Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 września 2023

Łyżeczkowanie macicyŁyżeczkowanie macicy to jeden z częściej wykonywanych zabiegów w ginekologii. Jego celem jest usunięcie endometrium, czyli błony śluzowej macicy, specjalnymi narzędziami w znieczuleniu ogólnym. Procedura trwa maksymalnie 20 minut i uznawana jest za bezpieczną. Istnieje kilka wskazań do jej wykonania, które określa lekarz ginekolog.

Na czym polega łyżeczkowanie macicy?

Łyżeczkowanie macicy wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym podawanym po wcześniejszym przygotowaniu pacjentki. Kobieta znajduje się na fotelu ginekologicznym, a lekarz umieszcza w pochwie wziernik uwidaczniający macicę i wykonuje odpowiednie procedury. Po ustabilizowaniu szyjki macicy i uwidocznieniu jej wejścia, rozszerza kanał szyjki macicy za pomocą tzw. hegarów. Następnie wprowadza do macicy łyżki chirurgiczne i zeskrobuje materiał biologiczny (endometrium) z każdej ściany tego narządu. Usuniętą zawartość umieszcza w specjalnie przygotowanych pojemniczkach i odsyła do laboratorium medycznego celem wykonania badania histopatologicznego.

Jeśli podczas zabiegu nie doszło do żadnych powikłań i komplikacji, łyżeczkowanie macicy jest bezpieczne i nie wpływa na płodność kobiety. Choć pacjentka może zajść w ciążę już w kolejnym cyklu, większość specjalistów rekomenduje odczekanie 3-4 cykli, aby macica mogła całkowicie się zagoić i oczyścić wraz z usuwaniem krwi i błony śluzowej podczas kolejnych miesiączek.

Łyżeczkowanie macicy – wskazania

Podstawowymi wskazaniami do wykonania łyżeczkowania macicy są:

  • wczesne poronienie;
  • nieprawidłowe lub nadmierne krwawienia z macicy;
  • krwawienia pomenopauzalne;
  • polipy macicy;
  • wyjęcie wkładki wewnątrzmacicznej lub ciał obcych z macicy;
  • nietypowy rozrost endometrium macicy.

Decyzję o wykonaniu zabiegu podejmuje ginekolog po dokładnym zbadaniu pacjentki.

Jak przygotować się do łyżeczkowania macicy?

Na zabieg należy stawić się na czczo ze względu na stosowane znieczulenie ogólne. Pacjentka musi zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną. Najlepiej poprosić bliską osobę o pomoc w powrocie do domu oraz zabrać podpaski, które przydadzą się tuż po zabiegu. Istnieje konieczność odstawienia niektórych leków, dlatego jeszcze przed zabiegiem kobieta powinna skonsultować z lekarzem chęć ich przyjmowania.

Zalecenia po łyżeczkowaniu macicy

Pacjentka zostaje w szpitalu kilka godzin na obserwacji, a jeśli czuje się dobrze i nie ma powikłań, jeszcze tego samego dnia zostaje wypisana do domu. Przez pierwsze dni mogą pojawiać się mniej lub bardziej obfite krwawienia i plamienia, dlatego rekomenduje się noszenie chłonnych podpasek, podobnie jak przy okresie (tampony są przeciwwskazane). Celem łagodzenia bólu zaleca się przyjmowanie tabletek przeciwbólowych bez recepty. W tym czasie należy unikać stosunków seksualnych i nadmiernej aktywności fizycznej, zwłaszcza dźwigania ciężarów. Trzeba mieć na uwadze, że pierwsza miesiączka po łyżeczkowaniu macicy może się nie pojawić lub pojawić w innym terminie niż planowany.

Do lekarza należy zgłosić się bezzwłocznie, jeśli wystąpią objawy takie jak ostry ból brzucha, gorączka i dreszcze, upławy o nieprzyjemnym zapachu oraz zbyt obfite krwawienie. Do możliwych powikłań po zabiegu zaliczamy zrosty wewnątrzmaciczne, perforację macicy, infekcje układu moczowo-płciowego czy powikłania zakrzepowo-zatorowe. Dlatego nie należy bagatelizować żadnych niepokojących objawów.

Łyżeczkowanie macicy – przeciwwskazania

Podstawowymi przeciwwskazaniami do łyżeczkowania macicy są:

  • prawidłowo rozwijająca się ciąża;
  • ostre stany zapalne dróg rodnych;
  • rak endometrium.

Przed badaniem wykonywany jest test beta HCG, aby wykluczyć ciążę.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Baranowski W., Doniec J., Bettocchi S., Histeroskopia ambulatoryjna – nowa technika diagnostyczno-lecznicza, Przegląd Menopauzalny, 1/2007.
  2. Stetkiewicz T., Stachowiak G., Surkont G., Pawłowicz P., Pertyński T., Rola histeroskopii w nowoczesnej diagnostyce i terapii, Przegląd Menopauzalny, 3/2007.
  3. Zimmer M., Pomorski M., Kamiński M., Doniec J., Huras H., Sieroszewski P., Sikora J., Stojko R., Ludwin A., Radwan M., Fuchs T., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące zastosowania histeroskopii w ginekologii, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 3/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami