Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 września 2022

HipnozaHipnoza w dużej mierze przypomina marzenie na jawie. W jej trakcie zmienia się stan świadomości, jednak zahipnotyzowana osoba cały czas zachowuje przytomność. To całkowicie bezpieczne doświadczenie, które nie powoduje zmuszania danej osoby do wykonania określonych czynności, lecz może wpływać na jej sposób postrzegania wielu kwestii. Dzięki temu (choć wciąż rzadko) znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Może wspomagać np. terapię zespołu uzależnień od alkoholu.

Na czym polega hipnoza?

Hipnoza to stan spowodowany sugestiami hipnotycznymi, w którym dana osoba jest zdolna do specyficznego reagowania na te sugestie w swoim zachowaniu, percepcji i pamięci. Innymi słowy, jest ona formą interakcji międzyludzkiej lub komunikacji interpersonalnej, będąc jednocześnie efektem sugestii działających w czasie jej trwania.

W celu wywołania stanu transu u drugiej osoby, należy przejść przez wszystkie etapy prawidłowej hipnozy. Podstawą jest rozmowa z zainteresowaną osobą. Należy dowiedzieć się, jakie ma ona podejście do hipnozy i czego dokładnie oczekuje. Z doświadczenia praktycznego wiadomo, że w trans łatwiej popadają osoby o mocnym charakterze, chętne do eksperymentowania. Osoby mniej dociekliwe i wycofane często uruchamiają reakcje obronne, przez co nie są tak podatne na hipnozę. Następnie hipnotyzer może przejść do wypowiadania sugestii. Zwykle odnoszą się one do uczucia ciężkości rąk, nóg, karku czy powiek. Jedną z popularniejszych metod jest wykorzystanie przedmiotu, który umiejscawia się około 30 cm przed twarzą hipnotyzowanej osoby. Musi ona skupić na tym przedmiocie wzrok, a celem tego jest wywołanie zmęczenia oczu.

W dalszej kolejności stosuje się coraz mocniejsze sugestie. Często wykorzystywana jest wizja zjeżdżania widną. Rozpoczynamy odliczanie, a gdy je zakończymy, osoba hipnotyzowana powinna w swojej wyobraźni zjechać na najniższy poziom budynku, a więc popaść w trans. Wybudzanie z hipnozy jest bardzo proste, wystarczy odwrócić ostatnie wyobrażenie, a więc zasugerować takiej osobie wjazd windą na najwyższe piętro, co poskutkuje odzyskaniem pełnej przytomności umysłu. Co ciekawe, każda osoba inaczej reaguje na hipnozę.

Hipnoza – przeciwwskazania

Nie u każdego człowieka można wywołać trans. Przeciwwskazaniem jest przede wszystkim młody wiek, zwłaszcza poniżej 12. roku życia. Wykazano, że hipnoza u dzieci może spowodować rozwój zaburzeń zachowania, a nawet zaburzeń osobowości w późniejszym życiu. Kolejnymi przeciwwskazaniami są:

Ze względu na brak danych, nie wykonuje się hipnozy u kobiet w ciąży. Należy pamiętać, że hipnoza może wywołać różnego rodzaju reakcje emocjonalne, dlatego zawsze powinien zajmować się tym wyspecjalizowany terapeuta, psychiatra, psycholog lub psychoterapeuta.

Co jeszcze warto wiedzieć? Najczęstsze mity na temat hipnozy

Najczęściej można spotkać się z przekonaniem, że istnieje możliwość wywołania hipnozy wbrew własnej woli. Każda osoba, która zdaje sobie sprawę, że w danym momencie jest poddawana hipnozie, bez najmniejszego problemu może się temu przeciwstawić. Kolejnym mitem (w dzisiejszych czasach na szczęście już bardzo rzadkim) jest uznawanie hipnotyzera za osobę obdarzoną nadprzyrodzonymi zdolnościami. W praktyce hipnotyzerem może zostać każda, choć trochę rozgarnięta osoba. Ze względu na specyficzny charakter czynności, wciąż jest ona owiana nutką tajemnicy, z całą pewnością nie ma jednak w niej nic z parapsychologii. Hipnoza została zweryfikowana naukowo i jest powszechnie wykorzystywana w medycynie i nauce.

Bardzo krzywdzącym mitem jest uznawanie, że istnieje możliwość pozostania w transie. Wychodzenie z niego jest znacznie łatwiejsze niż wprowadzanie i nie odnotowano ani jednego przypadku, w którym osoba hipnotyzowana nie mogłaby wyjść z transu. Z całą pewnością hipnotyzer nie przejmie również kontroli nad zachowaniem osoby hipnotyzowanej.

Zastosowanie hipnozy w medycynie

Współcześnie niekiedy stosuje się hipnozę w medycynie, głównie celem łagodzenia dolegliwości bólowych. Można po nią sięgać przed operacjami lub po nich, a także w przebiegu poważnych chorób przewlekłych. Zdarzają się nawet praktyki stosowania hipnozy w gabinetach stomatologicznych u pacjentów z dentofobią, co ma na celu zmniejszenie poziomu lęku przed czynnościami stomatologicznymi.

Najczęściej jednak hipnozę wykorzystuje się w psychologii, celem leczenia nadmiernej reakcji na stres, lęku, fobii, natręctw, uzależnień, zaburzeń adaptacyjnych oraz zaburzeń nawykowych i popędów. Metoda (co potwierdzono licznymi badaniami) okazała się być skuteczna także w leczeniu dysfunkcji seksualnych, zaburzeń odżywiania oraz zaburzeń snu.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Marazek D., Hipnoza. Podręcznik dla początkujących, Wrocław 1996.
  2. Kaczorowski A., Autohipnoza świadoma i nieświadoma. Skuteczna terapia Twoich ograniczeń, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, Białystok 2011.
  3. Hewitt W., Hipnoza dla początkujących, Wydawnictwo Illuminatio, Białystok 2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami