Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 30 czerwca 2023

Czarny kminek w walce przeciwko starzeniuCzarny kminek to jeden z popularniejszych suplementów diety. Dlaczego się starzejemy? To pytanie nurtuje ludzi od zawsze. Od jakiegoś czasu w naukowym świecie funkcjonuje kilka teorii, które zdają się dosyć trafnie odpowiadać na to pytanie. Równocześnie każda z nich daje pewne możliwości kontroli, jeśli nie samego procesu starzenia, to przynajmniej jego objawów.

 

Telomery i śmierć komórek

Pierwsza teoria, która niestety nie daje wielkich szans na odwrócenie czasu metodami kosmetycznymi, tłumaczy starzenie się skracaniem się telomerów – specyficznych fragmentów kończących nici DNA, które po każdym podziale stają się krótsze i krótsze, aż w końcu są tak krótkie, że komórka nie może się już dzielić (odpowiednia ich długość warunkuje rozpoczęcie procesu replikacji niezbędnego do podziału). A komórka, która się nie dzieli, w końcu obumiera. W ten sposób zaczyna brakować komórek do obsługi organizmu.

Wolne rodniki a starzenie się organizmu

Druga teoria, nieco bardziej optymistyczna, jeśli chodzi o możliwość opóźnienia procesów starzenia, wiąże się z wolnymi rodnikami. Są to cząstki chemiczne o nadzwyczaj wysokiej reaktywności. Są w stanie wejść w reakcję niemal z każdym związkiem, niszcząc go i uwalniając kolejne wolne rodniki, które uszkadzają dalsze cząsteczki. Teoretycznie istnieją mechanizmy ochronne przed taką reakcją łańcuchową, ale z biegiem czasu są one coraz mniej skuteczne.
I tu pojawia się problem, ponieważ wolne rodniki powstają przede wszystkim w procesie oddychania, czyli spalania glukozy w komórkach w reakcji z cząsteczkami tlenu. Nie bardzo możemy zrezygnować z oddychania, a i z jedzenia nieszczególnie, więc w sumie zabijamy się, oddychając. I tutaj pojawia się nadzieja – suplementy diety, takie jak olej z czarnego kminku. Zawierają olbrzymią ilość bardzo skutecznych przeciwutleniaczy, czyli substancji, które jako pierwsze wchodzą w reakcją z wolnymi rodnikami, ale nie rozpadają się na kolejne rodniki, tylko tworzą stabilne związki pochodne, przerywając w ten sposób reakcję łańcuchową.

Czarny kminek przeciwko rodnikom

W oleju z czarnego kminku (czarnuszki), substancji, które działają antyoksydacyjnie, jest naprawdę sporo. Począwszy od witamin A, E oraz niewielkiej ilości witaminy C, skończywszy na samych kwasach tłuszczowych. Te wprawdzie nie są antyrodnikowe, ale dość długo pozostają niezwiązane i też tworzą z rodnikami trwałe (choć całkowicie zbędne) produkty. To taka dodatkowa tarcza ochronna: podsunięcie wolnym rodnikom związków, których utrata nie będzie szkodą dla organizmu, a jakie da się później łatwo usunąć.

Czarnuszka zapobiega działaniu wolnych rodników również dzięki enzymom antyoksydacyjnym. Są one zdolne do neutralizacji wolnych rodników, przy czym robią to zgodnie ze schematem właściwym enzymom. Jedna cząsteczka może wielokrotnie przeprowadzać tę samą reakcję, zanim się biochemicznie zużyje, a więc cząstka enzymu jest w stanie zneutralizować nawet kilkaset do kilku tysięcy wolnych rodników, nim ulegnie zniszczeniu.

Podsumowanie

Olej z czarnuszki nie ma wcale niezwykłego składu. Teoretycznie wszystkie antyoksydanty można przyjąć równie dobrze z innych źródeł. Jest jednak coś, co sprawia, że czarny kminek działa niezwykle skutecznie. Chodzi o szczególny stosunek ilości poszczególnych substancji, które nawzajem wzmacniają swoje działanie, jak witamina A potęguje skuteczność witaminy E. Być może jednak, istnieje jeszcze inny czynnik, jakiego jeszcze nie znamy, a którego dobroczynne efekty stały się już udziałem setek tysięcy osób, które zdecydowały się włączyć czarny kminek do swojej diety.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kaźmierczak A., Wcisło-Dziadecka D., Zmarzły N., Zdrowie z natury – czarnuszka siewna w produktach kosmetycznych i leczniczych, Postępy Nauk Medycznych, 1/2018.
  2. Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
  3. Mańkowska D., Bylka W., Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna, Herba Polonica, 1/2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami