Kolagen do picia
Kolagen do picia

Zapalenie przydatkówZapalenie przydatków (nazwa medyczna: zapalenie narządów miednicy mniejszej) stanowi często diagnozowane u kobiet w okresie reprodukcyjnym. Jego objawy nie są typowe, a postawienie ostatecznego rozpoznania wymaga przeprowadzenia dokładnej diagnostyki różnicowej. Niewyleczony ostry stan zapalny przydatków może prowadzić do licznych powikłań w obrębie miednicy mniejszej. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz ginekolog.

Zapalenie przydatków – przyczyny

Do zapalenia przydatków dochodzi wskutek przedostania się chorobotwórczych patogenów do narządów zlokalizowanych w miednicy mniejszej kobiety. Przeważnie drogą zakażenia jest tzw. szlak wstępujący, czyli z pochwy przez szyjkę macicy, aż do pozostałych przydatków. Nieco rzadziej obserwuje się infekcję szlakiem zstępującym, czyli przez układ krwionośny (w którym płynie zainfekowana już krew), jako konsekwencja zakażenia pooperacyjnego czy przez naruszenie ciągłości powłok skórnych. Do najczęstszych patogenów wywołujących zapalenie przydatków zalicza się:

  • Chlamydia trachomatis – spotykana w kanale szyjki macicy;
  • Neisseria gonorrhoeae – spotykana w kanale szyjki macicy i w jajowodach;
  • Mycoplasma genitalium;
  • bakterie beztlenowe.

Dotyczy to jednak głównie zakażeń szlakiem wstępującym. Infekcje zstępujące wywołane są przeważnie przez:

Do grona czynników ryzyka zapalenia przydatków zalicza się przede wszystkim łyżeczkowanie macicy (i inne zabiegi ginekologiczne), poronienie, poród, aplikację wkładki wewnątrzmacicznej, a nawet współżycie seksualne podczas menstruacji.

Zapalenie przydatków – objawy

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), mianem zapalenia przydatków określa się zespół objawów klinicznych powstający wskutek zmian zapalnych wywołanych zakażeniem macicy, jajowodów, jajników i otrzewnej miednicy mniejszej. Termin „zapalenie przydatków” nie jest obecnie stosowany w środowisku medycznym ze względu na brak precyzji ten nazwy. Do kluczowych objawów omawianej choroby należą:

  • dolegliwości bólowe zlokalizowane w podbrzuszu o różnym stopniu nasilenia;
  • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych;
  • ropna wydzielina z dróg rodnych;
  • objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka czy złe samopoczucie.

Dodatkowo obserwuje się zwiększone stężenie białka C-reaktywnego, OB oraz obecność leukocytów w preparacie bezpośrednim z wydzieliny pochwowej.

Zapalenie przydatków – diagnostyka

Przy podejrzeniu zapalenia przydatków należy wykonać klasyczną kontrolę ginekologiczną i badanie biochemiczne krwi, jak również badania szczegółowe: biopsję endometrium z histologicznymi wykładnikami endometrium, USG lub rezonans magnetyczny w przypadku występowania typowych obrazów pogrubiałych, wypełnionych płynem jajowodów oraz laparoskopię.

Zapalenie przydatków – leczenie

Jako że podłożem zapalenia przydatków jest infekcja bakteryjna, leczeniem z wyboru jest odpowiednio dobrana antybiotykoterapia. Zarówno doustna, jak i dopochwowa. Cieszy się wysoką skutecznością u większości chorych kobiet. Jedynie w niektórych przypadkach (np. przy ciężkiej postaci zapalenia miednicy mniejszej przebiegającej z jej ropniami) odpowiedź na leczenie antybiotykami jest niewystarczająca. Wówczas pojawia się konieczność wdrożenia leczenia chirurgicznego, obejmującego laparotomię, laparoskopię lub przezpochwowy drenaż.

Wczesne rozpoznanie i wdrożenie właściwego leczenia dają dobre rokowania i umożliwiają całkowite wyleczenie zakażenia. Zapalenie przydatków ma nierzadko charakter nawracający, dlatego kluczowe jest wyczulenie na pojawienie się pierwszych objawów i niezwłoczne poszukiwanie opieki lekarskiej.

Zapalenie przydatków – powikłania

Powikłaniami po przebyciu zapalenia przydatków mogą być:

  • zrosty w obrębie miednicy mniejszej;
  • ropnie jajnika;
  • ropniaki jajowodu;
  • wodniaki jajowodu;
  • zapalenie otrzewnej miednicy.

U niektórych kobiet rozwija się niepłodność wskutek niedrożności jajowodów – wówczas jedynym sposobem na zajście w ciążę jest procedura in vitro. Powikłaniem po zapaleniu przydatków może być także zwiększenie ryzyka wystąpienia ciąży ektopowej (ciąży pozamacicznej). Powikłania zdarzają się jednak rzadko i dotyczą głównie kobiet, które bagatelizowały swój stan zdrowia, nie stosowały się do zaleceń lekarza w procesie leczenia i z zaawansowanymi chorobami przewlekłymi.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Brzeziński M., Żurawik T., Bartkowiak R., Wielgoś M., Laparoskopia w stanach zapalnych miednicy mniejszej, Przegląd Menopauzalny, 2/2013.
  2. Nowakowski A., Radźko J., Zapalenie narządów miednicy mniejszej – uwagi praktyczne, Postępy Nauk Miednicy Mniejszej, 4/2008.
  3. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami