Acerola
Acerola

Aktualizacja: 24 sierpnia 2022

Napady głodu - jak je ograniczyćNapady głodu i ograniczenie łaknienia mogą okazać się bardzo trudnym wyzwaniem. Zwłaszcza, gdy podjadanie jest tak proste i smaczne. Całe szczęście istnieje wiele ogólnodostępnych produktów, które mogą pomóc ograniczyć głód. Są to m.in.: awokado, fasola, jabłka i seler – produkty bogate w składniki odżywcze i witaminy. To znacznie lepsza, a także zdrowsza alternatywa dla batonów, ciastek i słodkich bułek.

 

Napady głodu

Wszyscy wiemy jakie odczucie daje głód. Burczenie i ścisk w żołądku, który informuje, że znów chce się nam jeść. Głód może przyjąć wiele form od uczucia chęci na małe co nieco, aby tylko przegryźć coś między posiłkami, aż po „wilczy głód”, kiedy dosłownie można zjeść wszystko i w każdej ilości. Nasz organizm w ten sposób domaga się składników odżywczych, aby mógł prawidłowo funkcjonować. Jednak z naukowego punktu widzenia, głód jest spowodowany przez uwalnianie greliny – hormonu, który wysyła sygnały do mózgu informując go, że organizm potrzebuje więcej pożywienia. Może to zdarzyć się, gdy żołądek jest faktycznie pusty lub gdy uzna, że jest pusty.

Leptyna jest hormonem informującym mózg, że nasz organizm nie domaga się pożywienia, eliminując napady głodu. Istnieją różne przyczyny głodu, z których wiele wskazuje, że albo jemy za mało jedzenia, albo jedzenie jest mało wartościowe i przez które po prostu szybko robimy się głodni.

Dla osób odchudzających się, ważne jest unikanie podjadania między wyznaczonymi posiłkami, co czasami jest bardzo trudne. Dlatego w przypadku napadu głodu należy sięgnąć po zdrową przekąskę, która go zahamuje i pozwoli spokojnie odczekać do np. obiadu lub kolacji. Produkty te sprawiają, że czujemy się najedzeni i skutecznie ograniczają głód i są ważne szczególnie wtedy, gdy się odchudzamy.

Zobacz również: Zdrowe odchudzanie – szybkie, skuteczne i trwałe.

7 zdrowych przekąsek, aby skutecznie ograniczą napady głodu

Poniżej przedstawiamy 7 smacznych i niezwykle zdrowych przekąsek, które wspomogą odchudzanie, ograniczą napady głodu i dostarczą do organizmu wielu cennych składników odżywczych.

1. Seler naciowy

Podczas gdy wiele osób patrzy na seler naciowy jako zasadniczo „bezużyteczne” warzywo, prawda jest taka, że ma swoje dobre strony. Choć ma bardzo niską wartości odżywczą i składa się głównie z wody, to seler zawiera dużo włókien roślinnych i jest mało kaloryczny (zaledwie 8 kcal w jednej lasce). Oznacza to, że zmusza organizm do stosunkowo trudnej pracy podczas trawienia, a robi to powoli, przy jednoczesnym odczuciu sytości. Seler naciowy to doskonały składnik sałatek oraz zielonego koktajlu.

2. Orzechy

Orzechy wszystkich odmian są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które są „korzystnymi” tłuszczami w naszej diecie. Nie tylko zawierają zdrowe tłuszcze, ale również białko, które wzmaga uczucie sytości. Już jedna garść wystarczy, aby efekt hamujący głód pojawił się w około 30 minut.

3. Fasola

Fasola i inne rośliny strączkowe są bogatym źródłem błonnika i białka. Błonnik pokarmowy reguluje proces trawienia i zwiększa CCK (Cholecystokinina), które mogą hamować wydzielanie soków żołądkowych, co zasadniczo spowalnia proces trawienia. Powoduje, że na dłużej czujemy sytość i zapewnia regularne wchłanianie składników odżywczych. Wysokie poziomy białka są przekształcane na energię, co zapobiega uwalnianiu greliny przez organizm, wymagając tym samym dostarczenia składników odżywczych z pożywieniem.

4. Mięso

Traktowane jest jako główne źródło białka dla wielu ludzi na całym świecie. Mięso jest bardzo skutecznym rozwiązaniem dla stłumienia głodu. Jeśli mamy zamiar sięgnąć po paczkę chipsów ziemniaczanych lub kawałek pizzy, lepszym rozwiązaniem byłoby zjeść wołowinę, kurczaka lub rybę. Jednakże, szukając najzdrowszej opcji to właśnie chude gatunki ryb dostarczają najwięcej białka i najzdrowsze tłuszcze.

5. Awokado

Aby ograniczyć głód i dostarczyć wszystkich składników odżywczych, które potrzebuje organizm to najlepszym wyborem jest awokado. Nienasycone tłuszcze zawarte w tym owocu wysyłają sygnał do mózgu informując, że żołądek jest pełny. Jednocześnie przyczyniając się do równowagi poziomu cholesterolu i utraty zbędnych kilogramów. Szczególny związek metaboliczny o nazwie OEA (oleoiltanolamida) zapewnia uczucie sytości, a jego wytwarzanie jest stymulowane przez nienasycone kwasy tłuszczowe występujące właśnie w awokado.

6. Owsianka

Węglowodany złożone warto przyjmować jeśli chcemy zahamować apetyt. Tego rodzaju węglowodany w przeciwieństwie do „prostych cukrów” trawią się dłużej. Spożywanie miseczki płatków owsianych codziennie rano potrafi zapewnić naszemu organizmowi uczucie sytości do kolejnego posiłku.

7. Jabłka

Wiele owoców i warzyw może mieć pozytywny wpływ na zahamowanie głodu, ze względu na wysoki poziom błonnika. Jabłka są bogate w błonnik i wodę, a oba te składniki mogą pomóc czuć się bardziej „pełnym”. Może to również spowolnić uwalnianie hormonu głodu. Ponadto, jabłka wyróżniają się spośród innych owoców tym, że zawierają włókna unikalnego typu o nazwie pektyna, która jest uważana za bezpośredni powód hamowania apetytu. Dlatego też warto mieć zawsze jedno jabłko w pobliżu, aby w bardzo smaczny sposób zahamować napady głodu.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico – 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bąk-Sosnowska M., Kryteria różnicowe zaburzenia z napadami objadania się i uzależnienia od pożywienia w kontekście przyczyn otyłości oraz jej leczenia, Psychiatria Polska, 49/2016.
  2. Ogińska-Bulik N., Psychologia nadmiernego jedzenia, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2004.
  3. Kryska S., Grajek M., Biopsychospołeczne znaczenie hiperfagii, J Ecol Health, 4/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami