Zaburzenia neurologiczne to wszelkie choroby, schorzenia i problemy zdrowotne dotyczące układu nerwowego – zarówno ośrodkowego układu nerwowego, jak i obwodowego układu nerwowego. Jeśli są zaawansowane, potrafią znacznie uprzykrzyć codzienne życie, a niekiedy wręcz uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Diagnostyką i leczeniem zaburzeń neurologicznych zajmuje się lekarz neurolog, a w niektórych przypadkach również neurochirurg.
Spis treści
Zaburzenia neurologiczne
Do najczęstszych grup zaburzeń nefrologicznych zalicza się:
- choroby neurodegeneracyjne;
- zaburzenia neurologiczne wskutek chorób nerwów obwodowych;
- zaburzenia neurologiczne rozwojowe;
- zaburzenia neurologiczne naczyniowe.
Choroby neurodegeneracyjne
Choroby neurodegeneracyjne to grupa schorzeń, w których dochodzi do stopniowego uszkodzenia komórek nerwowych (neuronów) w mózgu i rdzeniu kręgowym. Im większego stopnia jest uszkodzenie, tym poważniejsze dolegliwości odczuwa pacjent. Dokładne przyczyny tych chorób nie zostały poznane, mają one charakter postępujący i nieodwracalny. Jednak odpowiednim postępowaniem można dążyć do spowalniania tego postępu. Częstymi chorobami neurodegeneracyjnymi są:
- choroba Alzheimera – choroba neurozwyrodnieniowe mózgu prowadząca do zaniku komórek nerwowych, czego konsekwencjami są: utrata pamięci, otępienie, upośledzenie procesów myślenia i uczenia się, a niekiedy nawet omamy;
- choroba Parkinsona – neurodegeneracyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, wyróżniająca się zanikiem komórek nerwowych w istocie czarnej mózgu. Konsekwencjami są m.in.: drżenia spoczynkowe, zaburzenia postawy, sztywność mięśniowa, spowolnienie ruchowe. W zaawansowanych przypadkach choroba prowadzi też do upośledzenia funkcji poznawczych i autonomicznych;
- stwardnienie rozsiane – autoimmunologiczne uszkodzenie osłonek mielinowych neuronów, prowadzące do różnorodnych zaburzeń neurologicznych, takich jak np. zaburzenia widzenia, drętwienie kończyn, problemy z koordynacją, przewlekłe zmęczenie i zaburzenia emocjonalne;
- choroba Huntingtona – choroba genetyczna prowadząca do niekontrolowanych ruchów i zaburzeń psychicznych;
- stwardnienie zanikowe boczne – postępujące uszkodzenie neuronów ruchowych, prowadzące do osłabienia i zaniku mięśni.
Zaburzenia neurologiczne można spowalniać w swoim rozwoju, lecz nie sposób ich całkowicie zahamować, choć wciąż trwają w tym kierunku badania. Ważna jest farmakoterapia, psychoterapia oraz fizjoterapia.
Zaburzenia neurologiczne wskutek chorób nerwów obwodowych
Do najczęściej diagnozowanych schorzeń nerwów obwodowych zaliczamy m.in.:
- neuropatie obwodowe – może do nich dojść wskutek zatrucia organizmu, infekcji, urazu. Dotyczą nerwów obwodowych, czyli tych zlokalizowanych poza rdzeniem kręgowym. Objawy w związku z tym również są obwodowe, obejmują np. drętwienie kończyny;
- zespół cieśni nadgarstka i inne patologie nerwów z ucisku;
- zespół Guillaina-Barrégo – choroba autoimmunologiczna, w której organizm atakuje własne nerwy, powodując osłabienie i paraliż;
- rwa – może być rwa kulszowa, rwa udowa lub rwa ramienna. Wprawdzie źródło problemu znajduje się najczęściej w obrębie kręgosłupa, patologii podlega jednak nerw obwodowy. Przykładowo, nerw kulszowy przy rwie kulszowej, nerw udowy przy rwie udowej lub w przypadku rwy ramiennej podrażnieniu ulegają nerwy splotu ramiennego.
Patologie nerwów obwodowych z reguły są łatwiejsze w leczeniu niż choroby neurodegeneracyjne. Niekiedy dają nawet rokowania na całkowite wyleczenie.
Zaburzenia neurologiczne rozwojowe
Do neurologicznych zaburzeń rozwojowych zaliczyć można choćby autyzm oraz ADHD. Pojawiają się w trakcie rozwoju, zwykle już w młodym wieku. Autyzm to inaczej szereg cech neurorozwojowych charakteryzujących się na ogół trudnościami w inicjowaniu i utrzymywaniu relacji oraz komunikacji społecznej, powtarzalnym i nieelastycznym zachowaniem, intensywnymi zainteresowaniami, nietypowymi reakcjami na bodźce sensoryczne. Z kolei ADHD mówiąc w skrócie to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i brakiem zdolności koncentracji.
Zaburzenia neurologiczne naczyniowe
W neurologii wyróżnia się ponadto zaburzenia neurologiczne naczyniowe, do których zalicza się udar mózgu. Chodzi o to, że w przebiegu patologii naczyń krwionośnych dochodzi do upośledzenia funkcji lub uszkodzenia struktury układu nerwowego. W przypadku udaru mózgu niedokrwienie mózgu lub krwotok w jego obrębie prowadzą do obumarcia określonych stref mózgowia, co często jest już nieodwracalne.


Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Podemski R., Pierzchała K., Zaburzenia neurologiczne w chorobach wewnętrznych, Polski Przegląd Neurologiczny, 2010, tom 6, supl. A.
- Stone J., Carson A., Neurologiczne objawy czynnościowe: diagnostyka i postępowanie, Neurologia po Dyplomie, 2/2012.
Zostaw komentarz