Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 5 listopada 2020

Topinambur (słonecznik bulwiasty) - właściwości zdrowotneTopinambur, czyli tzw. słonecznik bulwiasty, jest produktem łatwym w uprawie, a jego bulwy bardzo smaczne i przede wszystkim zdrowe. Stanowi doskonałą alternatywę dla ziemniaków. Jednak może być również spożywany na surowo. Co takiego kryje w sobie topinambur oraz jakie właściwości zdrowotne wykazuje dla naszego organizmu?

Topinambur

Topinambur (słonecznik bulwiasty) często nazywany jest karczochem jerozolimskim lub gruszką ziemną. To roślina bardzo mocno spokrewniona ze słonecznikiem zwyczajnym. Uprawiana była jeszcze przez Indian w czasach prekolumbijskich. Jak wiadomo występuje wiele rodzajów słoneczników, do których zaliczany jest m.in. topinambur. W dawnych czasach był bardzo cenionym produktem. Dziś jest nieco zapomniany co powinno się zdecydowanie zmienić.

Kraj pochodzenia topinamburu to Ameryka Północna, gdzie występuje na brzegach zbiorników wodnych, polanach czy wilgotnych łąkach. Roślina ta może osiągać duże rozmiary, nawet 3-4 metry wysokości. W uprawach nie jest jednak aż tak wysoka, sięga około 2-2,5 metra. Posiada dość sztywne, owłosione łodygi oraz liście w sercowatym kształcie. Zarówno latem jak i jesienią pędy topinamburu rozwijają koszyczkowe kwiaty o żółtej barwie, wyraźnie przypominające kwiaty słonecznika szorstkiego.

Jakie właściwości zdrowotne wykazuje topinambur?

Częścią jadalną topinamburu są jego bulwy, które stanowią bardzo odżywczy produkt. Są bowiem źródłem minerałów takich jak potas, miedź, magnez, wapń, żelazo, , wielu witamin, w tym witaminy C oraz B1. Dodatkowo w składzie znajdują się węglowodany m.in. inulina, skrobia, cukry proste oraz kwasy organiczne.

1. Obniża poziom cukru we krwi.

Bulwa topinamburu zawiera około 17% inuliny (stanowiącą niemalże 80% wszystkich węglowodanów), która w organizmie przekształca się we fruktozę dobrze tolerowaną przez diabetyków. Inulina pomaga w regulacji glikemii, jeśli mamy do czynienia z cukrzycą typu 2, a także zmniejsza insulinooporność.

2. Reguluje ciśnienie oraz poziom cholesterolu.

Obecna w bulwach topinamburu inulina wpływa również korzystnie na poziom cholesterolu we krwi, przez co zapobiega miażdżycy. Dodatkowo słonecznik reguluje ciśnienie tętnicze, dzięki zawartości potasu.

3. Zapobiega chorobom układu pokarmowego.

Dieta zawierająca inulinę sprawia, że zmniejsza się ilości bakterii chorobotwórczych wywołujących biegunki, a także zapalenie jelita grubego. Efektem tego jest ochrona przed polipami oraz owrzodzeniami, które mogą być początkiem chorób nowotworowych. Inulina pobudza także perystaltykę jelit, dzięki czemu pomaga pozbyć się problemom takim jak zaparcia i zapobiega ich powstawaniu. Dodatkowo ułatwia przyswajanie minerałów m.in. żelaza, wapnia czy magnezu.

4. Oczyszcza organizm.

Inulina, błonnik oraz znajdujące się w składzie topinamburu pektyny, wspomagają naturalne oczyszczanie organizmu poprzez wiązanie szkodliwych substancji oraz przyspieszanie ich wydalania z organizmu.

5. Odchudza.

Topinambur zaleca się w szczególności osobom zmagającym się z nadwagą oraz otyłością. Zawiera bowiem błonnik, który poprzez pęcznienie w żołądku nadaje uczucie sytości na długi czas. To sprawia, że mniej jemy.

6. Wspomaga pracę układu nerwowego.

Topinambur stanowi źródło magnezu i witamin z grupy B, które posiadają olbrzymi wpływ na właściwą pracę układu nerwowego. Działa m.in. przeciwstresowo, a także podnosi zdolność koncentracji.

Jakie zastosowanie ma topinambur?

Bulwy topinamburu są dość soczyste. Ponadto posiadają słodki, lekko orzechowy smak. Można spożywać je po ugotowaniu, pieczeniu, blanszowaniu, a także surowe. Pokrojone w plastry mogą stanowić świetny dodatek do sałatek lub herbaty jako alternatywa dla cytryny. W krajach takich jak Włochy czy Francja bulwy tej rośliny wykorzystuje się do przygotowywania zup, frytek czy chipsów.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami