Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 lutego 2024

Spis treści

Pytanie


Witam serdecznie,
co brać na stawy kolanowe? Jakie suplementy diety, ćwiczenia lub inne metody mogę zastosować, aby poprawić kondycję moich stawów kolanowych oraz zmniejszyć dolegliwości bólowe, które odczuwam w ciągu dnia?

Pozdrawiam
Anita

 

Odpowiedź


Pani Anito,
jeżeli ma Pani problemy ze stawami kolanowymi lub doświadcza bólu, warto skonsultować się z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą. Po dokładnym przebadaniu będą mogli zdiagnozować przyczynę i zaproponować odpowiednie leczenie i profilaktykę. W przypadku gdy nie ma Pani możliwości w tym momencie umówienia się na wizytę u fizjoterapeuty, poniżej przedstawię kilka ogólnych zaleceń, które pomogą w utrzymaniu zdrowych stawów kolanowych, co przełoży się na redukcję bólu czy dyskomfortu, który Pani odczuwa.

  • Unikanie przeciążeń – należy unikać długotrwałego siedzenia, stania czy chodzenia, szczególnie po nierównych powierzchniach, a także noszenia ciężkich przedmiotów, które mogą nie tylko obciążać stawy kolanowe, ale również inne, ważne struktury w organizmie takie jak np. kręgosłup. Podczas tego rodzaju czynności warto zachować ostrożność co jakiś czas siedząc zmieniać pozycję, stojąc usiąść, a chodząc odpocząć. Przy przenoszeniu ciężkich przedmiotów, jeżeli jest to możliwe rozłożyć ich masę na mniejszą i lżejszą do dźwigania, a także planując przenieść produkt oczyścić drogę, aby była bez przeszkód.
  • Ćwiczenia wzmacniające – wykonywanie regularnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie (szczególnie mięśnie kończyn dolnych) takich jak przysiady, martwy ciąg czy odpowiednio dobrane ćwiczenia na maszynach na siłowni, może pomóc we wzmocnieniu mięśni wokół stawów kolanowych. Przełoży się to na lepszą stabilizację stawów kolanowych i może pomóc w przyszłości zapobiegać urazom.
  • Rozciąganie – regularne ćwiczenia rozciągające mają bardzo dobry wpływ na na organizm, do których możemy zaliczyć m.in. zwiększenie elastyczności mięśni, zwiększa ruchomość stawów (w tym stawów kolanowych), zmniejszenie powstawania ryzyka urazów, poprawa krążenia, co przekłada się na lepsze odżywienie i dotlenienie tkanek (również stawów kolanowych). Dodatkowo, wpływa na prawidłową postawę ciała, niwelując przeciążenia, które mogą objawiać się bólem w stawach kolanowych.
  • Prawidłowa masa ciała – nadmiar masy ciała może powodować zbyt duże obciążenie m.in. stawów kolanowych i zwiększać ryzyko powstawania urazów. Z tego względu ważne jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała poprzez regularną aktywność fizyczną i stosując odpowiednią dietę.
  • Regeneracja – odpoczynek jest bardzo ważnym aspektem zdrowia. Jest niezbędny, ponieważ w tym czasie organizm regeneruje się, szczególnie po intensywnym treningu lub wyczerpującej aktywności fizycznej.
  • Suplementacja – w niektórych przypadkach lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta mogą zalecić suplementy diety, które wpływają na zdrowie stawów. Wspierają one produkcję mazi stawowej czy utrzymywanie chrząstki stawowej w dobrej kondycji. Do substancji, które są składnikami budulcowymi struktury wewnątrzstawowe zalicza się głównie kolagen i kwas hialuronowy. Kolagen to białko strukturalne, które stanowi ważną składową tkanki łącznej w organizmie, w tym w stawach. Suplementacja kolagenem może pomóc m.in. w utrzymaniu elastyczności i wytrzymałości chrząstki stawowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku stawów kolanowych, które doświadczają znacznego obciążenia i narażone są na uszkodzenia w trakcie wykonywanych ruchów. Z kolei kwas hialuronowy pełni kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia stawów, ponieważ znajduje się w nie tylko w tkankach łącznych całego organizmu, ale również w mazi stawowej. Z tego względu warto dostarczać kwas hialuronowy w postaci wysokiej jakości suplementów diety, który może pomóc w łagodzeniu bólu oraz zapewnić lepsze wsparcie stawom. Warto wybierać naturalne, jakościowe produkty, np. kwas hialuronowy z naturalnej fermentacji roślinnej, ponieważ biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie, a wielkość cząsteczki praktycznie identyczna jak kwasu hialuronowego występującego w ludzkim organizmie. Stąd też lepsza wchłanialność niż syntetycznych produktów.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Spirulina
www.spirulina.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapeuta

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami