Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 27 lutego 2023

TonsillotomiaTonsillotomia to zabieg polegający na częściowym usunięciu przerośniętych migdałków podniebiennych. Najczęściej wykonuje się go w przypadku dzieci, jako że u osób dorosłych do schorzenia tego dochodzi znacznie rzadziej. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, wymaga więc specjalnego przygotowania. Okres rekonwalescencji trwa przez miesiąc, w tym czasie należy powstrzymać się przed silnym wysiłkiem. Zaleca się również wizytę kontrolną u laryngologa.

Na czym polega tonsillotomia?

Tonsillotomia to zabieg polegający na wypreparowaniu migdałków z loży za pomocą różnego rodzaju narzędzi. W ostatnich latach bardzo często wykorzystuje się skalpel harmoniczny, który generuje temperaturę w przedziale 50-100 stopni Celsjusza. Dzięki temu dochodzi do denaturacji białek, co minimalizuje krwawienia oraz nie powoduje znacznej martwicy otoczenia. To metoda najmniej inwazyjna i bezpieczna, dlatego poleca się ją w szczególności w przypadku najmłodszych pacjentów.

Alternatywnie stosuje się technikę koblacji, polegającą na użyciu energii bipolarnych fal radiowych wysokiej częstotliwości celem ablacji (usunięcia) i koagulacji tkanki bez uszkodzenia termicznego. Podczas koblacji przepływający roztwór soli fizjologicznej zmienia się na granicy końcówki elektrody, natomiast tkanki pod wpływem fal radiowych ulegają zamianie na zjonizowaną warstwę plazmy. Wszystko odbywa się w temperaturze około 40-70 stopni Celsjusza, w efekcie czego eliminuje się ryzyko termicznego uszkodzenia tkanek. Bez względu na metodę usunięcie migdałka odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Całość zabiegu trwa w przybliżeniu 1 godzinę.

Należy mieć na uwadze, że przez pierwsze dni po zabiegu utrzymywać się mogą objawy takie jak obrzęk i ból gardła, delikatne krwawienie z gardła, zmiana barwy głosu czy powiększenie szyjnych węzłów chłonnych. Nie powinny stanowić powodu do niepokoju, ponieważ są naturalną reakcją fizjologiczną organizmu. Z lekarzem należy skonsultować się w sytuacjach, gdy pojawią się silne krwawienia, ropnie, wysoka gorączka, czy inne niepokojące objawy.

Tonsillotomia – wskazania

Wskazaniami do tonsillotomii są:

  • nawracające ostre zapalenia migdałków podniebiennych;
  • powikłania miejscowe (np. ropnie okołomigdałkowe) i ogólne (np. sepsa odmigdałkowa) w przebiegu leczenia innych chorób i schorzeń;
  • zaostrzenia infekcji przebiegające z pojawieniem się bardzo silnego bólu gardła uniemożliwiającego lub ograniczającego normalne funkcjonowanie pacjenta;
  • ostre stany zapalne migdałków, którym towarzyszą choroby takie jak zapalenie wsierdzia, drgawki gorączkowe czy niedająca się ustabilizować cukrzyca;
  • zaburzenia oddychania pojawiające się wskutek przerostu migdałka.

Dobór metody i rodzaju zabiegu zależą również od tego czy doszło do przerostu migdałków podniebiennych czy migdałka trzeciego, zwanego także gardłowym.

Tonsillotomia – zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu pacjent będzie odczuwać dolegliwości bólowe i obrzęk, które ograniczą zdolność mowy i spożywania pokarmów. Może pojawić się również ogólne złe samopoczucie i osłabienie w związku z zastosowaniem znieczulenia ogólnego. Zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych, unikanie jedzenia i picia przez pierwszą dobę po operacji oraz dietę półpłynną przez kolejne 2 tygodnie. Przez najbliższy miesiąc po zabiegu należy unikać większych wysiłków fizycznych oraz spożywania bardzo gorących pokarmów. Dobrze sprawdzą się chłodne napoje i posiłki, które nie tylko zmniejszą ból i obrzęk, ale również zahamują ewentualne krwawienia. Osoby dorosłe koniecznie muszą zrezygnować z palenia papierosów, przynajmniej przez pierwsze 2 tygodnie po operacji.

Tonsillotomia – przeciwwskazania

Głównymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są:

  • niewyrównane lub bardzo wysokie nadciśnienie tętnicze;
  • ciąża;
  • krótkie podniebienie oraz podniebienie zniekształcone, np. przez blizny po wcześniejszych operacjach;
  • ogólny zły stan zdrowia pacjenta;
  • niewydolność krążenia;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • brak możliwości podania znieczulenia ogólnego, przeciwwskazania do takiej formy znieczulenia.

Decyzję o kwalifikacji do tonsillotomii podejmuje lekarz po szczegółowym zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta. Zazwyczaj tonsillotomia przebiega prawidłowo i nie wiąże się z wystąpieniem powikłań. Jeśli już do nich dojdzie, mają charakter przejściowy i obejmują przeważnie miejscowy stan zapalny, obrzęk łuków podniebiennych, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz krwawienia na różnych etapach po zabiegu.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Katkowska M., Garbacz K., Stromkowski J., Rola Staphylococcus aureus w nawracającym zapaleniu migdałków podniebiennych u pacjentów poddawanych tonsillektomii, Otorynolaryngologia, 4/2016.
  2. Mrówka-Kata K., Namysłowski G., Mazur-Zielińska H., Banert K., Lisowska G., Wskazania do usunięcia migdałków podniebiennych, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2009.
  3. Burduk P., Tonsillektomia klasyczna a tonsillektomia metodą koblacji – porównanie metod, Otorynolaryngologia, 2/2009.
  4. Kurzyński M., Szaleniec J., Składzień J., Tonsillektomia z zastosowaniem skalpela harmonicznego – doświadczenie własne i przegląd literatury, Otolaryngologia Polska, 5/2008.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami