Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 kwietnia 2021

Syndrom białego fartuchaSyndrom białego fartucha to sytuacja, gdy wielokrotnie powtarzają się nieprawidłowe wyniki pomiarów ciśnienia tętniczego przeprowadzanych w gabinecie lekarskim lub przychodni przy prawidłowym ciśnieniu w pomiarach domowych. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie rzadkie zjawisko, wymaga także odpowiedniego podejścia.

Przyczyny syndromu białego fartucha

Syndrom białego fartucha wynika przede wszystkim z sytuacji stresowej związanej z wizytą w placówce medycznej. Przyczyną jest więc stres, a nie faktyczna choroba. Szacuje się, że taka sytuacja ma miejsce aż u 20% badanych osób. Szczególnie w przypadku kobiet w ciąży i osób z cukrzycą typu II.

Jak odróżnić syndrom białego fartucha od nadciśnienia?

Rozróżnienie tych dwóch sytuacji nie jest trudne. Metodą podstawową są tutaj pomiary domowe i ABPM, czyli ambulatoryjne monitorowanie ciśnienia krwi. Druga metoda umożliwia ocenę ciśnienia tętniczego przez całą dobę (24 godziny). Lekarz zaleca którąś z wybranych metod w przypadku, gdy ma podejrzenia co do nieprawidłowości wyników.

Czy syndrom białego fartucha jest niebezpieczny?

Omawiane zjawisko nie wymaga szczególnego leczenia. Zauważono jednak, że znacznie zwiększa ryzyko rzeczywistego nadciśnienia tętniczego w przyszłości. Ryzyko sercowo-naczyniowe w tej grupie jest znacznie większe niż w populacji ogólnej. Choć omawiany problem nie powinien wzbudzać szczególnego niepokoju, nie należy go lekceważyć. Warto regularnie monitorować swoje ciśnienie tętnicze.

Jak złagodzić syndrom białego fartucha?

Nie ma leków na syndrom białego fartucha, jednak jeśli pacjent jest świadomy swojego problemu może różnymi sposobami łagodzić te objawy. Jeszcze przed wykonaniem pomiaru warto poinformować personel medyczny o swojej dolegliwości, aby dał on pacjentowi odpowiednią ilość czasu na uspokojenie się. Skutecznym sposobem mogą być:

  • terapia oddechowa;
  • medytacja;
  • przywołanie miłych wspomnień;
  • automasaż skroni lub okolicy podpotylicznej.

Dobrym pomysłem jest wypicie wcześniej naparu z melisy, który wykazuje działanie uspokajające.

Nadciśnienie zamaskowane

Sytuacją całkowicie odwrotną jest nadciśnienie zamaskowane, czyli sytuacja, gdy wartości ciśnienia mierzonego w gabinecie pozostają w granicach normy, choć w rzeczywistości mamy do czynienia z nadciśnieniem. W medycynie wyróżnia się dodatkowe pojęcia, takie jak np. utrwalone nadciśnienie tętnicze (utrzymujące się bez względu na miejsce i porę pomiaru).

Polecane produkty

Bio olej konopny 100% naturalny
Olej konopny pozyskiwany z wyselekcjonowanych nasion konopi siewnej pochodzących z ekologicznych upraw. Tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, bardzo cenne składniki dla organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Głuszek J., Olszewski W., Nadciśnienie maskowane (ukryte). Uwagi kliniczne, Choroby Serca i Naczyń, 1/2010.
  2. Wożakowska-Kapłon B., Salwa P., Siebert J., Nowe europejskie wytyczne dotyczące postępowania u chorego z nadciśnieniem tętniczym – czy istotnie zmieniają postępowanie lekarza praktyka?, Folia Cardiologica, 1/2014.
  3. Grodzicki T., Gryglewska B., Tomasik T., Windak A., Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym w wieku podeszłym, Gerontologia Polska, 4/2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami