Koenzym Q10
Koenzym Q10

Aktualizacja: 30 maja 2022

Chrypka u dzieckaChrypka u dziecka to bardzo częsty objaw, zazwyczaj wskazujący na infekcje wirusowe lub bakteryjne. Może wiązać się z przeziębieniem lub choroba, jak również wynikać z całkowicie fizjologicznych przyczyn. Dłużej utrzymująca się chrypka lub nagłe pojawienie się dodatkowych objawów powinno skłonić rodziców do wizyty u pediatry.

Chrypka u dziecka – przyczyny

Najczęściej diagnozowaną przyczyną chrypki u dziecka są infekcje dróg oddechowych, takie jak:

Za większość infekcji oddechowych w wieku dziecięcym odpowiadają pneumokoki. Chrypka może wynikać jednak z przyczyn niezwiązanych z układem oddechowym, takich jak:

Chrypka u dziecka bywa naturalną reakcją obronną organizmu na bierne palenie papierosów, właśnie dlatego tak duży nacisk kładzie się na unikanie palenia w obecności dzieci. Bardzo często chrypka stanowi efekt nadużycia głosu, co ma miejsce, gdy dziecko często lub długo płacze i krzyczy. Tkanki miękkie gardła i krtani ulegają podrażnieniu, co wpływa na zmianę barwy głosu. Na końcu warto wspomnieć, że na wystąpienie chrypki mogą wpływać czynniki związane z powietrzem, którym oddychamy. Zanieczyszczenie powietrza (np. w dużych miastach) czy bardzo suche powietrze (np. w sezonie grzewczym lub w pomieszczeniach klimatyzowanych) są poważnym czynnikiem ryzyka.

Jak wygląda chrypka u dziecka?

Chrypka to inaczej nieprawidłowe drgania strun głosowych, czemu towarzyszy uczucie suchości w gardle, drapanie, pieczenie lub dyskomfort. Można ją rozpoznać po charakterystycznej zmianie barwy głosu na niższą lub wyższą. Płynne wypowiadanie zdań staje się znacznie utrudnione, a głos jest szorstki i matowy. Chrypka sama w sobie, jako objaw nie jest groźna, może jednak wynikać z poważniejszych przyczyn.

Chrypka u dziecka – leczenie

Najskuteczniejszą metodą leczenia chrypki u dziecka jest terapia przyczynowa, dlatego zazwyczaj konieczna bywa wizyta u lekarza pediatry. W przypadku infekcji bakteryjnych wdroży on odpowiednią antybiotykoterapię, z kolei przy infekcjach wirusowych zastosowanie znajdą leki przeciwwirusowe czy przeciwzapalne. Wszelkie polipy krtani oraz przerośnięty migdałek podniebienny należy usunąć chirurgicznie.

Domowe sposoby na chrypkę u dziecka

Bardzo ważne jest także postępowanie domowe. Należy zadbać, aby dziecko oddychało czystym i nawilżonym powietrzem, dlatego warto kupić nawilżacz powietrza. W razie jego braku sprawdzą się również mokre ręczniki porozwieszane na kaloryferach. Pomieszczenia, w których przebywa dziecko warto często wietrzyć. Rodzice powinni dbać, aby dziecko każdego dnia przyjmowało odpowiednią ilość płynów, najlepiej czystej wody, kompotów czy naparów. Aby złagodzić dyskomfort związany z chrypką, można podawać dziecku specjalne cukierki lub lizaki na dolegliwości gardłowe, dostępne w każdej aptece.

Jeśli dziecko jest nieco starsze, można spróbować płukanek gardła. Wykonuje się je na bazie chłodnych naparów z rumianka lub szałwii lekarskiej, przynajmniej 2 razy dziennie. Poleca się również płukanki z wody i soli fizjologicznej, jednak ze względu na nieprzyjemny smak nie są one dobrze tolerowane przez dzieci. Uzupełnieniem kuracji są inhalacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej i różnego rodzaju ziół.

Zobacz również: Ból gardła – domowe sposoby.

Czego unikać?

W leczeniu chrypki u dziecka zastosowania nie znajdują leki obkurczające naczynia krwionośne, ponieważ powodują jedynie dalsze przesuszanie śluzówki oraz nasilają objawy, a także leki przeciwhistaminowe. Nie należy na własną rękę odstawiać wskazanych przez lekarza leków, w szczególności antybiotyków. Nawet, jeśli objawy choroby ustąpią, należy dokończyć kurację. W innym wypadku może nastąpić nawrót o znacznie cięższym przebiegu.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Doniec Z., Mastalerz-Migas A., Krenke K., Mazurek H., Bieńkowski P., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, Lekarz POZ, 4/2016.
  2. Pietrzyk J., Kwinta P., Pediatria, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2018.
  3. Kawalec W., Grenda R., Ziółkowska H., Bernatowska E., Chmielik M., Czerwionka-Szaflarska M., Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami