Jesienna wyprzedaż
Jesienna wyprzedaż

Aktualizacja: 6 czerwca 2017

Orzechy laskowe - co w sobie kryją?Orzechy laskowe są owocem krzewu leszczyny. Stanowią one świetną przekąskę w ciągu dnia, która dostarczy dużej zawartości witamin, związków mineralnych i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Co jeszcze w sobie kryją oraz do jakich celów można je wykorzystać? Przyjrzyjmy się im bliżej.

Orzechy laskowe są popularne od wielu lat. Sami mieszkańcy Grecji czy Rzymu cenili je za niebywałe walory smakowe oraz dużą funkcjonalność. Są owocami leszczyny, która występuje głównie w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej.

Co w sobie kryją orzechy laskowe?

Orzechy laskowe są w dużej mierze źródłem tłuszczów, które stanowią około 60% ich składu. Zawierają również  17% węglowodanów oraz 15% białka. Ponadto orzechy laskowe posiadają dużą ilość witaminy E, przez co doskonale wpływają na kondycję naszej skóry. Regulują poziom nawilżenia, poprawiają koloryt i zwiększają jej jędrność. Dodatkowo zapobiegają chorobom serca niwelując ryzyko zawału lub udaru mózgu.

Orzechy laskowe posiadają dużą ilość witamin z grupy B. Wpływają one na właściwą pracę układu nerwowego i pokarmowego. Dzięki ich zawartości orzechy laskowe mogą również zmniejszyć objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, a także poprawić pamięć i koncentrację.

Orzechy laskowe to doskonałe źródło kwasu foliowego. Z tego też względu włączanie ich do diety zaleca się szczególnie kobietom planującym ciążę.

Co jeszcze warto o nich wiedzieć

Orzechy laskowe zawierają wiele korzystnych składników, jednak pamiętajmy, aby nie spożywać ich w zbyt dużych ilościach. Z racji sporej zawartości tłuszczu, są one kaloryczną przekąską, a przyjmowane w znacznych ilościach mogą spowodować zaburzenia w układzie nerwowym.

Cennym składnikiem orzechów laskowych są także związki mineralne i obecna w nich miedź. Dzięki niej orzechy hamują rozwój anemii i wykazują działanie antyoksydacyjne.

Na uwagę zasługuje również zawarty w orzechach magnez, przez co świetnie radzą sobie doskonale z łagodzeniem  stresu, niwelują bezsenność oraz zapobiegają skurczom mięśni.

Oprócz znajdujących się w orzechach laskowych miedzi i magnezu, w swoim składzie zawierają także fosfor, cynk, żelazo i wapń. Dzięki tym wszystkim związkom mineralnym, orzechy wpływają bardzo korzystnie na układ kostny, wzmacniając kości oraz zęby. Ponadto bardzo dobrze oddziałują na cerę, niwelując stany zapalne i inne objawy trądziku pospolitego.

Jakie zastosowanie mają orzechy laskowe?

Orzechy laskowe w kuchni

Orzechy laskowe znalazły szerokie wykorzystanie w kuchni. Samodzielnie spożywane stanowią zdrową i sytą przekąskę w ciągu dnia. Wykorzystuje się je także jako dodatek lub element dekoracyjny do wielu deserów takich jak ciasta, lody, czekolady, batoniki czy musli. Często występują również jako dodatek do dań głównych na bazie makaronów czy mięs. Orzechy laskowe wykorzystuje się do produkcji sosów, a także idealnie sprawdzają się w wiosennych sałatkach lub jako dodatek do porannej owsianki.

Orzechy laskowe na zdrowie

Pamiętajmy o włączaniu orzechów laskowych do swojej diety bowiem mają bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Regularne spożywanie orzechów w niewielkich ilościach hamuje rozwój chorób serca i całego układu naczyniowego. Zapobiegają skurczom mięśni, poprawiają pracę mózgu, polepszają pamięć i koncentrację. Antyoksydanty chronią organizm przed pojawieniem się groźnych chorób, w tym również nowotworów. Poprzez zawartość błonnika usuwają z organizmu zbędne produkty przemiany materii i wspomagają pracę układu pokarmowego. Arginina, aminokwas zawarty w orzechach, rozszerza światło naczyń krwionośnych, wspomagając krążenie krwi oraz reguluje jej ciśnienie w naczyniach.

Ciekawostki

  • Największa produkcja orzechów laskowych występuje m.in. w Gruzji, Chinach, Turcji oraz Stanach Zjednoczonych.
  • Zaliczają się do grupy najbardziej kalorycznych orzechów.
  • Z orzechów laskowych produkuje się cenny olej, który znalazł szerokie zastosowanie m.in. w kosmetyce, przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym.
  • Ze względu na obecność w orzechach laskowych witaminy E, wykorzystywane są do wyrobu kosmetyków pielęgnacyjnych.
Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami