Kolagen do picia
Kolagen do picia

Wrotycz pospolityWrotycz pospolity skuteczny jest w walce z pasożytami, w związku z tym wykorzystuje się go w dolegliwościach tj. świerzb czy wszawica. Jego właściwości stosuje się również w zwalczaniu much, komarów i kleszczy. Należy jednak pamiętać, że wrotycz pospolity jest również rośliną trującą. Obecny w nim olejek eteryczny pod nazwą tujon jest toksyczny dla organizmu ludzkiego, dlatego też jego stosowanie wymaga dużej ostrożności.

Wrotycz pospolity

Wrotycz pospolity to bylina, która zalicza się do grupy roślin astrowatych. Spotkać go można w różnych miejscach m.in. w Europie i Azji. Należy zaznaczyć, że wrotycz jest dość popularną rośliną w Polsce, lokalizując się na terenach nizinnych. Częstym miejscem jego występowania są również nieużytki rolne, pola oraz pobocza dróg.

Wrotycz pospolity występuje również pod nazwą mlecznicy, piżma i wrotycza swojskiego. Jego łodyga może osiągnąć wysokość nawet 1,5 metra. Posiada również mocne korzenie, twarde łodygi oraz intensywnie zielone, pierzaste liście. Kwiaty wrotycza pospolitego posiadają ciemnożółty kolor, które kwitną od lipca do września. Ciekawostką jest fakt, że wrotycz wydziela intensywny kamforowy zapach.

W skład wrotycza pospolitego wchodzą różnego rodzaju związki naturalne. Należą do nich: flawonoidy, olejki eteryczne, garbniki, kwasy organiczne, a także duża ilość potasu.

Właściwości wrotycza pospolitego

Wrotycz pospolity charakteryzuje się intensywnym aromatem, który w dużym stopniu nie przyjemny jest dla mrówek, much, komarów, moli, kleszczy i innych szkodników. Stosuje się go również jako preparat o działaniu odstraszającym pchły oraz kleszcze u zwierząt.

W medycynie naturalnej wyciąg z wrotyczu na bazie alkoholu stosuje się zewnętrznie na skórę w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz dny moczanowej oraz łagodzenia bólu towarzyszącego tym chorobom. Znalazł również zastosowanie jako naturalny preparat poprawiający funkcje układu pokarmowego. Szczególnie jeśli chodzi o pracę wątroby, która nadmiernie obciążona jest spożywaniem obfitych i tłustych posiłków.

Wrotycz pospolity wykazuje również działanie przeciwwirusowe, w związku z tym pomocny jest w leczeniu opryszczki. Zaś ze względu na właściwości przeciwzapalne łagodzi przeziębienie, obrzęki oraz towarzyszącą temu gorączkę.

Inne działania:

  • wspomaga terapię depresji i histerii
  • łagodzi dolegliwości miesiączkowe

Czy wrotycz pospolity wywołuje skutki uboczne?

Ze względu na obecność olejku eterycznego o nazwie tujon wrotycz pospolity należy również do roślin trujących. Oprócz tego może również spowodować halucynacje. Dodatkowo spożywanie naparu z wrotyczu wywołuje podrażnienie i przekrwienie błon śluzowych układu pokarmowego, macicy i nerek. Spożywany w dużych dawkach może wywołać bóle głowy, krwiomocz oraz utratę świadomości.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami