Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Promocja Black Friday Spirulina Febico 1+1 Gratis

Aktualizacja: 27 marca 2017

Skrzyp polny (Equisetum arvense) - właściwości i zastosowanieSkrzyp polny (Equisetum arvense) to roślina, której właściwości od bardzo dawna wykorzystywane są w medycynie naturalnej. Mimo tego, że często nazywany jest chwastem, oprócz lecznictwa znalazł on inne szerokie zastosowanie. Do jakich celów można go użyć oraz jakie dokładnie właściwości posiada skrzy polny?

Skrzyp polny w naszym kraju rośnie dziko. Jego pędy zbiera się latem, od połowy lipca do końca sierpnia, a jego suszenie odbywa się przewiewnych i zacienionych pomieszczeniach. Skrzyp polny można również dostać w aptekach i sklepach zielarskich. Występuje w rożnych postaciach np. w kapsułkach, w proszku czy jako susz.

Jakie właściwości wykazuje skrzyp polny?

Skrzyp polny zawiera wiele dobroczynnych składników. Należą do nich m.in. flawonoidy, saponiny, kwasy organiczne, garbniki, a także minerały takie jak mangan, żelazo i fosfor. Posiada właściwości przeciwbakteryjnie, przeciwzapalne i wzmacniające.

Skrzyp polny to również źródło krzemu, który wspomaga syntezę kolagenu. Krzem w organizmie człowieka znajduje się przede wszystkim we włosach, paznokciach, skórze, zębach oraz mięśniach gładkich i płucach. Dlatego też skrzyp polny w znaczny sposób wpływa na poprawę ich kondycji. Wpływa także na przemianę materii i wspomaga odchudzanie. Odwary ze skrzypu polnego zalecane są do przemywania ran, owrzodzeń oraz jako okład dla trudno gojących się ran. Z racji jego działania moczopędnego, skrzyp polny polecany jest osobom z kamicą nerkową oraz z chorobami układu moczowego.

Zastosowanie skrzypu polnego

1. Na schorzenie dróg moczowych.

Poprzez flawonoidy zawarte w skrzypie polnym działa rozkurczowo zarówno na drogi żółciowe jak i moczowe. Ponadto uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. Flawonoidy znajdujące się w skrzypie polnym wpływają na zwiększenie objętości wydalanego moczu, usuwając z niego również moczany.

2. Na obfite miesiączki.

Skrzyp polny w formie odwaru można stosować na obfite miesiączkowanie. Medycyna naturalna poleca jego stosowanie również w przypadku hemoroidów oraz wrzodów żołądka czy krwawieniach z nosa.

3. Na nadmierne pocenie się.

Skrzyp polny poleca się zwłaszcza jeśli nadpotliwość dotyczy dłoni lub stóp. Poprzez stosowanie tej rośliny nadmiar potu zostanie wydalony z moczem, a nie przez skórę stóp lub rąk. Warto pamiętać, że skutkiem ubocznym takiej terapii są częste wizyty w toalecie.

4. Na stany zapalne i oparzenia.

Skrzyp polny zalecany jest ze względu właściwości łagodzące jak i przeciwzapalne w przypadku oparzeń, pojawienia się stanów zapalnych, owrzodzeń czy uszkodzeń skóry. Z właściwości skrzypu polnego mogą również skorzystać osoby posiadające cerę naczynkową, ponieważ wzmocni i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, a także zmniejszy ryzyko ich pękania.

5. Na skórę i paznokcie.

Ze względu na dużą zawartość krzemu, skrzyp polny jest idealnym rozwiązaniem na poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci. Hamuje procesy starzenia się skóry, a także wzmacnia paznokcie oraz sprawia, że włosy stają się mocniejsze i bardziej lśniące.

Skrzyp polny można stosować również jako profilaktykę wielu innych chorób i dolegliwości:

  • picie herbaty oraz wdychanie jego zapachu niweluje przekrwienia błony śluzowej nosa oraz zmniejsza zapalenie oskrzeli;
  • uzupełnienie niedoborów wielu minerałów;
  • oczyszczanie organizmu;
  • korzystne działanie u osób z cukrzycą;
  • niweluje problem nietrzymania moczu;
  • na odmrożenia;
  • pomaga leczyć gruźlicę i miażdżycę;
  • pomocny jest w leczeniu problemów skórnych takich jak łupież czy trądzik.
Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...