Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 czerwca 2022

Nadmiar wody w organizmie - przyczyny i objawyNadmiar wody w organizmie przyczynia się nie tylko do obrzęków oraz ogólnego dyskomfortu, ale może również powodować złudny obraz przyrostu masy ciała. Czym objawia się zatrzymywanie wody w organizmie oraz jakie są objawy występowania tego zjawiska? Podpowiadamy.

Jaką rolę spełnia woda w organizmie człowieka?

Praktycznie każdy doskonale wie, że woda spełnia bardzo wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Przede wszystkim pełni rolę głównego budulca całego ustroju. W organizmie każdego dorosłego, który osiąga prawidłową masę ciała, obecność wody w organizmie powinna wahać się w granicach 60%. Również same narządy wewnętrzne są z niej zbudowane. Z pośród wszystkich największą jej obecnością charakteryzują się płuca (80%), mięśnie (75-80%) oraz wątroba (68%).

Różnica w ilości wody w organizmie człowieka to w pewnym stopniu proces fizjologiczny. Ma jednak na niego wpływ wiele czynników, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Do tych pierwszych zalicza się płeć, wiek, budowa ciała. Natomiast do drugiej ilość aktywności fizycznej, sposób odżywiania czy ilość oraz jakość przyjmowanych płynów.

Należy również zaznaczyć, że woda w organizmie człowieka nie występuje pod postacią czystej, klarownej cieczy. Jest bowiem roztworem zawierającym wiele, różnego rodzaju związków, do których można zaliczyć jony czy nieorganiczne związki chemiczne. Stanowi ciecz nieustannie przemieszczającą się w ludzkim ciele.

Do najważniejszych funkcji wody w organizmie zalicza się:

  • ochronę narządów wewnętrznych przed urazami
  • utrzymanie stałej temperatury ciała
  • usuwanie zbędnych produktów przemiany materii
  • ochronę gałek ocznych przed wysuszeniem
  • ochronę stawów przed urazami
  • uczestnictwo w procesie trawienia
  • umożliwienie wewnątrzustrojowego transportu enzymów oraz hormonów
  • ułatwienie proces oczyszczania organizmu z toksyn

Jakie są przyczyny i jak powstaje nadmiar wody w organizmie?

Niewątpliwie woda pełni wiele ważnych funkcji, a jej niedobór wpływa na działanie całego ustroju. Niestety nadmiar wody w organizmie też nie jest dobry, a zjawisko to jej zatrzymywanie. Przyczyny tego są różne. W związku z tym może być ono spowodowane zarówno czynnikami fizjologicznymi jak i zewnętrznymi. Bardzo często jednak wynika to ze spożywania niedostatecznej ilości płynów. Brak wystarczającego nawodnienia jest sygnałem dla organizmu do oszczędzania płynów ustrojowych.

W znacznie większym stopniu gromadzenie się wody warunkują zmiany na tle hormonalnym. Bardziej podatne są na nie kobiety, ponieważ to w ich organizmach regularnie zachodzą poszczególne fazy cyklu miesiączkowego.

Jako przyczyny retencji wody w organizmie można doszukiwać się w doustnie przyjmowanych tabletkach antykoncepcyjnych. Leki tego rodzaju wpływają bowiem na gromadzenie się jonów sodu, które zmniejszają ilość wydalanej wody. Zjawisku temu zwykle współtowarzyszy cellulit wodny.

Co jeszcze może powodować zatrzymanie wody w organizmie? Jak się okazuje wpływ na to ma również wysoka temperatura otoczenia. Organizm natychmiast uaktywnia swój mechanizm obronny, którego zadaniem jest zapobieganie utracie nadmiernej ilości płynów z komórek organizmu.

Niewłaściwy sposób odżywiania to kolejny powód zatrzymywania się wody w organizmie. Codzienny jadłospis, który obfity jest w dużą ilość soli w znacznym stopniu przyczynia się do powstawania tego niekorzystnego zjawiska.

Wśród przyczyn wyróżnia się również niektóre jednostki chorobowe. Mowa tu przede wszystkim o niewydolności nerek, serca oraz wątroby, a także przewlekłych chorobach płuc czy reakcjach alergicznych.

Jakie objawy powoduje nadmiar wody w organizmie?

Do najczęstszych objawów nadmiaru wody w organizmie można zaliczyć obrzęki ciała, w tym kończyn dolnych (stopy) oraz kończyn górnych (palców dłoni), a także twarzy. Ponadto zjawisko to może objawiać się również uczuciem ciężkości oraz ogólnego zmęczenia, cellulitem wodnym, wzrostem masy ciała, bólem głowy oraz zaburzeniami koncentracji.

Jak zwalczyć nadmiar wody w organizmie?

Aby skutecznie zlikwidować nadmiar wody w organizmie należy:

  • unikać sodu w codziennej diecie. Tradycyjną sól warto zastąpić mieszanką zdrowych ziół. Ponadto należy zrezygnować z jedzenia typu fast-food oraz żywności wysoce przetworzonej;
  • zwrócić szczególną uwagę na potas w codziennym menu;
  • sięgnąć po specjalne skarpety kompresyjne, które idealnie dopasowują się do kształtu kończyn dolnych. Ich zadaniem jest ucisk nóg, co zabiega gromadzeniu się wody;
  • wprowadzić aktywność fizyczną. Ponadto często należy zmieniać pozycje i starać się trzymać nogi w górze co uchroni przed zatrzymywaniem się płynów w kończynach.
Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami