Kolagen do picia
Kolagen do picia

HisteroskopiaHisteroskopia to rekomendowana metoda diagnostyczno-terapeutyczna raka endometrium lub szyjki macicy. Stanowi procedurę minimalnie inwazyjną, ratującą życie. Przeprowadza się ją w znieczuleniu ogólnym, a cały zabieg trwa przeważnie do 30 minut. Wyjście ze szpitala możliwe jest jeszcze tego samego dnia.

Histeroskopia – jak się przygotować?

Przed zabiegiem pacjentka musi wyleczyć wszelkie stany zapalne pochwy i/lub szyjki macicy. Nie jest wymagane zestawione badanie ginekologiczne – specjalista opiera się na badaniu wykonanym podczas kwalifikacji do zabiegu i opisie badania USG. Pacjentki w wieku rozrodczym, bez stwierdzonych patologii, poddaje się badaniu do 13. dnia cyklu miesiączkowego. W przypadku rozpoznanej patologii (takiej jak np. polip, zrosty wewnątrzmaciczne, mięśniaki podśluzówkowe) rekomenduje się przyjmowanie analogów GnRH nawet prze 1-6 miesięcy przed histeroskopią. W dniu zabiegu warto zabrać ze sobą czystą bieliznę na przebranie oraz chłonne podpaski.

Na czym polega histeroskopia?

Histeroskopia zapewnia możliwość precyzyjnej oceny wizualnej kanału szyjki macicy oraz całej jamy macicy, w minimalnie inwazyjny sposób. Można wręcz powiedzieć, że polega ona na oglądaniu wnętrza macicy w powiększeniu przy pomocy układu optycznego histeroskopu, wprowadzanego przez ginekologa do szyjki i jamy macicy. Umożliwia zarówno obserwację i analizę zmian patologicznych, jak i ustalenie ich zakresu czy nawet wyeliminowanie ich.

Histeroskopia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym ze względu na komfort pacjentki. Lekarz wprowadza histeroskop do pochwy, kierując się do tylnego sklepienia pochwy. Następnie, stopniowo przesuwając narzędzie po ścianie pochwy w kierunku szyjki macicy, uwidacznia ujście zewnętrzne kanału szyjki macicy. Przeważnie pokonuje go bez większego oporu, jednak w przypadku ewentualnych trudności i oporów wykonuje po prostu ruch obrotowy histeroskopu o 90° lub używa nożyczek histeroskopowych, nacinając oraz rozszerzając wejście do kanału szyjki macicy.

W histeroskopii diagnostycznej lekarz dodatkowo pobiera materiał tkankowy do badania histopatologicznego, zaś w wersji zabiegowej cienkie elektrody bipolarne zostają wprowadzone przez kanał roboczy i pozwalają tym samym na bezbolesną resekcję polipów czy mięśniaków podśluzówkowych.

Histeroskopia – wskazania

Wskazaniami do histeroskopii są przede wszystkim:

  • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, w tym niepoddające się leczeniu upławy u dziewczynek;
  • niepłodność;
  • poronienia nawykowe;
  • stwierdzone w USG nieprawidłowości w obrazie endometrium (błony śluzowej macicy);
  • usuwanie ciał obcych z macicy lub pochwy;
  • podejrzenie wad wrodzonych macicy i pochwy.

Histeroskopię wykonuje się także w ramach kontroli po wcześniej przebytych zabiegach w obrębie jamy macicy. Wskazania do zabiegu mogą być ponadto rozszerzane o sytuacje kliniczne, w których uwidocznienie jamy macicy, kanału szyjki macicy lub ujść macicznych jajowodów ma znaczenie dla postępowania diagnostycznego i terapeutycznego. Przykładem takiej sytuacji jest choćby leczenie objawowych zachyłków w bliźnie macicy po cięciu cesarskim.

Przeciwwskazania do histeroskopii

Podstawowe przeciwwskazania do wykonania omawianego zabiegu to:

  • stany zapalne narządów płciowych;
  • ciąża;
  • rak endometrium;
  • zbyt obfite krwawienia z macicy.

Kwestią sporną pozostaje wciąż możliwość wykonania histeroskopii u pacjenta z niektórymi rodzajami nowotworów. Zawsze istnieje bowiem możliwość rozsiewu złośliwych zmian patologicznych z jamy macicy do jamy otrzewnej podczas zabiegu. Dlatego w tym przypadku każda pacjentka powinna być traktowana indywidualnie.

Histeroskopia – zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po histeroskopii z pochwy może wypływać wodnista wydzielina – to sól fizjologiczna wprowadzona w trakcie zabiegu do kanału rodnego. Przeważnie jest bezbarwna, choć może być podbarwiona krwią. Przez kilka dni może utrzymywać się także plamienie z dróg rodnych, dlatego zaleca się korzystanie z podpasek lub wkładek. Zastosowanie leków przeciwbólowych wymagane jest bardzo rzadko – przeważnie nie ma takiej potrzeby, a pacjentki czują się bardzo dobrze. Wystąpienie jakichkolwiek niepokojących objawów (m.in.: ból, gorączka, obfite krwawienia) należy jak najszybciej skonsultować z ginekologiem.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Baranowski W., Doniec J., Bettocchi S., Histeroskopia ambulatoryjna – nowa technika diagnostyczno-lecznicza, Przegląd Menopauzalny, 1/2007.
  2. Stetkiewicz T., Stachowiak G., Surkont G., Pawłowicz P., Pertyński T., Rola histeroskopii w nowoczesnej diagnostyce i terapii, Przegląd Menopauzalny, 3/2007.
  3. Zimmer M., Pomorski M., Kamiński P., Doniec J., Huras H., Sieroszewski P., Sikora J., Stojko R., Ludwin A., Radwan M., Fuchs T., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące zastosowania histeroskopii w ginekologii, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 3/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami