Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 12 lipca 2022

Kasza gryczana - dlaczego warto ją jeść?Kasza gryczana nie bez powodu nazywana jest królową kasz. Wyróżnia się bowiem na tle innych smakiem, bogactwem składników odżywczych i wyjątkowymi właściwościami. Kiedyś często gościła na naszych stołach, później została zapomniana. Dziś powraca jako składnik zdrowych i wartościowych potraw. Poznajmy powody, dla których warto jeść kaszę gryczaną.

 

 

Kasza gryczana – charakterystyka

Kasza gryczana nie jest zaliczana do zbóż, jak w przypadku kaszy manny czy kaszy jęczmiennej. Jest ona pozyskiwana z łuskanych nasion gryki – rośliny, która osiąga swoją wysokość do 60 cm i posiada kwiaty od koloru białego do różowego. Gryka rośnie na polach i kwitnie latem od lipca do sierpnia. Występują dwa rodzaje kaszy gryczanej:

 • palona (postać całej, łamanej i drobno łamanej);
 • niepalona (postać cała i łamana).

Obie można z powodzeniem stosować w kuchni.

Kasza gryczana – właściwości

Kasza gryczana stanowi bogate źródło związków mineralnych takich jak potas, selen, żelazo, magnez, fosfor, cynk, miedź, krzem oraz kwas foliowy. W jej składzie znaleźć można również witaminy z grupy B, witaminę E, a także cenne dla nas antyoksydanty (rutyna, kwercetyna, pelargonidyna). Ponadto kasza gryczana posiada błonnik pokarmowy i niski indeks glikemiczny.

Regularne spożywanie kaszy działa odkwaszająco na organizm. Ze względu na obecność błonnika pokarmowego na długi czas zapewnia uczucie sytości. Kaszę gryczaną zaleca się osobom z zaburzeniami pracy jelit, a także będącym na diecie redukcyjnej oraz z podwyższonym poziomem cholesterolu. Zawartość witaminy E, kwasu foliowego i żelaza sprawia, że kasza gryczana mocno polecana jest osobom borykającym się z anemią oraz kobietom mającym obfite miesiączki. Pomocna jest więc w niedokrwistości organizmu. Sam kwas foliowy warunkuje prawidłowy rozwój płodu i zapobiega jego wadom.

Kasza gryczana w kuchni

Kasza gryczana znalazła szerokie zastosowanie w kuchni. Bardzo dobrze komponuje się z dodatkiem sosów mięsnych oraz warzywami. Z kaszy gryczanej można również wykonać kotlety, placuszki czy różnego rodzaju farsze np. do naleśników, pierogów czy do zapiekanych warzyw. Kaszę gryczaną rzadko wykorzystuje się do deserów.

Kasza gryczana – gotowanie

Podczas gotowania tego rodzaju kaszy należy pamiętać, aby dobrać odpowiednie proporcje. Do każdej miary kaszy gryczanej należy użyć dwie miarki wody. Kaszę należy gotować na małym ogniu przez około 15-20 minut. Po upływie tego czasu trzeba pozostawić ją do momentu aż wchłonie resztę pozostałej wody.

Ciekawostki

 • Największą ilość kaszy gryczanej spożywają Rosjanie, Ukraińcy oraz Polacy;
 • Ze względu na to, że w jej składzie nie występuje gluten mogą ją spożywać osoby chore na celiakię lub będące na diecie bezglutenowej;
 •  Jako jedyna nie należy do roślin zbożowych;
 • Spożywanie kaszy gryczanej nie poleca się dzieciom do 10 miesiąca życia oraz osobom z niewydolnością nerek, a także z wrzodami żołądka i dwunastnicy;
 • Wykazano, że kasza gryczana palona posiada aż o 50% mniej wartości odżywczych niż kasza gryczana niepalona.
Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Falandysz G., Kasze w żywieniu rodziny, Barzkowice 2020.
 2. Borkowska B., Robaszewska A., Zastosowanie ziarna gryki w różnych gałęziach przemysłu, Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdynii, 73/2012.
 3. Zarzecka K., Gugała M., Mystkowska I., Wartość odżywcza i możliwości wykorzystania gryki, Postępy Fitoterapii, 1/2014.
 4. Prześwietlamy: Kasze gryczane, Fundacja Konsumentów i Programu FoodRentgen, Warszawa 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami