Koenzym Q10
Koenzym Q10

Aktualizacja: 21 kwietnia 2021

Oleje jako suplementy diety – co w nich takiego jest?Wiele poradników zaleca spożywanie, jako suplementy diety, różnego rodzaju olejów. Od dość pospolitych jak olej lniany, po trudno osiągalny olej kokosowy. W sumie jest to aż kilkadziesiąt różnych specyfików, które ze względu na swojej właściwości mają pomóc w utrzymaniu zdrowia, energii i dobrego wyglądu. Dlaczego właśnie oleje i czy rzeczywiście są tak skuteczne, jak się mówi?

Dlaczego oleje?

Tłoczone oleje są całkowicie naturalne. To spory plus, tym bardziej jeśli wziąć pod uwagę, że mniej więcej 80-85% rynku suplementów diety to produkty, w których substancje czynne są syntetyczne. Jak wiadomo, czystość chemiczna, która jest właściwa dla substancji syntetycznych, nie sprzyja wchłanianiu i ani trochę nie zwiększa skuteczności suplementów.

Oleje są łatwe do włączenia w codzienną dietę. Suplementy takie jak olej z kopru włoskiego albo z olej czarnego kminku (olej z czarnuszki) łatwo zastępują tanie, tłoczone na gorąco oleje słonecznikowe i rzepakowe. Zgoda, są zdecydowanie droższe, ale też żaden z dostępnych w sklepie „kulinarnych” olejów nie ma tak wysokich właściwości zdrowotnych.

Oleje jako suplementy diety sprawdzają się także z innego, bardzo podstawowego powodu. Zawierają substancje, które w innych suplementach próżno szukać. Chodzi tu między innymi o witaminy A, E, K oraz D, ale przede wszystkim o nienasycone kwasy tłuszczowe (nazwa niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe jest poprawna marketingowo, ale naukowo już nie). Rzecz jasna można te substancje syntetyzować i dostarczyć w innej formie. Jednak te zawarte w olejach naturalnych są zdecydowanie skuteczniejsze.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Oleje tłoczone na zimno, o ile oczywiście mówimy o suplementach wysokiej jakości od najlepszych producentów, są całkowicie bezpieczne. Oczywiście jak wszystko należy stosować je z umiarem, ponieważ witaminy rozpuszczalne w tłuszczach można przedawkować. To się jednak nie zdarza przy normalnym, zalecanym stosowaniu oleju. Bezpieczeństwo suplementów diety jest bardzo ważnym aspektem i nie wolno go ignorować tylko ze względu na to, że wybrany specyfik można zastąpić innym, tańszy.

Jeśli przyjmujesz jeden suplement w pastylkach albo tabletkach, najczęściej nie jest wskazane łączenie go z kolejnymi. W przypadku olejów jadalnych tego problemu nie ma. Nie łączy się ich jedynie ze względów smakowych, ale można zamiennie stosować różne oleje:

Każdy z nich działa nieco inaczej, więc jako suplement przydaje się w odrobinę innych sytuacjach. Nie ma też żadnych przeciwwskazań ogólnych do użycia ich wszystkich do przygotowania na przykład zestawu sałatek.

Czy naturalne oleje są skuteczne?

Oleje naturalne, takie jak na przykład z olej czarnego kminku, cechują się wysoka skutecznością. Warunek jest jeden, identyczny zresztą jak w przypadku stosowania jakichkolwiek naturalnych suplementów diety. Terapię należy stosować przez kilka tygodni. Cały problem zasadza się na tym, aby braki pewnych substancji uzupełniać powoli, aż ich poziom w organizmie wyrówna się z normą fizjologiczną. Szybsze uzupełnienie niedoborów może jedynie spowodować efekt odwrotny do zamierzonego.

Oleje naturalne to dość specyficzne suplementy. Te płynne stosuje się w niezbyt dużych ilościach, a dawki olejów w kapsułkach są dobrane tak, aby nie były zbyt mocno skondensowane. Skutek jest taki, że efektów działania suplementów nigdy nie widać od razu, a dopiero po czasie regularnego przyjmowania.

Olej czy inny preparat?

Wiele osób staje przed dylematem: wybrać olej czy jakiś inny suplement, a jeśli olej to w płynie czy w kapsułkach? Jak zwykle nie można dać na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Aczkolwiek w wielu przypadkach stosowanie oleju płynnego będzie nie tylko mniej kłopotliwe, ale też da o wiele lepszy efekt. Oczywiście, że są preparaty witaminowe, które zawierają tę sama ilość substancji czynnych, ale najczęściej to właśnie te z olejów płynnych przyswajają się lepiej, stąd sugestia, żeby w miarę możliwości wybierać jednak oleje, a nie syntetyczne pastylki czy tabletki.

Zobacz również: Naturalne suplementy diety – jak je wybrać?

Jeśli chodzi o wybór między olejem płynnym a suplementem w kapsułkach, wiele zależy już od indywidualnych preferencji. Suplementy w kapsułkach przydatne są szczególnie przy dłuższych terapiach, ponieważ wypadają korzystniej, jeśli chodzi o cenę. Jednak z równym powodzeniem, aczkolwiek za większe pieniądze, można stosować oleje płynne. Jeśli lubisz eksperymenty kulinarne albo chcesz uzupełnić tylko niewielkie niedobory substancji w nich zawartych, to śmiało możesz wybrać oleje w płynie. Wykorzystywane są one na wiele sposobów. Poza ich działaniem zdrowotnym, można cieszyć się także ich walorami smakowymi.

Polecane produkty

Oleje i olejki
W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo wyłącznie sprawdzone, najwyższej jakości oleje, m.in. olej arganowy, olej konopny, olej kokosowy i olej z czarnuszki. Zawierają substancje takie jak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), omega 3 ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Mińkowski K., Grześkiewicz S., Jerzewska M., Ocena wartości olejów roślinnych o dużej zawartości kwasów linolenowych na podstawie składu kwasów tłuszczowych, tokoferoli i steroli, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2/2011.
  2. Zielińska A., Nowak I., Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce, Chemik, 2/2014.
  3. Wroniak M., Kwiatkowska M., Krygier K., Charakterystyka wybranych olejów tłoczonych na zimno, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2/2006.
  4. Obiedzińska A., Waszkiewicz-Robak B., Oleje tłoczone na zimno jako żywność funkcjonalna, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 1/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami