Kolagen do picia
Kolagen do picia

AfrodyzjakiAfrodyzjaki to substancje znane od wieków mające na celu wzmaganie prawidłowej lub obniżonej seksualności oraz pobudzanie sfery uczuciowo-seksualnej. Można zatem powiedzieć, że działają wzmacniająco na ustrój człowieka.

Działanie afrodyzjaków

Podstawowe działanie afrodyzjaków polega na pobudzaniu seksualnym zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dzieje się tak, ponieważ zawierają substancje drażniące, które powodują lekkie przekrwienie narządów w obrębie miednicy mniejszej – w tym również płciowych. Ponadto niektóre afrodyzjaki wpływają na psychikę konsumenta przypominając swoim wyglądem zewnętrzne narządy płciowe.

Niektóre substancje chemiczne działają poprzez mechanizm zwiększający produkcję tlenku azotu, który bezpośrednio wpływa na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych. W momencie zwiększenia syntezy tego związku zauważa się automatyczne zwiększenie odpływu krwi do ciał jamistych, zmniejszając problem erekcji u mężczyzn. W przypadku kobiet dzięki tym związkom zwiększa się nawilżenie pochwy i ukrwienie łechtaczki.

Ciągłe narażenie na sytuacje stresowe osłabia organizm oraz psychikę człowieka. Tym samym często styl życia oraz wszechobecny pośpiech obniżają popęd płciowy. Produkty roślinne często zawierają składniki wspomagające przywracanie równowagi wewnętrznej organizmu.

Popularne afrodyzjaki spożywcze

W grupie afrodyzjaków powodujących lekkie przekrwienie narządów płciowych znajdują się:

Z kolei afrodyzjaki przypominające swoim kształtem narządy płciowe to:

  • ostrygi;
  • korzeń żeń-szenia;
  • korzeń mandragory.

Istnieje jeszcze jedna grupa afrodyzjaków – współcześnie stosowana w mniejszym stopniu, przynajmniej w krajach europejskich. Są to tak zwane „afrodyzjaki kanibalistyczne”, czyli narządy płciowe zwierząt – członki byków czy baranie jądra. Zgodnie z wierzeniami ludowymi konsumując narząd płciowy innego zwierzęcia wzmacnia się sprawność własnego.

Afrodyzjaki terapeutyczne i wrażeniowe

Odrębną grupą są afrodyzjaki terapeutyczne, które działają podniecająco na organizm człowieka, a można je konsumować, wdychać, oglądać lub stosować zewnętrznie. Jednym z najpopularniejszych afrodyzjaków terapeutycznych jest czekolada, zwłaszcza gorzka, która działa antydepresyjnie i uspokajająco, podnosząc nastrój konsumenta.

Z kolei afrodyzjaki wrażeniowe to czynności, których celem jest pobudzenie seksualne za pośrednictwem pobudzenia innych narządów zmysłu. Zaliczyć do nich można zatem literaturę erotyczną, zdjęcia i obrazki erotyczne, masaże czy różnego rodzaju gry miłosne.

Istnieją również owoce, które zapachem i wyglądem mogą działać pobudzająco, np. brzoskwinie, figi, granaty czy gruszki.

Czy warto stosować afrodyzjaki?

Większość afrodyzjaków spożywczych to produkty lekkostrawne, bogate w witaminy, minerały i inne, cenne składniki pokarmowe. Ich spożycie może wpłynąć korzystnie na libido, a z pewnością wpłynie korzystnie na cały organizm. Ich pobudzające działanie może jednocześnie wpływać na podkręcenie metabolizmu.

Co jeszcze zwiększa potencję?

Ważnym czynnikiem wpływającym korzystnie na potencję i zwiększającym działanie stosowanych afrodyzjaków jest zdrowy tryb życia. Ryzyko zaburzeń erekcji wiąże się u mężczyzn z paleniem papierosów, a libido u obu płci spada po regularnym spożywaniu alkoholu. Natomiast niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej przyczyniają się między innymi do otyłości i miażdżycy, co z kolei powoduje zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, a to przekłada się bezpośrednio na pogorszone ukrwienie narządów miednicy mniejszej.

Bibliografia

  1. Drosdzol A., Skrzypulec V., Pniok A., Nowosielski K., Ocena znajomości i stosowania afrodyzjaków, Przegląd Seksuologiczny, 10/2007.
  2. Kujawska M., Aphrodisiacs for men, contraceptives for women – on the margins of phytotherapy research among Paraguayan immigrants living in Misiones, Argentina, Etnobiologia Polska, 5/2015.
Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami