Kolagen do picia
Kolagen do picia

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to zespół objawów regularnie nawracających w tej samej fazie cyklu, przed menstruacją. Stan ten występuje u kobiet w okresie dojrzewania i trwa do okresu przekwitania.

Przyczyny

Przyczyny PMS nie są do końca poznane. Jedną z przyjmowanych hipotez jest nagły spadek progesteronu w drugim okresie cyklu (faza lutealna) oraz nieprawidłowości związane z receptorami tego hormonu. Niektórzy autorzy przedstawiają tezę o:

  • nadmiernej aktywności estrogenów w ustroju;
  • niewydolności ciałka żółtego;
  • schorzeniach wątroby, w której zachodzą procesy redukcji estradiolu w mniej czynny estron i estriol.

Stan ten pojawia się często po urazach psychicznych i występuje w cyklach bezowulacyjnych. Może być również skutkiem depresji poporodowej.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego ustępuje w przypadku hamowania cyklu jajnikowego, np. przy braku miesiączki pochodzenia przysadkowego, silnego stresu czy ciąży lub laktacji. Nie występuje również po obustronnym usunięciu przydatków.

Jak objawia się zespół napięcia przedmiesiączkowego?

Objawami tego zaburzenia cyklu jest zespół dolegliwości ogólnych i miejscowych. Są to objawy zarówno somatyczne, jak i natury psychicznej. Do najczęściej występujących należą:

  • dolegliwości psychiczne: nadpobudliwość nerwowa, drażliwość, lęk, depresja, wzmożone napięcie;
  • dolegliwości neurologiczne: migrena, ból głowy, nudności;
  • zwiększenie ilości płynu pozakomórkowego i pozanaczyniowego, co powoduje powstawanie obrzęków;
  • dolegliwości pokarmowe: wzdęcia, uczucie pełności, wzmożony apetyt;
  • bolesność gruczołów sutkowych;
  • bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej i bóle stawów.

Objawy rozpoczynają się wraz z początkiem fazy lutealnej cyklu miesiączkowego i kończą się wraz z początkiem menstruacji. Najbardziej odczuwa się je w wieku między 25 a 35 rokiem życia. Warunkiem rozpoznania dolegliwości jest stwierdzenie między innymi zaburzeń nastroju. Ciężko byłoby potwierdzić obecność wszystkich objawów klinicznych, ponieważ do tej pory określono ich aż 300. Występowanie poszczególnych objawów różni się osobniczo w zależności od wielu czynników, w tym stylu życia, wieku i długości trwania miesiączki. To właśnie zaburzenia nastroju, takie jak drażliwość, wahania nastroju, złe samopoczucie, labilność emocjonalna, są najbardziej popularne i kojarzone z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Jak leczyć zespół napięcia przedmiesiączkowego?

Leczenie uzależnione jest od natężenia objawów. Pierwszą linią postępowania jest zmiana stylu życia, ponieważ zawsze poszukuje się metod jak najmniej inwazyjnych. W związku z tym pomocne bywa ograniczenie spożycia kofeiny i soli. Sól powoduje bowiem zatrzymanie wody w organizmie, co dodatkowo może zwiększać obrzęki.

Dodatkowo zaleca się regularną aktywność fizyczną nastawioną na relaksację – mogą to być spacery, pływanie, joga czy regularny stretching. Wskazane jest ograniczenie narażenia na sytuacje stresowe, a jeśli jest to nieuniknione, należy planować je na pierwszą połowę cyklu menstruacyjnego.

Jeśli tego typu postępowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a objawy znacznie utrudniają funkcjonowanie i pogarszają jakość życia pacjentki wprowadza się farmakoterapię i suplementację. Najczęściej stosowanymi lekami są selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny. Po ich zażyciu efekty widać po 1-2 dniach. Z kolei w przypadku suplementacji zaleca się stosowanie suplementacji wielowitaminowej wzbogaconej w wapń i magnez.

Wykazano, że nałogowe palenie, zwłaszcza podczas dojrzewania i we wczesnej dorosłości, może nasilać objawy.

Podsumowanie

Wiele osób zastanawiało się, czy zespół napięcia przedmiesiączkowego stanowi faktyczny problem kliniczny, czy jest tylko wymysłem kobiet. Przeprowadzono w tym kierunku wiele badań, które udowodniły istnienie rzeczywistego problemu. PMS może znacznie pogorszyć jakość życia kobiety i wpłynąć na osoby z najbliższego otoczenia. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi objawami i ich przyczyną, aby lepiej zrozumieć problem. Kobiety cierpiące na te dolegliwości powinny zwrócić uwagę na swój styl życia.

Bibliografia

  1. Kozłowska J., Rehabilitacja w ginekologii i położnictwie, Wydawnictwo AWF, Kraków 2006.
  2. Ornatowska A., Jak przeżyć zespół napięcia przedmiesiączkowego?, Wydawnictwo HELION, Gliwice 2012.
  3. Pałucka K., Łepecka-Klusek C., Pilewska-Kozak A., Pawłowska-Muc A., Stadnicka G., Zespół napięcia przedmiesiączkowego – mit czy rzeczywistość?, Journal of Education, Health and Sport, 6/2016.
  4. Krawczyk W., Rudnicka-Drożak E., Zespół napięcia przedmiesiączkowego, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 3/2011.
  5. Arif A., Premenstrual Syndrome Symptoms (PMS) and prevalence among university students in Karachi, Pakistan, International Research Journal of Pharmacy, 4/2013.
Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami