Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 października 2023

Infekcja grzybicza pochwyInfekcja grzybicza pochwy to częsta infekcja, która dotyka większości kobiet w wieku rozrodczym przynajmniej raz. Szacuje się wręcz, że około 50% kobiet doświadczyło przynajmniej 2 zakażeń w swoim życiu, a 8% spośród nich zmaga się z infekcjami nawracającymi. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz ginekolog. Sporym błędem jest podejmowanie działań terapeutycznych na własną rękę.

Infekcja grzybicza pochwy – przyczyny

Czynnikiem sprawczym infekcji grzybiczej pochwy jest przeważnie Candida albicans, identyfikowany w blisko 90% przypadków. Wyszczególniono ponad 100 gatunków C. albicans, a każdy z nich może powodować identyczne objawy. Candida glabrata jest najczęściej występującym gatunkiem spoza drożdżaków albicans i nie odpowiada na leczenie doustnie ani miejscowe powszechnie stosowane w przypadku Candida. Infekcja grzybicza pochwy nie jest uznawana za chorobę przenoszoną drogą płciową i nie podlega rejestracji. Do zakażenia dochodzi przede wszystkim w momencie znacznego osłabienia odporności, podczas długotrwałej antybiotykoterapii lub bezpodstawnych irygacji pochwy, które zaburzają jej pH i niszczą naturalną mikroflorę.

Infekcja grzybicza pochwy – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem infekcji grzybiczej pochwy jest świąd sromu, któremu przeważnie towarzyszą:

  • pieczenie i bolesność sromu;
  • podrażnienie i zaczerwienienie sromu;
  • obrzęki, pęknięcia i otarcia naskórka w następstwie drapania;
  • pieczenie podczas mikcji;
  • dyspareunia.

Klasyczna wydzielina w przebiegu infekcji grzybiczej pochwy jest gęsta, biała i zawiera grudki. Ma także nieprzyjemny zapach, który bywa określany jako rybi. Potocznie mówi się, że jest to serowata wydzielina z pochwy.

Infekcja grzybicza pochwy – diagnostyka

Podstawą trafnej diagnostyki jest przeprowadzenie badania mikroskopowego wydzieliny z pochwy. W roztworze soli fizjologicznej lub 10% KOH uwidocznić można strzępki lub zarodniki. Posiew wykonuje się jednak głównie w sytuacjach, w których objawy nie znikają pomimo wdrożonego leczenia lub mają tendencję do nawracania. W innych przypadkach do rozpoznania infekcji grzybiczej wystarczy wywiad z pacjentką, obserwacja objawów i podstawowe badanie ginekologiczne. Należy pamiętać, że pH pochwy w przebiegu infekcji grzybiczej może nie ulec zmianie, czym różni się ona od infekcji bakteryjnej, z którą należy ją różnicować. Wiele kobiet jest bezobjawowymi nosicielkami drożdżaków. Leczenie powinno jednak dotyczyć tych pacjentek, które zgłaszają objawy.

Leczenie infekcji grzybiczej pochwy

Przy niepowikłanej infekcji grzybiczej pochwy stosuje się preparaty doustne i miejscowe. Idealny lek przeciwgrzybiczy to taki, który jest łatwy do podawania, skuteczny w krótkotrwałej terapii, o szerokim zakresie działania, powodujący całkowitą eradykację grzybni, a tym samym zapobiegający nawrotom, przynoszący szybką ulgę pacjentce. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w leczeniu grzybiczych zapaleń pochwy i sromu powinno stosować się następujące preparaty dopochwowe:

  • nystatyna – 1 tabletka przez 14 dni;
  • natamycyna – 1 tabletka przez 3-6 dni;
  • klotrimazol – 1 tabletka przez 6 dni;
  • klotrimazol krem 1% przez 14 dni;
  • ekonazol – 1 tabletka przez 7-14 dni;
  • izokonazol – 2 tabletki jednorazowo;
  • flukonazol – 1 tabletka przez 14 dni.

I inne. Preparaty te mogą mieć różne stężenie, zatem powyższe dawkowanie nie jest ostateczne. Najlepiej skonsultować się z ginekologiem, który przepisze leki indywidualnie dla danej pacjentki. Inne leczenie dotyczy kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Pacjentkom doradza się ponadto wyeliminowanie wszelkich czynników drażniących, płukanek i produktów zawierających alergeny. Po wyleczeniu infekcji intymnej należy się upewnić, że doszło do eradykacji zakażenia. Jeśli po początkowym leczeniu wynik posiewu jest dodatni, u pacjentek z objawami wskazane jest przedłużenie terapii. Leczenie partnera seksualnego kobiety wskazane jest wyłącznie w przypadkach, gdy istnieje podejrzenie, że infekcja ma tendencję do nawracania właśnie z powodu przenoszenia jej z narządu płciowego partnera, co zdarza się jednak rzadko.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Miller M., Nawrotowe zapalenie sromu i pochwy — porady dotyczące leczenia, Ginekologia po Dyplomie, 5/2014.
  2. Kaźmierczak W., Fiegler P., Węgrzyn P., Vaginal candidiasis — diagnosis, treatment and prevention of recurrence, Ginekologia Praktyczna, 5/2004.
  3. Niemiec T., Drews K., Kotarski J., Oszukowski P., Spaczyński M., Tomaszewski J., Ziemniak W., Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące etiopatogenezy i leczenia nawrotowej postaci drożdżakowego zapalenia pochwy i sromu, Ginekologia Polska, 11/2011.
  4. Niemiec T., Kajdy A., Zastosowanie flukonazolu w leczeniu nawracających zapaleń drożdżakowych pochwy i sromu – przegląd piśmiennictwa, Przegląd Menopauzalny, 1/2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami