Aktualizacja: 20 czerwca 2017

Jarzębina - jak wpływa na nasz organizm?Jarzębina to roślina wykazująca właściwości oczyszczające i moczopędne. Z tego też względu korzystnie oddziałuje na układ moczowy i tym samym wzmacnia pracę nerek. W jaki jeszcze sposób wpływa na nasz organizm? Poznajmy bliżej właściwości jarzębiny.

Jarzębinę spotkać można zarówno w lasach jak i parkach, czy wzdłuż ulic miejskich. Widoczna jest w wielu miejscach głównie z racji tego, że stanowi roślinę ozdobną. Drzewo jarzębiny kwitnie porą wiosenną i przypada na miesiąc maj. Jednak w największej okazałości ujrzeć można ją jesienią, kiedy to owoce jarzębiny przyjmują mocno czerwony kolor.

Jarzębina – właściwości

Owoce jarzębiny są źródłem m.in. kwasów organicznych, garbników, beta-karotenu, witaminy C. Ponadto zawierają karotenoidy, antocyjany, sacharozę, glukozę, sole mineralne tj. miedź i magnez, witaminę A, E i K. Z racji tak szerokiego składu jarzębinę poleca się m.in. osobom, które borykają się z chorobą nerek czy pęcherzem moczowym. Owoce jarzębiny działają przeciwzapalnie na drogi moczowe oraz zwiększają wydalanie moczu. Ponadto jarzębina wykazuje właściwości stymulujące pracę jelit, łagodzące podrażnienia wątroby oraz błon śluzowych żołądka.

Należy jednak uważać na włączanie świeżej jarzębiny do naszej diety. Takie owoce mogą wywołać u nas zatrucie, objawiające się w postaci wymiotów czy biegunki. Działanie takie wywołane jest przede wszystkim obecnością w owocach toksycznego kwasu parasorbowego. Jarzębinę należy spożywać jedynie po obróbce termicznej.

Oprócz działania leczniczego, jarzębina wykazuje także właściwości upiększające. Kosmetyki na bazie tej rośliny tj. kremy czy kompresy, doskonale likwidują cienie pod oczami, a także zmniejszają obrzęki. Stosowane bezpośrednio na skórę działają ściągająco, antybakteryjnie i mocno odżywczo. Z racji zawartości wielu witamin przyspieszają regenerację skóry oraz uszczelniają naczynka krwionośne.

Jarzębina – zastosowanie

1.Kuchnia

Jarzębina może stanowić bardzo smaczny dodatek do mięs pieczonych, a także sałatek, sosów i surówek. Może być także elementem dekoracyjnym ciast oraz innych deserów np. lodów. Często wykonuje się z niej przetwory np. dżemy czy nalewki.

2.Uroda

Kosmetyki produkowane na bazie wyciągu z jarzębiny działają mocno regenerująco na skórę, odżywczo, ściągająco i przeciwbakteryjnie. Ponadto rozjaśniają skórę, niwelują cienie pod oczami oraz redukują obrzęki. Dostarczają skórze wielu cennych składników odżywczych.

3.Zdrowie

  • Działa moczopędnie i przez to oczyszczająco na organizm.
  • Stymuluje pracę jelit.
  • Łagodzi podrażnienia wątroby.
  • Wzmacnia pracę nerek i pęcherza.
  • Wzmacnia organizm i przyspiesza jego regenerację po przebytym przeziębieniu.

Ciekawostki

  • W dawnych czasach jarzębina zastępowała mąkę. Kiedy w domu brakowało mąki do pieczenia chleba, ucierano owoce jarzębiny, która była bardzo dobrym jej zamiennikiem.
  • Dla myśliwych stanowiła formę wabika dla zwierząt.
Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...