Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 czerwca 2024

Skrzyp polnySkrzyp polny (łac. Equisetum arvense) to roślina, której właściwości od bardzo dawna wykorzystywane są w medycynie naturalnej. Mimo tego, że często nazywany jest chwastem, oprócz lecznictwa znalazł on inne szerokie zastosowanie. Do jakich celów można go użyć oraz jakie dokładnie właściwości posiada skrzyp polny?

Skrzyp polny – właściwości

Skrzyp polny w naszym kraju rośnie dziko. Jego pędy zbiera się latem, od połowy lipca do końca sierpnia, a jego suszenie odbywa się przewiewnych i zacienionych pomieszczeniach. Skrzyp polny można również dostać w aptekach i sklepach zielarskich. Występuje w różnych postaciach np. w kapsułkach, w proszku czy jako susz.

Skrzyp polny zawiera wiele dobroczynnych składników. Należą do nich m.in.:

a także minerały takie jak:

Posiada właściwości przeciwbakteryjnie, przeciwzapalne i wzmacniające. To również źródło krzemu, który wspomaga syntezę kolagenu. Krzem w organizmie człowieka znajduje się przede wszystkim we włosach, paznokciach, skórze, zębach oraz mięśniach gładkich i płucach. Dlatego też skrzyp polny w znaczny sposób wpływa na poprawę ich kondycji. Wpływa także na przemianę materii i wspomaga odchudzanie. Odwary ze skrzypu polnego zalecane są do przemywania ran, owrzodzeń oraz jako okład dla trudno gojących się ran. Z racji jego działania moczopędnego, skrzyp polny polecany jest osobom z kamicą nerkową oraz z chorobami układu moczowego.

Skrzyp polny – zastosowanie

Skrzyp polny znajduje wiele zastosowań, w każdej dziedzinie życia. Można stosować go jako profilaktykę wielu chorób i dolegliwości, między innymi celem:

To jednak nie wszystko. Skrzyp polny znajduje także zastosowanie w niżej wymienionych problemach zdrowotnych.

1. Na schorzenie dróg moczowych

Poprzez flawonoidy zawarte w skrzypie polnym działa rozkurczowo zarówno na drogi żółciowe, jak i drogi moczowe. Ponadto uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. Flawonoidy znajdujące się w skrzypie polnym wpływają na zwiększenie objętości wydalanego moczu, usuwając z niego również moczany.

2. Na obfite miesiączki

Skrzyp polny w formie odwaru można stosować na obfite miesiączki. Medycyna naturalna poleca jego stosowanie również w przypadku hemoroidów oraz wrzodów żołądka czy przy krwawieniach z nosa.

3. Na nadmierne pocenie się

Skrzyp polny poleca się, zwłaszcza jeśli nadpotliwość dotyczy dłoni lub stóp. Poprzez stosowanie tej rośliny nadmiar potu zostanie wydalony z moczem, a nie przez skórę stóp lub rąk. Warto pamiętać, że skutkiem ubocznym takiej terapii są częste wizyty w toalecie.

4. Na stany zapalne i oparzenia

Skrzyp polny zalecany jest ze względu właściwości łagodzące i przeciwzapalne w przypadku oparzeń, pojawienia się stanów zapalnych, owrzodzeń czy uszkodzeń skóry. Z właściwości skrzypu polnego mogą również skorzystać osoby posiadające cerę naczynkową, ponieważ wzmocni i uszczelni ściany naczyń krwionośnych, a także zmniejszy ryzyko ich pękania.

5. Na skórę i paznokcie

Ze względu na dużą zawartość krzemu, skrzyp polny jest idealnym rozwiązaniem na poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci. Hamuje procesy starzenia się skóry, a także wzmacnia paznokcie oraz sprawia, że włosy stają się mocniejsze i bardziej lśniące.

Skrzyp polny – jak parzyć?

Skrzyp polny, jest popularnym ziołem stosowanym w medycynie naturalnej. Aby przygotować napar z skrzypu polnego, należy najpierw zaopatrzyć się w suszone ziele skrzypu. Następnie, odmierzamy około jednej łyżki stołowej suszonego zioła na jedną filiżankę wody. Wodę doprowadzamy do wrzenia i zalewamy nią skrzyp, po czym przykrywamy naczynie i pozostawiamy do zaparzenia na około 10-15 minut. Po upływie tego czasu, napar przecedzamy przez sitko, aby usunąć resztki ziół. Gotowy napar można pić od razu lub przechowywać w lodówce przez kilka dni. Zaleca się spożywanie jednej filiżanki naparu dziennie.

Skrzyp polny jest bogaty w krzemionkę, co wspomaga zdrowie skóry, włosów i paznokci. Regularne picie naparu może także wspierać zdrowie układu moczowego oraz poprawić elastyczność stawów. Napar ze skrzypu polnego jest również stosowany zewnętrznie, jako płukanka do włosów lub okłady na skórę.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Przygoński K., Zaborowska Z., Wojtowicz E., Dziarska B., Ocena aktywności przeciwutleniającej ziela skrzypu polnego, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2012.
  2. Wasilewska G., Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające, Wydawnictwo RM, Warszawa 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami