Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 19 stycznia 2023

CellulitCellulit to jeden z najczęstszych powodów wizyt w gabinecie kosmetycznym. Kobiety walczą z nim nie tylko w salonach piękności, ale również testują i sprawdzają domowe, skuteczne sposoby na cellulit. Czym tak naprawdę jest? Czy można nazwać go defektem kosmetycznym, a może już chorobą?

Cellulit co to jest?

Cellulit (tzw. skórka pomarańczowa) w kosmetologii oznacza przewlekły, niezapalny defekt skóry. Dochodzi tu do stwardnienia i nieprawidłowego rozrostu tkanki tłuszczowej. Tworzą się wówczas nieregularne i wyraźnie widoczne zgrubienia na powierzchni skóry. W wyniku powstawania zgrubień dochodzi do zaburzeń krążenia krwi i limfy, co powoduje niedotlenienie komórek i gorsze ich ukrwienie. Jest on bardzo częstym defektem dotyczącym kobiet. Szacuje się, że nawet 85% kobiet w Polsce zmaga się z cellulitem. Występuje najczęściej na udach, pośladkach, ramionach i brzuchu.

Dlaczego cellulit jest domeną kobiet? Przede wszystkim kobiety mają bardziej rozbudowaną tkankę tłuszczową. Dodatkowo występuje większa predyspozycja ze strony układu hormonalnego. U kobiet włókna kolagenowe i elastynowe biegną równolegle, co powoduje, że pozbijane w grudki komórki tłuszczowe łatwo przemieszczają się deformując tkankę.

Przyczyny powstawania cellulitu?

Do powstania cellulitu głównie przyczyniają się żeńskie hormonyestrogeny. Ściślej ujmując powstanie cellulitu warunkuje zbyt wysoki poziom estrogenów w stosunku do progesteronu. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku ciąży, menopauzy, dojrzewania płciowego, hormonalnej terapii zastępczej oraz antykoncepcji hormonalnej. Estrogeny powodują:

  • zaburzenia mikrokrążenia w tkance podskórnej;
  • zatrzymanie wody w organizmie;
  • wzrost przepuszczalności naczyń.

To zaś prowadzi do powiększenia się adypocytów (komórek  tłuszczowych) oraz do wzmożonej syntezy prostaglandyn, które również przyczyniają się do wzrostu przepuszczalności naczyń i do gromadzenia płynu w przestrzeniach międzykomórkowych. Powstanie cellulitu warunkuje również sprawność i funkcjonowanie tkanki łącznej. Ma to wpływ z kolei na funkcjonowanie układu limfatycznego. Jeśli tkanka jest zbyt miękka i przepuszczalna, toksyny zamiast przedostawać się do węzłów chłonnych wnikają do innych tkanek gromadząc się w komórkach tłuszczowych. Sprawnie funkcjonujący układ limfatyczny pomaga w usuwaniu toksyn i wpływa korzystnie na zmniejszenie cellulitu.

Cellulit a styl życia

Oprócz czynników hormonalnych i właściwego funkcjonowania organizmu, duży wpływ na powstanie cellulitu ma również siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej. Zbyt długie przebywanie w jednej pozycji wpływa negatywnie na krążenie krwi powodując obrzęki i niedokrwienie komórek tłuszczowych, które w późniejszym czasie stają się nieodżywione, niedokrwione i zatoksycznione. Należy zwrócić uwagę na to jak się odżywiamy, gdyż wpływa to również na pojawienie się cellulitu.

Zobacz również: Okłady algowe – naturalny sposób na cellulit.

Czynniki predysponujące do powstania cellulitu

  • płeć – dotyczy głównie kobiet;
  • rasa – najczęściej biała;
  • hormony – głównie nadmiar żeńskich hormonów płciowych (estrogenów);
  • zaburzenia emocjonalne – powodują wzrost hormonów nasilających tworzenie się tłuszczu w organizmie;
  • leki – antykoncepcyjne, w leczeniu chorób tarczycy;
  • złe nawyki żywieniowe – nadmiar tłuszczów i węglowodanów;
  • siedzący tryb życia;
  • mała aktywność fizyczna;
  • noszenie obcisłych ubrań;
  • palenie papierosów – wyzwalają tworzenie się wolnych rodników;
  • picie alkoholu;
  • choroby współistniejące – ginekologiczne, hormonalne, metaboliczne;
  • ciąża.

Jak zwalczyć cellulit?

Aby zmniejszyć ryzyko powstania cellulitu warto trzymać się w życiu kilku ważnych zasad, które wpłyną również na nasze zdrowie. Większość z nich to elementy, które są zależne tylko od nas. Cellulit to nie choroba, a defekt kosmetyczny, z którym można skutecznie walczyć. Po co więc walczyć z problemem skoro można mu skutecznie zapobiegać poprzez:

  • regularną aktywność fizyczną;
  • prawidłowe odżywianie i odpowiednią dietę;
  • unikanie alkoholu i palenia papierosów;
  • unikanie stresu.

Metodami pomocniczymi są domowe zabiegi pielęgnacyjne, takie jak zmiennocieplne prysznice, peelingi, rolowanie ciała, masaż gumową bańką chińską czy po prostu automasaże. Ważna jest jednak regularność – każdego dnia należy poświęcić przynajmniej 30 minut na pielęgnację skóry objętej cellulitem. Jeśli efekty nie są zadowalające warto wybrać się do kosmetologa i rozpocząć serię profesjonalnych zabiegów antycellulitowych.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Matysek-Nawrocka M., Bernat M., Krasowska D., Chyl-Surdacka K., Sobczuk J., Współczesne zabiegi kosmetyczne i medyczne w redukcji cellulitu, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2/2017.
  2. Marwicka J., Niemyska K., Cieślicka O., Cellulit. Przegląd zabiegów kosmetycznych, Kosmetologia Estetyczna, 3/2015.
  3. Gałązka M., Galęba A., Nurein H., Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie, Hygeia Public Health, 3/2014.
  4. Janda K., Tomikowska A., Cellulit – przyczyny, profilaktyka, leczenie, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 1/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami