Rozdział 6. Nadzwyczajne zalety spiruliny i chlorelli dla zdrowia

Obie algi spirulina i chlorella, są bardzo przydatne dla:

 • ludzi z problemami w przyswajaniu i przetwarzaniu pokarmu przez organizm (te mikroalgi są bardzo łatwe do przyswojenia)
 • ludzi z awitaminozą lub anemią
 • osób jedzących duże ilości białka zwierzęcego (białko pochodzące z tych mikroalg, w przeciwieństwie do zwierzęcego jest łatwiej wchłaniane i oferuje dużo zdrowsze zbilansowanie zapotrzebowania na minerały)
 • ludzi, spożywających przetworzone jedzenie
 • ludzi spożywających lekarstwa dostępne tylko ona receptę (spirulina chroni nerki i wątrobę)
 • ludzi z nadwagą
 • ludzi uprawiających trening siłowy lub innego rodzaju ćwiczenia sportowe
 • ludzi odczuwających mało energii (czujących znudzonym, wyczerpanym)

Szczerze mówiąc, spirulina i chlorella zostały opisane jak „idealne pożywienie”

Chlorella: Chlorella została uznana za idealne pełnowartościowe pożywienie. Będąc kompletnym źródłem białka, zawierająca wszystkie witaminy grupy B, witaminy C i E, a także najważniejsze związki mineralne (z cynkiem i żelazem w ilościach odpowiednio dużych, aby zostać uznanym za suplement) wykazano, że wzmacnia system immunologiczny, trawienie, odtruwa organizm, przyspiesza powrót do zdrowia, chroni przed promieniowaniem, wspomaga w zapobieganiu przed zdegenerowanymi chorobami, przynosi ulgę w bólu podczas artrozy, a z powodu swojej zawartości składników odżywczych, przyczynia się do sukcesu wielu programów utraty wagi.

Earl Mindell – Biblia Witamin

Spirulina: Białko spiruliny dostarcza materiału budulcowego zaraz po spożyciu, bez wykorzystania energii jaka potrzebna jest do przetworzenia białka mięsnego. Jej proste węglowodany dostarczają bezpośredniej energii, kwasy tłuszczowe GLA bilansują gospodarkę hormonalną, a naturalne witaminy i minerały wchłaniane są znacznie lepiej przez organizm niż wytworzone sztucznie. Spirulina jest świetnym pożywieniem dla osób aktywnych fizycznie. Jej zalety wykorzystują sportowcy na całym świecie.

Zdrowiej z pełnowartościową żywnością – Paul Pitchford

Spirulina i chlorella charakteryzują się tak ogromnymi zaletami, że nawet dobrze znane w środowisku lekarskim osoby używają jej produktów i piszą o ich wartościach: Jest bardzo prawdopodobne, że GLA zawierające się w spirulinie i innych podobnych produktach przyczyniają się do doświadczania przez ludzi spożywających je, pozytywnych efektów takich jak m.in. zmniejszony apetyt, utrata wagi, zwiększony poziom odczuwalnej energii, głównie mentalnej. Osobiście używałem wszystkich tych produktów i muszę przyznać, że doświadczyłem subtelnej poprawy jasności myślenia i koncentracji. Nie jest to jednak porównywalne do efektu wywołanego kofeiną (nerwowość). Te algi muszą delikatnie symulować nasz system nerwowy albo uwalniają wewnętrzne związki chemiczne, które są odpowiedzialne za taki efekt podwyższonej sprawności. Być zdrowym … – Elson Haas, M.D.

Podsumowując, te dwa produkty są efektywne nie tylko w odwracaniu długiej listy chorób (o czym będzie jeszcze w dalszej części), ale przyczyniają się do poszerzenia możliwości naszego organizmu co jest niezmierną zaletą nawet dla ludzi w dobrej kondycji zdrowotnej.

2 komentarzy:
 1. Alicja
  Alicja says:

  Zgadzam się z Pani opinią. Jednak mnie już nie trzeba zachęcać, bo przyjmuję spirulinę i chlorellę od kilku lat 🙂

  Odpowiedz
 2. Teresa
  Teresa says:

  bardzo treściwy artykuł, świetnie służy za przypomnienie właściwości spiruliny i chlorelli. Przy tym zachęcający do stosowania.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *