapalnie, moczopędnie, hepatoprotekcyjnie oraz przeciwdrobnoustrojowo. Aby oczyścić organizm z toksyn, należy dwie łyżeczki liści zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez 10 minut. Taki napar piję się codziennie.
Kocanka piaskowa
Preparaty z kocanek piaskowych wykorzystuje się wspomagająco w niewydolności wątroby, chorobach reumatycznych, skazie moczanowej, chorobach dermatologicznych, zaburzeniach przemiany materii i obrzękach. Roślina działa żółciopędnie i żółciotwórczo może też oczyszczać organizm z toksyn, zarówno wiążąc je ze sobą, jak i pośrednio poprzez wspieranie mikroflory jelitowej.
Czarnuszka siewna
Nie bez powodu mówi się, że czarnuszka siewna leczy wszystko oprócz śmierci. Na podstawie licznych badań klinicznych udowodniono, że wzmacnia siły obronne organizmu, chroni komórki wątroby (a jest to narząd detoksykujący) oraz wspomaga oczyszczanie dróg moczowych z toksyn i złogów. Jest to roślina przeciwbakteryjna, przeciwzapalna i antyalergiczna. Największą popularnością cieszy się olej z czarnuszki tłoczony na zimno (nazywany również olejem z czarnego kminku egipskiego).
Karczoch zwyczajny
Karczoch zwyczajny to roślina znana na całym świecie i pyszny dodatek kulinarny. Częścią jadalną są pąki kwiatowe, zawierające ogromne ilości błonnika pokarmowego, witamin, minerałów oraz antyoksydantów. W badaniach klinicznych wykazano wysoką aktywność tej rośliny w zwalczaniu uszkodzeń wywołanych działaniem rodnika peroksylowego. Dzięki temu oczyszcza organizm z toksyn i zmniejsza poziom stresu oksydacyjnego. Już jednorazowe przyjęcie ekstraktu z karczocha stymuluje produkcję i wydzielanie żółci w wątrobie. Co ważne, jest to warzywo smaczne, dlatego z łatwością można wprowadzić go do codziennej diety.
Czarna rzepa
Czarna rzepa świetnie sprawdza się przy stanach zapalnych wątroby i niedoczynności tego narządu. Stymuluje produkcję żółci i przyspiesza regenerację miąższu wątroby wywołaną toksynami. Sprzyja szybkiemu usuwaniu szkodliwych substancji i usprawnia czynność wszystkich narządów wewnętrznych.
Pozostałe zioła na oczyszczanie organizmu z toksyn
Świat roślin jest niezwykle bogaty i interesujący. Roślin o właściwościach oczyszczających jest znacznie więcej, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. To ważne, ponieważ do wielu ziół wymienia się liczne przeciwwskazania związane ze stanem zdrowia lub przyjmowanymi lekami. Inne przykłady ziół oczyszczających z toksyn to: mącznica lekarska, perz właściwy, siemię lniane, mniszek lekarski, chaber bławatek czy ostrożeń warzywny.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Hasik J., Lutomski J., Ziołolecznictwo w chorobach wewnętrznych. Racjonalny poradnik dla lekarzy i farmaceutów, Wydawnictwo Borgis, Warszawa 2000.
- Drozd J., Wczoraj i dziś ziołolecznictwa, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, 2/2012.
- Łukomiak K., Wieloaspektowość Antropologii Kulturowej, Wydawnictwo Archaegraph, Łódź 2018.
Zostaw komentarz