Kolagen do picia
Kolagen do picia

NiepłodnośćNiepłodność to przejściowy stan niemożności poczęcia potomstwa, co może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Problem ten zalicza się do chorób cywilizacyjnych, ponieważ dotyczy aż 15% społeczeństwa w wieku reprodukcyjnym, krajów rozwijających się. Częstotliwość występowania niepłodności wciąż rośnie, przy czym coraz powszechniej pojawia się ona u młodych mężczyzn i kobiet.

Przyczyny niepłodności

Przyczyny i czynniki ryzyka niepłodności u kobiet to przede wszystkim:

  • zaburzenia jajeczkowania;
  • niedrożność jajowodów;
  • endometrioza;
  • przebyte operacje ginekologiczne;
  • cięcie cesarskie, wskutek którego doszło do wytworzenia się zrostów wewnątrz jamy brzusznej;
  • mięśniaki macicy lub nieprawidłowości w budowie tego narządu.

Natomiast w przypadku mężczyzn przyczynami i czynnikami ryzyka najczęściej są:

  • urazy jąder;
  • żylaki powrózka nasiennego;
  • operacje przepukliny pachwinowej lub okolic krocza i jamy brzusznej.

Bez względu na płeć przyczynami niepłodności mogą być:

Poważnym problemem jest niepłodność idiopatyczna, czyli taka, której przyczyny nie zostały zdiagnozowane.

Niepłodność – diagnostyka

Niepłodność – zgodnie z definicją WHO – to niemożność zajścia w ciążę mimo regularnego współżycia płciowego 3-4 razy w tygodniu, utrzymywanego przez co najmniej 12 miesięcy. Jednocześnie nie można stosować żadnych środków antykoncepcyjnych. Jeśli po tym czasie partnerzy w dalszym ciągu nie mogą począć dziecka, zaleca się wizytę w lekarza. Diagnostyką i leczeniem niepłodności zajmuje się ginekolog lub androlog, w zależności od płci pacjenta.

Pierwszym etapem jest dokładna ocena narządów rodnych. W tym celu przeprowadza się rutynowe badanie ginekologiczne lub andrologiczne oraz badania obrazowe (USG macicy, jajników, jąder, tomografia komputerowa miednicy mniejszej). Jeśli nie ma żadnych anomalii w budowie narządów rodnych, wykonuje się badania krwi i moczu, aby ocenić ogólny stan zdrowia. Ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich przebytych chorobach (u mężczyzn najistotniejsze znaczenie ma przebycie świnki) i zabiegach, a także o przyjmowanych lekach. Szczegółowy wywiad pozwala na ocenę stylu życia i poziomu stresu u obu partnerów, co ma ogromny wpływ na płodność. Diagnostyce powinni zostać poddani oboje partnerzy.

Jeśli zostanie wykluczona bezpłodność (trwała niezdolność do poczęcia dziecka, której przyczyny są nieodwracalne), lekarz ustala dalsze postępowanie. Leczenie niepłodności może trwać nawet od kilku do kilkunastu lat, w zależności od przyczyny. Często jednak zajście w ciążę następuje szybciej.

Leczenie niepłodności

Leczenie niepłodności może przebiegać na wiele sposobów. Wyróżnia się następujące składowe leczenia:

  • ustabilizowanie chorób przewlekłych, jeśli występują;
  • suplementacja kwasu foliowego, kompleksu witamin z grupy B, witaminy D oraz kwasów tłuszczowych Omega-3 w przypadku kobiet;
  • suplementacja koenzymu Q10 (o potwierdzonym, korzystnym wpływie na męską płodność) w przypadku mężczyzn;
  • dbanie o zdrową, zbilansowaną dietę;
  • unikanie palenia papierosów i picia alkoholu;
  • unikanie stresu, odpoczynek – świetnie sprawdzają się wspólne wyjazdy, podczas których nie porusza się tematów związanych z płodnością, zdrowiem, pracą czy jakichkolwiek innych, które nie działają na nas relaksacyjnie;
  • kontrola owulacji u kobiet, częste współżycie podczas owulacji oraz w dniach wokół niej;
  • unikanie zbyt intensywnego, wyczerpującego wysiłku fizycznego;
  • farmakoterapia, np. stymulująca owulację.

Przyczyny niepłodności są mocno zróżnicowane, dlatego również leczenie może znacznie się różnić. Jeśli mimo leczenia zachowawczego przez dłuższy czas nie dochodzi do zapłodnienia, warto rozważyć zapłodnienie in vitro.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Przysławski J., Górna I., Florek E., Szymanowski K., Rola wybranych składników pożywienia w profilaktyce niepłodności u kobiet, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2010.
  2. Koperwas M., Głowacka M., Problem niepłodności wśród kobiet i mężczyzn – epidemiologia, czynniki ryzyka i świadomość społeczna, Aspekty Zdrowia i Choroby, 2/2017.
  3. Łepecka-Klusek C., Pilewska-Kozak A., Jakiel G., Niepłodność w świetle definicji choroby podanej przez WHO, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami