Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 12 marca 2022

Zapalenie krtani - naturalne metody leczeniaZapalenie krtani to zapalenie fałdów głosowych i otaczających tkanek. W zależności od czasu trwania wyróżnia się zapalenie ostre (poniżej 3 tygodni) i przewlekłe (powyżej 3 tygodni). Coraz więcej osób poszukuje naturalnych metod leczenia tej dolegliwości, co nie zastąpi wizyty u lekarza, ale może skutecznie uzupełnić całą terapią.

Zapalenie krtani – przyczyny

Najczęstszymi przyczynami zapalenia krtani są:

  • zakażenia – zwykle wirusowe;
  • nadużywanie głosu, np. w związku z pracą zawodową (piosenkarze, nauczyciele);
  • przebywanie w zanieczyszczonych miejscach;
  • refluks żołądkowo-przełykowy;
  • ziarniniakowatość Wegenera.

Główną przyczyną powstania przewlekłego zapalenia krtani jest nieodpowiednie leczenie lub nadużywanie głosu w przebiegu ostrego zapalenia krtani. Do czynników ryzyka można zaliczyć:

  • palenie tytoniu;
  • leki wziewne lub wysuszające błonę śluzową krtani;
  • intubację;
  • zaburzenia oddychania przez nos.

Choroba może wystąpić zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Jednym z bardziej drażniących czynników ryzyka jest narażenie na dym tytoniowy – zarówno palenie bierne, jak i czynne. Z tego względu tak dużo mówi się o szkodliwości palenia oraz o unikaniu palenia papierosów w pobliżu dzieci czy w miejscach publicznych.

Zapalenie krtani  – objawy

Głównymi objawami zapalenia krtani są:

  • złe samopoczucie (w przypadku zakażenia);
  • dyskomfort przy mówieniu lub połykaniu;
  • kaszel;
  • chrypka (trwająca powyżej 3 tygodni jest wskazaniem do konsultacji laryngologicznej).

Rozpoznanie opiera się na obrazie klinicznym i laryngoskopii.

Leczenie zapalenia krtani

Objawowe leczenie zapalenia krtani polega na oszczędzaniu głosu, nawilżaniu powietrza, zaprzestaniu palenia tytoniu i wyeliminowaniu czynników drażniących. Stosuje się dodatkowo farmakoterpię: niesteroidowe leki przeciwzapalne, antybiotyki, a w razie obrzęku fałdów głosowych – glikokortykosteroidy. Leczenie przyczynowe zależy od etiologii. W ropnym zapaleniu nagłośni wskazana jest hospitalizacja.

Leczenie przewlekłego zapalenia krtani w dużej mierze zależy od przyczyn dolegliwości. Przykładowo, przy refluksowym zapaleniu krtani postępowanie będzie opierać się na zmniejszaniu intensywności samego refluksu. W efekcie zalecone zostaną preparaty zmniejszające syntezę kwasu solnego w żołądku lub neutralizujące kwas solny.

Zapalenie krtani – leczenie naturalnymi metodami

Oczywiście można sięgać również po bezpieczne, naturalne metody wspomagające leczenie zapalenia krtani. Mowa między innymi o:

  • nawilżaniu powietrza – najlepiej sprawdzają się profesjonalne nawilżacze, które obecnie można bez problemy kupić zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet;
  • inhalacjach – gorącą parą wodną z dodatkiem soli fizjologicznej lub olejków eterycznych. Dobrze sprawdza się olejek z szałwii;
  • piciu dużej ilości ciepłych płynów;
  • soku z cebuli – którego picie zmniejsza ból i działa ochronnie na podrażnione błony śluzowej gardła;
  • kleiku z nasion lnu – który działa ochronnie i kojąco;
  • naparach – np. ze wspomnianej szałwii.

Należy również zwrócić uwagę na codzienną dietę. Aby zmniejszyć intensywność choroby i przyspieszyć powrót do zdrowia zaleca się spożywanie produktów bogatych w witaminę C i antyoksydanty. Poleca się więc naturalną żywność lub suplementy diety, takie jak spirulina czy acerola.

Kiedy zapalenie krtani jest niebezpieczne?

Zapalenie krtani zaliczane jest do niebezpiecznych chorób, których bagatelizowanie może doprowadzić do groźnych powikłań. Szczególnie w przypadku małych dzieci, osób starszych i osób o obniżonej odporności. Zapalenie krtani staje się niebezpieczne także u osób, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia przewlekłe, np. astmę. Jeśli zauważymy trudności w oddychaniu u osoby chorej, bezwzględnie należy udać się do szpitala, ponieważ może wystąpić zagrożenie życia. Zaleca się, aby każdy przypadek zapalenia krtani skonsultować z lekarzem.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom I, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Ślączka K., Zawadzka-Głos L., Stany zagrożenia życia w ostrych zapaleniach krtani u dzieci – ocena epidemiologii i postępowania, Nowa Pediatria, 1/2014.
  3. Sybilski A., Zespół krupu – najważniejsze pytania i odpowiedzi, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 15/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami