Koenzym Q10 promocja
Koenzym Q10

Aktualizacja: 21 stycznia 2021

KwercetynaKwercetyna jest silnym przeciwutleniaczem pochodzenia roślinnego. Wchodzi w skład flawonoli, które z kolei należą do flawonoidów. Dotychczas poznano ponad 4000 flawonoidów, z czego kwercetyna jest jednym z najpopularniejszych i najliczniejszych związków w tej grupie.

Źródła kwercetyny

Kwercetynę można powszechnie spotkać w świecie roślin. Znajduje się bowiem w dużych ilościach w kwiatach, liściach, łodygach roślin takich jak:

W rzeczywistości kwercetyna jest jednym z najliczniej występujących flawonoidów, przez co można ją spotkać w niemal każdym owocu i warzywie. Za jej bogate źródła uznaje się również zioła, takie jak: skrzyp, rumianek, dziurawiec. Jej obecność w surowcach roślinnych zależy od wielu czynników, w tym: stopnia dojrzałości roślin, opadów, nasłonecznienia, temperatury powietrza czy czynników wewnętrznych wpływających na genetyczną kontrolę enzymów.

Za co odpowiada kwercetyna?

Kwercetyna wykazuje silną zdolność neutralizacji wolnych rodników tlenowych, w związku z czym hamuje oksydacyjne uszkodzenia DNA. Spożywanie produktów z jej zawartością obniża stres oksydacyjny, czyli wspomaga przywrócić naturalną równowagę organizmu. Stres oksydacyjny z kolei jest zjawiskiem negatywnym, prowadzącym do rozwoju szeregu chorób, zwanych często cywilizacyjnymi. Do pozostałych działań kwercetyny należy zaliczyć:

  • działanie przeciwzapalne;
  • spowolnienie syntezy histaminy;
  • poprawę krążenia obwodowego;
  • zwiększanie lipolizy, likwidowanie komórek tłuszczowych i hamowanie ich tworzenia;
  • udział w regulacji wielu procesów komórkowych, w tym apoptozy (naturalnej śmierci komórki).

Kwercetyna (a także inne flawonoidy) są stosowane w leczeniu chorób o podłożu zakrzepowo-zatorowym oraz degeneracyjnym. W niskich stężeniach stymuluje bowiem proliferację komórek ludzkich, przez co może być potencjalnym środkiem leczniczym w schorzeniach neurodegeneracyjnych, natomiast w wyższych stężeniach stymuluje proces apoptozy, dzięki czemu eliminuje komórki zainfekowane bądź nieprawidłowe. Kwercetyna wchodzi w skład środków stosowanych przez cukrzyków i alergików.

Kwercetyna w związku ze swoim silnym działaniem przeciwutleniającym wydaje się być obiecującą substancją zapobiegającą karcynogenezie. Dodatkowo, w wyższych dawkach, działając jako prooksydant powoduje apoptozę komórek nowotworowych, może być więc wykorzystywana do hamowania lub zmniejszenia progresji nowotworów.

Kwercetyna w organizmie człowieka

Zawartość omawianego związku w codziennej diecie zmienia się w zależności od rodzaju spożywanych produktów. Przykładowo, przyjmowanie leków pochodzenia roślinnego, np.: wyciągów z ziół czy odżywek owocowych powoduje wzrost ilości pobieranych flawonoidów. Tym samym wzrasta ich stężenie w organizmie.

Metabolizm kwercetyny po spożyciu produktów roślinnych rozpoczyna się w jelicie cienkim. Na samym początku musi zajść deglikozylacja, czyli eliminacja reszt cukrowych z glikozydu. Po tym procesie rozłożone substancje wchłaniane są już na powierzchni jelita cienkiego i jelita grubego. Metabolizm zachodzi również w nerkach i wątrobie.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella - naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kobylińska A., Janas K., Kwercetyna, ważny flawonoid w życiu rośliny, Kosmos, 1/2015.
  2. Gliszczyńska-Świgło A., Szymusiak H., Interakcje między składnikami suplementów diety na przykładzie kwercetyny i witaminy C, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 4/2009.
  3. Kobylińska A., Janas K., Prozdrowotna rola kwercetyny obecnej w diecie człowieka, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 69/2015.
  4. Majewska M., Czeczot H., Flawonoidy w praktyce i terapii, Farmakologia Polska, 5/2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami