Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 30 września 2022

Drugorzędowe cechy płcioweDrugorzędowe cechy płciowe pojawiają się zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Rozwijają się pod wpływem działania hormonów płciowych, jeszcze na etapie rozwoju zarodkowego. Ich stwierdzenie świadczy o przynależności do danej płci. Nie należy mylić ich z pierwszorzędowymi cechami płciowymi lub trzeciorzędowymi cechami płciowymi.

Drugorzędowe cechy płciowe u kobiet

Pierwszorzędowymi cechami płciowymi u kobiet są: zestaw chromosomów XX oraz jajniki odpowiedzialne za produkcję komórek jajowych. Natomiast pozostałe narządy płciowe zalicza się już do drugorzędowych cech płciowych. Są to:

  • jajowody;
  • macica;
  • pochwa;
  • łechtaczka;
  • srom.

Są to więc cechy typowo anatomiczne, nie mają związku z zachowaniem czy kształtem sylwetki, jak ma to miejsce w przypadku cech trzeciorzędowych.

Drugorzędowe cechy płciowe u mężczyzn

Pierwszorzędowymi cechami płciowymi u mężczyzn są: zestaw chromosomów XY oraz jądra, odpowiedzialne za produkcję plemników. Pozostałe narządy płciowe zaliczane są do drugorzędowych cech płciowych. Są to:

  • prącie;
  • moszna;
  • nasieniowody;
  • prostata;
  • najądrza;
  • pęcherzyki nasienne.

Bez względu na płeć pierwszorzędowe cechy płciowe determinują rozwój drugo- i trzeciorzędowych cech płciowych.

Niewykształcenie drugorzędowych cech płciowych

Niedostatecznie wykształcone drugorzędowe cechy płciowe bez względu na płeć są zjawiskiem niepokojącym. Wskazują na toczące się patologie w organizmie, najczęściej na problemy w obrębie jajników lub jąder, ponieważ to właśnie pierwszorzędowe cechy płciowe determinują rozwój pozostałych. Bardzo często narządy płciowe nie wykształcają się przy genetycznych i wrodzonych chorobach. Z kolei zaburzenia ich funkcjonowania wskazują zwykle na choroby i schorzenia dotyczące układu hormonalnego, ewentualnie układu nerwowego.

Czy drugorzędowe cechy płciowe są ważne?

Obecność odpowiednio wykształconych drugorzędowych cech płciowych jest niezwykle ważna, szczególnie dla posiadania potomstwa. Pęcherzyki nasienne i nasieniowody są konieczne, aby plemniki mogły przedostać się przez prącie na zewnątrz, natomiast w mosznie znajdują się tak ważne jądra. W przypadku kobiet to właśnie pochwa jest narządem kluczowym do odbycia stosunku seksualnego, zaś w macicy zagnieżdża się zarodek, z którego w kolejnych miesiącach rozwinie się płód.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  2. Czerwiec K., Płciowość jako biologiczna i społeczna przynależność człowieka do określonych kategorii, EbiŚ, 4/2019.
  3. Ganong W., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami