Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 października 2023

Serowata wydzielina z pochwySerowata wydzielina z pochwy zawsze jest objawem nieprawidłowym i niepokojącym. Przeważnie świadczy o rozwijającej się infekcji grzybiczej, za co odpowiadają drożdżaki Candida albicans. Rozwój objawów następuje dość szybko. Diagnostyką i leczeniem problemu zajmuje się lekarz ginekolog.

Serowata wydzielina z pochwy – przyczyny

Do infekcji pochwy może dojść wskutek zaburzeń jej naturalnych mechanizmów obronnych, na które składają się: flora fizjologiczna, nieuszkodzone komórki nabłonka oraz estrogeny. Nieprawidłowościom w mikrobiocie pochwy sprzyjają więc:

  • obecność nasienia;
  • użytkowanie tamponów;
  • krew miesiączkowa;
  • częste irygacje;
  • antybiotykoterapia;
  • noszenie obcisłych ubrań;
  • częste uprawianie stosunków seksualnych z różnymi partnerami;
  • stosowanie środków do higieny intymnej.

Dodatkowo takie czynniki, jak urazy oraz obniżony poziom estrogenów utrudniają eliminację patogenów z pochwy, prowadząc tym samym do rozwoju infekcji. Pojawienie się serowatej wydzieliny z pochwy przeważnie wskazuje na infekcję grzybiczą, która w większości przypadków wywołana jest drożdżakami Candida albicans. Szacuje się wręcz, że odpowiadają one za 80-92% przypadków grzybicy pochwy i sromu. Reszta przypada na Candida glabrata. Należy wiedzieć, że odczyn pH pochwy podczas infekcji grzybiczych nie ulega podwyższeniu.

Serowata wydzielina z pochwy – jak wygląda?

Pojawienie się objawów przy infekcjach grzybiczych jest spowodowane wzrostem kolonii drożdżaków i ich penetracją do powierzchownych komórek nabłonka. Najpowszechniejszym jest właśnie serowata wydzielina z pochwy. Przeważnie przyjmuje zabarwienie lekko żółte, może pojawiać się w niej gęsty, szaro-biały śluz. Konsystencja wydzieliny jest grudkowata, może przypominać twaróg. Jej charakterystyczną cechą jest nieprzyjemny, intensywny, rybi zapach. Poza serowatą wydzieliną objawami typowymi dla infekcji grzybiczych pochwy są:

  • pieczenie i świąd okolic intymnych;
  • zaczerwienienie i obrzęk okolic intymnych;
  • ból i pieczenie podczas stosunków seksualnych lub podczas oddawania moczu.

Objawy są dość typowe, dlatego rozpoznanie jednostki chorobowej nie przysparza ginekologom większych trudności.

Serowata wydzielina z pochwy – diagnostyka

Celem diagnostyki należy udać się do ginekologa – aby zapisać się na wizytę w ramach NFZ nie potrzeba skierowania. Wizyta przebiega standardowo, rozpoczyna się szczegółowym wywiadem, po czym lekarz przeprowadza rutynowe badanie ginekologiczne. Rozpoznanie wystawia się na podstawie obserwacji objawów, wywiadu oraz badania mykologicznego. To ostatnie polega na pobraniu cienkim patyczkiem wydzieliny z powierzchni błony śluzowej pochwy. Tak pobrany materiał biologiczny od razu poddaje się obserwacji pod mikroskopem (rozmazowi) lub trafia on na specjalne podłoże umożliwiające hodowlę drożdżaków celem ich identyfikacji (tzw. posiew).

Serowata wydzielina z pochwy – leczenie

Jako że serowata wydzielina z pochwy jest objawem infekcji grzybiczej, leczenie opierać się będzie na stosowaniu odpowiednio dobranych leków przeciwgrzybiczych. Zwykle są one przeznaczone do użytku miejscowego (np. w postaci maści czy globulek dopochwowych). Substancją leczniczą takich preparatów jest klotrimazol. Dodatkowo podczas kuracji należy:

  • dbać o higienę intymną – stosując specjalne żele do higieny intymnej, często zmieniając bieliznę, korzystając z jednorazowych wkładek i podmywając się po wizycie w toalecie;
  • wzmacniać odporność – np. pozostając regularnie aktywną fizycznie, suplementując witaminę D, Omega 3 i acerolę, jedząc zdrowo i unikając stresu;
  • unikać spożywania cukrów prostych, które są bardzo dobrą pożywką dla grzybów i drożdżaków, nierzadko niwelując efekty prowadzonej terapii;
  • ograniczyć liczbę stosunków seksualnych aż do poprawy stanu zdrowia;
  • nosić przewiewną, nieuciskającą bieliznę, np. bawełnianą.

W razie braku widocznych rezultatów prowadzonej terapii należy zgłosić się do ginekologa. Prawdopodobnie zmieni on stosowane leki. Zwykle jednak nie ma takiej konieczności, a rokowania są dobre.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Karowicz-Bilińska A., Nowak-Markwitz E., Opala T., Oszukowski P., Rechberger T., Spaczyński M., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące zastosowania produktów GINEintima® w ginekologii, Ginekologia Polska, 7/2014.
  2. Kaźmierczak W., Fiegler P., Węgrzyn P., Vaginal candidiasis – diagnosis, treatment and prevention of recurrence, Ginekologia Praktyczna, 5/2004.
  3. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami