Kolagen do picia
Kolagen do picia

EEG (Elektorencefalografia)Elektroencefalografia, czyli EEG (badanie EEG) to zapis czynności elektrycznej mózgu. Stanowi efekt sumowania prądów postsynaptycznych w przestrzeni zewnątrzkomórkowej, które powstają wskutek aktywności synaptycznej zachodzącej w neuronach. Neuronami zwie się podstawowe, najważniejsze komórki układu nerwowego. Badanie EEG znajduje szerokie zastosowanie w diagnostyce i monitorowaniu przebiegu leczenia chorób neurologicznych.

Na czym polega badanie EEG?

Badanie EEG jest nieinwazyjne, szybkie i dokładne. Polega na badaniu czynności bioelektrycznej mózgu i bazuje na fakcie, że wszystkie neurony w mózgu i układzie nerwowym ciągle pracują, przesyłając sobie impulsy elektryczne, w konsekwencji czego przez organizm człowieka stale przepływa prąd elektryczny. Elektrody wykorzystywane podczas badania EEG wyłapują i sumują impulsy, wzmacniając je i prowadząc do powstania obrazu w postaci linii ciągłych i sinusoidalnych. Na ich podstawie lekarz jest w stanie ocenić czy czynność mózgu jest u danej osoby prawidłowa.

Elektrody (w liczbie 19 lub 21) umieszcza się w odpowiednich miejscach w obrębie głowy pacjenta, zwykle na płatach ciemieniowych i potylicznych. Rejestrują one wszelkie zmiany potencjału elektrycznego pochodzące z aktywności neuronów, a następnie przekładają je na obraz, który możemy zaobserwować. Aby badanie było miarodajne i jak najdokładniejsze, elektrody umieszcza się na głowie w formie specjalnego czepka. Muszą ściśle przylegać do ciała. EEG trwa do 30 minut, a po jego zakończeniu pacjent nie wymaga hospitalizacji i może od razu wrócić do codziennej, normalnej aktywności.
Należy mieć świadomość, że normy zapisu EEG znacznie różnią się w zależności od wieku pacjenta. Wiąże się to ze stopniem dojrzałości struktury i funkcji mózgu oraz zmieniającą się jego reaktywności na bodźce. Interpretacja zapisu musi więc przebiegać indywidualnie po zaznajomieniu się ze zdrowiem i wiekiem pacjenta.

Wskazania do EEG

Encefalografię wykonuje się przy podejrzeniu i leczeniu rozmaitych problemów zdrowotnych – autyzmu, zespołu Aspergera, ADHD, zaburzeniach anatomicznych i rozwojowych ośrodkowego układu nerwowego i innych. Głównymi wskazaniami do wykonania EEG są następujące objawy:

U dzieci badanie EEG wykonuje się w momencie zaobserwowania zaburzeń rozwoju ruchowego lub umysłowego. Ma zastosowanie przy opóźnieniu mowy, braku napięcia mięśniowego, kłopotach z nauką lub agresji. U osób dorosłych EEG może dodatkowo służyć do monitorowania czynności mózgu po różnego rodzaju operacjach (np. tętnicy szyjnej czy nawet kardiologicznych). Badanie EEG jest w stanie określić z dużą dokładnością czynność bioelektryczną mózgu, a więc między innymi określić typ śpiączki bądź wykluczyć zaburzenia świadomości.

Jak przygotować się do badania EEG?

Przed badaniem elektroencefalograficznym należy odstawić leki wpływające bezpośrednio na układ nerwowy, np. te o działaniu pobudzającym. Nie należy również pić alkoholu czy kofeiny, a także przyjmować środków narkotycznych. Rekomenduje się nawet rezygnację z użycia wszelkich lakierów do włosów i innych chemicznych środków do ich stylizacji. W dniu badania można zjeść lekki posiłek. Dodatkowe wskazówki dotyczące przygotowania się udziela lekarz, jeśli są one konieczne.

Ile kosztuje badanie EEG?

Badanie elektroencefalograficzne można wykonać w ramach NFZ, czyli Narodowego Funduszu Zdrowia. Wówczas jest ono nieodpłatne. Chcąc wykonać je jednak prywatnie należy liczyć się z wydatkiem rzędu 130-200 zł.

EEG – przeciwwskazania

Badanie EEG jest nieinwazyjne i bezpieczne, dlatego można wykonywać je bez względu na wiek czy stan zdrowia. Nie przyniesie szkód także małym dzieciom czy kobietom ciężarnym. Jedynym przeciwwskazaniem jest niedostosowanie się do zaleceń lekarza, a więc np. wypicie mocnej kawy chwilę przed wizytą w placówce medycznej, przyjmowanie narkotyków lub psychotropów bądź przyjście na badanie w stanie wskazującym na spożycie alkoholu.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Artemowicz B., Sobaniec P., Badanie EEG w neuropediatrii, Neurologia Dziecięca, 20/2011.
  2. Klekowicz H., Opis i identyfikacja struktur przejściowych w sygnale EEG, Warszawa 2008.
  3. Sobieszek A., Marcuse L., Fields M., Yoo J., Podstawy EEG z miniatlasem, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami