Beta-karoten – prekursor witaminy A

Aktualizacja

Beta-karoten - prekursor witaminy ABeta-karoten jest oprócz witaminy C, E i selenu jednym z najcenniejszych składników wchodzących w skład preparatów witaminowych o charakterze antyoksydacyjnym.

Beta-karoten i jego znaczenie

Jak cenny jest dla nas Beta Karoten? Jest on najbardziej aktywnym prekursorem witaminy A występującym również pod nazwą prowitaminy A. Spożywanie Beta-karotenu prowadzi do ogólnej poprawy zdrowia, zmniejsza podatność na choroby, jak również opóźnia starzenie się organizmu.

Beta-karoten jest znaczącym źródłem witaminy A w naszej diecie bowiem warunkuje zdrową skórę, doskonały wzrok i wzmacnia nasz system odpornościowy. Liczne badania naukowe wykazują, że odgrywa on szczególną rolę w profilaktyce chorób nowotworowych, chroni przed miażdżycą, zmniejsza ryzyko zawału serca, a także znacznie redukuje ich objawy.

Beta-karoten będąc karetonoidem, wchodzi w skład grupy bardzo efektywnych antyoksydantów, takich jak alfa-karoten, likopen, zeaksantyna czy luteina. Jednak spośród wszystkich karetonoidów, tylko alfa-karoten i beta-karoten są zamieniane w znaczące ilości witaminy A w naszym organizmie.

Beta-karoten

Beta-karoten – źródła

Beta karoten zawiera również flawonoidy będące substancjami antyoksydacyjnymi nadającymi kolor i smak owocom i warzywom o barwach pomarańczowej i czerwonej. Marchewka, pomidory, słodkie ziemniaki, arbuzy, morele czy mango są doskonałym źródłem beta karotenu. A zielone warzywa takie jak szpinak, kapusta włoska i brokuły zawierają go również w znacznych ilościach, jednak żółty kolor niejako zakrywany jest przez zielony barwnik – chlorofil – którego w zielonych, liściastych roślinach znajdują się ogromne ilości.

Nasza wskazówka: najwięcej flawonoidów w owocach czy warzywach znajduje się w skórce, stąd od dawna zaleca się, aby nie obierać ich przed spożyciem. Z drugiej jednak strony, delikatne przetworzenie niektórych warzyw, jak np. grillowanie czy gotowanie marchewki lub szpinaku, powoduje, że zawarte w nich flawonoidy stają się znacznie łatwiej przyswajalne przez nasz organizm.

Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Eyelight - w trosce o oczy
Eyelight to w pełni naturalny produkt o składzie specjalnie przygotowanym dla oczu. Znajdują się w nim m.in.: luteina, zeaksantyna, beta-karoten ...
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *