Kolagen do picia
Kolagen do picia

Piołun - właściwości i zastosowaniePiołun to roślina często stosowana w medycynie naturalnej, ze względu na dużą ilość prozdrowotnych właściwości. Co należy wiedzieć na temat tej rośliny oraz dlaczego warto włączać ją do codziennej diety? Oto wskazówki.

Piołun

Piołun należy do roślin mało wymagających i potrafi przeżyć w bardzo trudnych warunkach. Spotkać go można w wielu miejscach na ziemi m.in. w Europie, Azji, Ameryce Północnej czy Afryce. W składzie piołunu występują m.in. flawonoidy, garbniki, olejki eteryczne, związki mineralne, witaminy (w tym witamina C). Należy zaznaczyć, że w pewnym momencie zwątpiono we właściwości tej rośliny, ponieważ jej prozdrowotne działanie było powodem wielu kontrowersji. Dotyczy to przede wszystkim z obecności wysokoprocentowego alkoholu. Według niektórych opinii wykazywał właściwości psychoaktywne i wywoływał efekty halucynogenne. Obecnie jednak uważa się, że napar z bylicy piołun jest produktem bezpiecznym. Mimo wszystko warto przestrzegać zaleceń dotyczących codziennego spożycia.

Właściwości piołunu

Właściwości prozdrowotne piołunu są wielokierunkowe. Wśród nich wymienia się działanie przeciwskurczowe co szczególnie ważne jest w łagodzeniu bóli menstruacyjnych. Ponadto charakteryzuje się działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym oraz żółciopędnym. Bylicę piołun wykorzystuje się również w walce z pasożytami jak np. glista ludzka, nicienie czy owsiki. Regularne spożywanie naparów z piołunu wspomaga funkcje układu pokarmowego zmniejszając objawy zgagi, wzdęć, uczucie ciężkości pod zjedzeniu, a także odbijania się.

Bylica piołun wskazana jest również osobom dbającym o sylwetkę, ze względu na zdolność przyspieszania procesów przemiany materii.

Piołun a działania niepożądane

Mimo wielu korzystnych właściwości piołun może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Szczególnie jeśli będziemy z niego korzystać zbyt długo (zaleca się stosować go w małych ilościach, nie dłużej niż okres 4 tygodni). W innej sytuacji mogą pojawić się skutki uboczne tj. biegunka, wymioty, nudności, bezsenność oraz koszmary senne, niepokój oraz zawroty głowy. W niektórych przypadkach mogą pojawić się również napady padaczkowe. W momencie kiedy przedawkowanie piołunu będzie na tyle duże może nastąpić niewydolność nerek oraz zatrzymywanie się moczu w organizmie. Wśród działań niepożądanych wymienia się również zaburzenia pracy serca, a w efekcie śmierć.

Do prozdrowotnych działań piołunu zalicza się:

  • korzystny wpływ na wątrobę oraz drogi żółciowe
  • regulację ruchów perystaltycznych jelit
  • wspomaganie produkcji soków trawiennych (żołądkowego, trzustkowego i jelitowego)

Przeciwwskazania do spożywania piołunu

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania piołunu jest:

  • reakcja alergiczna na jakikolwiek jego składnik
  • ciąża
  • wiek (okres dziecięcy)
  • obecność hemoroidów
  • predyspozycja do krwawień
  • obecność wrzodów żołądka i dwunastnicy
Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami