Oleje jako suplementy diety – co w nich takiego jest?

Oleje jako suplementy diety – co w nich takiego jest?

Wiele poradników zaleca spożywanie, jako suplementów diety, różnego rodzaju olejów. Od dość pospolitego lnianego, po trudno osiągalny kokosowy. W sumie jest to aż kilkadziesiąt różnych specyfików, które zew względu na swojej właściwości mają pomóc w utrzymaniu zdrowia, energii i dobrego wyglądu. Dlaczego właśnie oleje i czy rzeczywiście są tak skuteczne, jak się ostatnio mówi?

 Dlaczego oleje?

Tłoczone oleje są całkowicie naturalne. To spory plus, tym bardziej jeśli wziąć pod uwagę, że mniej więcej 80-85% rynku suplementów diety to produkty, w których substancje czynne są syntetyczne. Jak wiadomo, czystość chemiczna, która jest właściwa dla substancji syntetycznych, nie sprzyja wchłanianiu i ani trochę nie zwiększa skuteczności suplementów.

Oleje są łatwe do włączenie w codzienną dietę. Suplementy takie jak olej z kopru włoskiego albo z czarnego kminku (olej z czarnuszki) łatwo zastępują tanie, tłoczone na gorąco oleje słonecznikowe i rzepakowe. Zgoda, są zdecydowanie droższe, ale też żaden z dostępnych w sklepie „kulinarnych” olejów nie ma tak wysokich właściwości zdrowotnych.

Oleje jako suplementy diety sprawdzają się także z innego, bardzo podstawowego powodu. Zawierają substancje, których w innych suplementach próżno szukać. Chodzi tu między innymi o witaminy A, E, K oraz D, ale przede wszystkim o nienasycone kwasy tłuszczowe (nazwa niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe jest poprawna marketingowo, ale naukowo – już nie, dlatego z niej rezygnuję). Rzecz jasna można te substancje syntetyzować i dostarczyć w innej formie, jednak te zawarte w olejach naturalnych są zdecydowanie skuteczniejsze.

Oleje tłoczone na zimno, o ile oczywiście mówimy o suplementach wysokiej jakości od najlepszych producentów, są całkowicie bezpieczne. Rzecz jasna należy stosować je z umiarem, ponieważ witaminy rozpuszczalne w tłuszczach można przedawkować. To się jednak nie zdarza przy normalnym stosowaniu oleju. Bezpieczeństwo suplementów diety jest bardzo ważnym aspektem i nie wolno go ignorować tylko ze względu na to, że wybrany specyfik można zastąpić innym, tańszy.

Jeśli przyjmujesz jeden suplement w pastylkach albo tabletkach, najczęściej nie jest wskazane łączenie go z kolejnymi. W przypadku olejów jadalnych tego problemu nie ma – nie łączy się ich jedynie ze względów smakowych, ale można zamiennie stosować różne oleje: kokosowy, z czarnuszki, olejek arganowy. Każdy z nich działa nieco inaczej, więc jako suplement przydaje się w odrobinę innych sytuacjach, ale też nie ma żadnych przeciwwskazań ogólnych do użycia ich wszystkich do przygotowania na przykład zestawu sałatek.

Czy to działa?

Oleje naturalne, na przykład z czarnego kminku, cechują się wysoka skutecznością. Warunek jest jeden, identyczny zresztą jak w przypadku stosowania jakichkolwiek naturalnych suplementów diety, terapię należy stosować przez kilka tygodni. Cały problem zasadza się na tym, żeby braki pewnych substancji uzupełniać powoli, aż ich poziom w organizmie wyrówna się z normą fizjologiczną. Szybsze uzupełnienie niedoborów może jedynie spowodować efekt odwrotny do zamierzonego.

Oleje naturalne to dość specyficzne suplementy – te płynne stosuje się w niezbyt dużych ilościach, a dawki olejów w kapsułkach są dobrane tak, aby nie były zbyt mocno skondensowane. Efekt jest taki, że skutków działania suplementów nigdy nie widać od razu.

Olej czy inny preparat?

Wiele osób staje przed dylematem: wybrać olej czy jakiś inny suplement, a jeśli olej to w płynie czy w kapsułkach? Jak zwykle nie można dać na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, aczkolwiek w wielu przypadkach stosowanie oleju płynnego będzie nie tylko mniej kłopotliwe, ale też da o wiele lepszy efekt. Oczywiście, że są preparaty witaminowe, które zawierają tę sama ilość substancji czynnych, ale najczęściej to właśnie te z olejów płynnych przyswajają się lepiej, stąd sugestia, żeby w miarę możliwości wybierać jednak oleje, a nie pastylki czy tabletki syntetyczne.

Jeśli chodzi o wybór między olejem płynnym a suplementem w kapsułkach, wiele zależy już od indywidualnych preferencji. Suplementy w kapsułkach przydatne są szczególnie przy dłuższych terapiach, ponieważ wypadają korzystniej, jeśli idzie o cenę, jednak z równym powodzeniem, aczkolwiek za większe pieniądze, można stosować oleje płynne. Jeśli lubisz eksperymenty kulinarne albo chcesz uzupełnić tylko niewielkie niedobory substancji w nich zawartych, to polecam oleje w płynie – można je wykorzystać na wiele sposobów i poza ich działaniem zdrowotnym, cieszyć się także ich walorami smakowymi.

W tym przypadku wybór jest już trudniejszy i najlepiej będzie skonsultować się z dietetykiem. Pamiętaj także o zapoznaniu się z ulotką dołączoną do suplementu – dzięki temu uda się osiągnąć maksymalna skuteczność substancji czynnej.

Polecane produkty:

Oleje i olejki
Produkty zawierające m.in. Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT), Omega 3 potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto w ofercie Olej Arganowy i Olej Kokosowy
Zobacz tutaj ...

 

1 reply
  1. Monika
    Monika says:

    Nie mam żadnych konkretnych wymagań co do suplementów , chciałabym żeby był po prostu skuteczny i wspierał mój organizm w okresie jesiennym . Znajoma poleciła mi […] który ma w sobie olej z nasion wiesiołka, którego składnikiem kwasy tłuszczone Omega-6, wspiera on naturalnie organizm . Wydaje mi się że działa, wszyscy w mojej pracy chorzy a ja się twardo trzymam 😉

    Odpowiedz

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *