Cellulit – choroba czy defekt?

Aktualizacja

Cellulit - choroba czy defekt?Cellulit to jeden z najczęstszych powodów wizyt w gabinecie kosmetycznym. Kobiety walczą z nim nie tylko w salonach piękności, ale również testują i sprawdzają domowe sposoby na cellulit. Czym tak naprawdę jest? Czy można nazwać go defektem kosmetycznym, a może już chorobą?

Co to jest cellulit?

Cellulit (tzw. skórka pomarańczowa) w kosmetologii oznacza przewlekły, niezapalny defekt skóry. Dochodzi tu do stwardnienia i nieprawidłowego rozrostu tkanki tłuszczowej. Tworzą się wówczas nieregularne i wyraźnie widoczne zgrubienia na powierzchni skóry. W wyniku powstawania zgrubień dochodzi do zaburzeń krążenia krwi i limfy, co powoduje niedotlenienie komórek i gorsze ich ukrwienie. Jest on bardzo częstym defektem dotyczącym kobiet. Szacuje się, że nawet 85% kobiet w Polsce zmaga się z cellulitem. Występuje najczęściej na udach, pośladkach, ramionach i brzuchu.

Dlaczego cellulit jest domeną kobiet?

 • Kobiety mają bardziej rozbudowaną tkankę tłuszczową.
 • Występuje większa predyspozycja ze strony układu hormonalnego.
 • U kobiet włókna kolagenowe i elastynowe biegną równolegle. Taki układ powoduje, że pozbijane w grudki komórki tłuszczowe łatwo przemieszczają się deformując tkankę.

Jakie są przyczyny powstawania cellulitu?

Do powstania cellulitu głównie przyczyniają się żeńskie hormony – estrogeny. Ściślej ujmując powstanie cellulitu warunkuje zbyt wysoki poziom estrogenów w stosunku do progesteronu. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku ciąży, menopauzy, dojrzewania płciowego, hormonalnej terapii zastępczej oraz antykoncepcji hormonalnej.

Estrogeny powodują:

 • zaburzenia mikrokrążenia w tkance podskórnej
 • zatrzymanie wody w organizmie
 • wzrost przepuszczalności naczyń

Wszystkie te zaburzenia prowadzą do powiększenia się adypocytów (komórek  tłuszczowych) oraz do wzmożonej syntezy prostaglandyn, które również przyczyniają się do wzrostu przepuszczalności naczyń i do gromadzenia płynu w przestrzeniach międzykomórkowych.

Powstanie cellulitu warunkuje również sprawność i funkcjonowanie tkanki łącznej. Ma to wpływ z kolei na funkcjonowanie układu limfatycznego. Jeśli tkanka jest zbyt miękka i przepuszczalna, toksyny zamiast przedostawać się do węzłów chłonnych wnikają do innych tkanek gromadząc się w komórkach tłuszczowych. Sprawnie funkcjonujący układ limfatyczny pomaga w usuwaniu toksyn i wpływa korzystnie na zmniejszenie cellulitu.

Oprócz czynników hormonalnych i właściwego funkcjonowania organizmu, duży wpływ na powstanie cellulitu ma również siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej. Zbyt długie przebywanie w jednej pozycji wpływa negatywnie na krążenie krwi powodując obrzęki i niedokrwienie komórek tłuszczowych, które w późniejszym czasie stają się nieodżywione, niedokrwione i zatoksycznione.

Należy zwrócić uwagę na to jak się odżywiamy, gdyż wpływa to również na pojawienie się cellulitu.

Czynniki predysponujące do powstania cellulitu

 • płeć – dotyczy głównie kobiet
 • rasa – najczęściej biała
 • hormony – głównie nadmiar żeńskich hormonów płciowych (estrogenów)
 • zaburzenia emocjonalne – powodują wzrost hormonów nasilających tworzenie się tłuszczu w organizmie
 • leki – antykoncepcyjne, w leczeniu chorób tarczycy
 • złe nawyki żywieniowe  – nadmiar tłuszczów i węglowodanów
 • siedzący tryb życia
 • mała aktywność fizyczna
 • noszenie obcisłych ubrań
 • palenie papierosów – wyzwalają tworzenie się wolnych rodników
 • picie alkoholu
 • choroby współistniejące – ginekologiczne, hormonalne, metaboliczne
 • ciąża

Jak zwalczyć cellulit?

Aby zmniejszyć ryzyko powstania cellulitu warto trzymać się w życiu kilku ważnych zasad, które wpłyną również na nasze zdrowie. Większość z nich to elementy, które są zależne tylko od nas. Cellulit to nie choroba, a defekt kosmetyczny, z którym można skutecznie walczyć. Po co więc walczyć z problemem skoro można mu skutecznie zapobiegać poprzez:

 • regularną aktywność fizyczną;
 • prawidłowe odżywianie i odpowiednią dietę;
 • unikanie alkoholu i palenia papierosów;
 • unikanie stresu.
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...
20 komentarzy:
 1. Klaudia
  Klaudia says:

  To najgorsza rzecz od słońcem! Dlatego zapobiegawczo stosujemy peelingi i masaże, a także pływamy i biegamy 😀

  Odpowiedz
 2. Helena
  Helena says:

  Mi całe szczęście celluit nie odebrał humoru. Nawet nie pojawił się kiedy jestem w ciąży, jednakże jeśli będzie zamierzał mnie odwiedzić, będę wiedziała jak sobie z nim radzić :*

  Odpowiedz
 3. Aleksandra
  Aleksandra says:

  Problem wielu kobiet :/ Aż tak bardzo się z nim nie zmagam, ale myślę, że będzie trzeba o to zadbać

  Odpowiedz
 4. Patrycja
  Patrycja says:

  Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki przyczyniające się do powstania cellulitu, jestem w grupie ryzyka. Jak na razie nie zauważyłam jednak u siebie żadnych oznak i mam nadzieję, że tak pozostanie 🙂

  Odpowiedz
 5. Inspiracje
  Inspiracje says:

  Niestety cellulit jest zmora większości kobiet. Ciężko z nim wygrać, ale można 😉 Dieta, dużo wody i treningi to najlepszy sposób. Chyba żadne specyfiki tego nie zastąpią.

  Odpowiedz
 6. Michał
  Michał says:

  Z perspektywy mężczyzny- naprawdę jak nam ktoś nie powiedzał że coś takiego istnieje to byśmy na to nie wpadli 🙂
  Rozumiem jednakże, że dla kobiet może to być wizualnie uciążliwe.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *