Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 13 czerwca 2022

Niedrożność jelit

Niedrożność jelit u dziecka – zdjęcie rentgenowskie

Niedrożność jelit to poważna sytuacja, w której doszło do zatrzymania się przemieszczającej treści pokarmowej. Niedrożność mechaniczna przewodu pokarmowego należy do najczęstszych schorzeń chirurgicznych jamy brzusznej wymagających doraźnego zaopatrzenia chirurgicznego, a jej istotą jest zaburzony pasaż treści jelitowej. Charakterystycznym objawem jest ból, któremu towarzyszą nudności, wymioty i zatrzymanie stolca.

Niedrożność jelit – przyczyny

W świetle jelita znajdują się resztki pokarmowe i bakterie jelitowe, co stanowi także idealne środowisko do namnażania się bakterii patogennych. Bakterie podczas fermentacji beztlenowej produkują znaczną ilość gazów, czego konsekwencją jest wzrost ciśnienia w jamie brzusznej oraz rozdęcie ścian jelit. To niebezpieczne zwłaszcza wtedy, gdy pasaż jelitowy zostaje zatrzymany. Najczęstszą przyczyną tego stanu jest tzw. zadzierzgnięcie fragmentu jelita, czyli zaciśnięcie go przez otaczające tkanki jamy brzusznej. Może to doprowadzić nawet do niedokrwienia jelit. Niedrożność jelit bywa również efektem:

  • zrostów pooperacyjnych lub pozapalnych;
  • przepukliny pachwinowej;
  • skrętu jelita;
  • wgłobienia jelita;
  • chorób nowotworowych jelita.

W medycynie wyróżnia się także niedrożność jelit mechaniczną, odnoszącą się do zatkania światła jelita np. przez guzy na sąsiednich narządach. U noworodków diagnozuje się niedrożność smółkową, zaś w przypadku przewlekłych chorób jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego) tzw. niedrożność z zatkania.

Kolejnym rodzajem jest niedrożność jelit porażenna, której przyczyną jest najczęściej zapalenie otrzewnej, ale i skręt jądra, zapalenie trzustki lub kolka nerkowa. Tego rodzaju niedrożność bywa ponadto konsekwencją cukrzycy, niewydolności nerek lub innych chorób ogólnoustrojowych. Rzadziej pojawia się u kobiet po porodzie poprzez cięcie cesarskie.

Niedrożność jelit – objawy

Obraz kliniczny jest dość charakterystyczny, a objawy niedrożności jelit pojawiają się zwykle nagle. Głównym jest narastający ból brzucha, nudności i wymioty, początkowo treścią pokarmową, później zaś treścią o intensywnym, kałowym zapachu. Dodatkowo pojawia się zatrzymanie gazów i stolca. W późniejszym okresie miejsce ma wzdęcie brzucha wskutek gromadzenia gazów.

Ponadto wymienia się objawy niespecyficzne, które zależą od rodzaju niedrożności oraz zajętego nią fragmentu jelita. Niedrożność jelit jest poważną dolegliwością, której bagatelizowanie zagraża zdrowiu i życiu człowieka.

Diagnostyka niedrożności jelit

W przypadku podejrzenia niedrożności jelit wykonuje się badanie fizykalne, opierające się na palpacji kwadrantów jamy brzusznej oraz osłuchiwaniu brzucha przy użyciu stetoskopu. Pacjenta kieruje się na badanie morfologiczne i badania biochemiczne krwi (w tym glikemię, stężenie sodu i potasu, gazometrię, parametry czynności nerek, enzymy trzustkowe). Bardzo ważnym badaniem jest RTG jamy brzusznej oraz jej tomografia komputerowa, które mogą wskazać przypuszczalną przyczynę patologii oraz miejsce niedrożności. Niekiedy zastosowanie ma badanie USG – u pacjentów z niedrożnością z wgłobienia czułość tego badania wynosi aż 95%-100%. Na końcu należy wykonać badanie endoskopowe jelita grubego.

Niedrożność jelit – leczenie

Nie należy podejmować się leczenia na własną rękę, np. przy użyciu środków przeczyszczających czy poprzez zaprzestanie jedzenia pokarmów. Taka praktyka może doprowadzić nawet do zgonu. W pierwszej kolejności należy udać się do szpitala, gdzie zostaną wykonane badania. Leczenie niedrożności jelit zależy od jej rodzaju. Niedrożność mechaniczna najczęściej leczona jest chirurgicznie, choremu zaś podaje się dużą ilość płynów i w razie konieczności antybiotyki. Wskazaniami do interwencji chirurgicznej są dodatkowo:

  • perforacja jelita;
  • zapalenie otrzewnej;
  • zespół zamkniętej pętli;
  • przepuklina, której nie można odprowadzić;
  • wyczuwalny opór w jamie brzusznej;
  • brak efektów leczenia zachowawczego.

Nierzadko wykonuje się również odessanie treści żołądkowej za pomocą specjalnej rurki. Jeśli niedrożność jelit ma charakter czynnościowy, zwykle lekarz decyduje o leczeniu zachowawczym.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Brażnik A., Kuczia M., Niedrożność jelita cienkiego wywołana przez kamień żółciowy – opis przypadku, Państwo i Społeczeństwo, 4/2020.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Tom I, Wydawnictwo Medycyna Praktyczka, Kraków 2006.
  3. Bland K., Sarr M., Garden O., Buchler M., Csendes A., Wong J., Chirurgia kolorektalna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami