Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 21 stycznia 2023

Spirulina - oczyszczanie organizmuWśród osób dbających o swój organizm coraz częściej mówi się o aldze jaką jest Spirulina. Oczyszczanie organizmu z toksyn wywołane jej działaniem będzie na pewno skuteczne, a osiągnięty efekt będzie się długo utrzymywać. 

Spirulina – oczyszczanie organizmu

Funkcję oczyszczania w organizmie pełni wewnętrzny system. Spirulina dostarcza składników odżywczych, do narządów wchodzących w skład tego systemu. Dodatkowo przyspiesza ich regenerację i poprawia wydajność. Działanie systemu oczyszczającego organizm, warunkowane jest głównie przez trzy organy wewnętrzne:

 • Wątroba

Wątroba stanowi pierwszą linię obrony przed toksynami. Działa jak filtr i zapobiega wchłanianiu się niebezpiecznych substancji zawartych w żywności. Chroni przed przedostaniem się szkodliwych substancji krwi. Jedną z właściwości Spiruliny jest jej zdolność do alkalizowania wątroby, dzięki temu lepiej ona pracuje i sprawniej oczyszcza organizm

 • Okrężnica

W okrężnicy znajdują się bakterie, które produkują zarówno zdrowe jak również niezdrowe substancje. O jelito grube powinno się szczególnie dbać, ponieważ prawidłowe jego funkcjonowanie pozwoli spełnić podstawową rolę jaką jest usuwanie toksyn, które mogą wyrządzić krzywdę.

 • Nerki

Nerki jak w zegarku, stale filtrują krew i przyczyniają się do pozbycia toksyn z organizmu w postaci moczu.

Spirulina zawiera w sobie wszystkie niezbędne składniki odżywcze, aby te trzy kluczowe narządy utrzymać w odpowiedniej formie. Dzięki temu proces detoksykacji organizmu będzie mógł przebiegać prawidłowo.

Spirulina – czym jest?

Spirulina to rodzaj alg, które tysiące lat temu odkryli Aztekowie i wkrótce stały się one podstawą w ich diecie. W dzisiejszych czasach Spirulina uważana jest za superpożywienie (Superfood). Jej zielony kolor wskazuje na to, że jest ona pełna antyoksydantów. Pomaga również w detoksykacji wątroby i zawiera wiele składników niezbędnych dla zdrowego funkcjonowania układu odpornościowego i układu nerwowego.

Dla sprawnego oczyszczania organizmu warto włączyć do diety Spirulinę w tabletkach lub Spirulinę w proszku. Dzięki takiej suplementacji wesprzemy organizm w procesie detoksykacji, ponieważ Spirulina:

 • posiada właściwości alkalizujące (odkwaszające) organizm, co zwiększa czynność wątroby. Jest to niezbędny element podczas detoksykacji;
 • zawiera chlorofil, który pomaga w usuwaniu toksyn, takich jak metale ciężkie i inne zanieczyszczenia znajdujące się we krwi;
 • jest bogata w witaminy z grupy B: witamina B1 (tiamina), witamina B2 (ryboflawina), witamina B3 (niacyna), witamina B6 (pirydoksyna), witamina B9 (kwas foliowy);
 • stanowi naturalne źródło witamin i minerałów, w tym magnez, mangan, cynk, miedź, żelazo, selen;
 • suszona Spirulina zawiera 8 mg wapnia na 1 porcję (łyżkę);
 • jest bogata w pełnowartościowe białko. Aminokwasy znajdujące się w Spirulinie charakteryzuje wysoka biodostępność i szybkie wchłanianie;
 • zawiera niezbędny dla naszego organizmu kwas tłuszczowy gamma linolenowy. Jedyne, inne źródło, które zawiera go w tak dobrze przyswajalnej formie to mleko matki. Kwas ten posiada niesamowite właściwości przeciwzapalne, a ponieważ trudno go dostarczy w diecie, warto sięgać po naturalne źródło jakim niewątpliwie jest Spirulina;
 • wykazuje silne działanie antyoksydacyjne (zwłaszcza fikocyjanina oraz beta-karoten) przeciwutleniacze, które pomagają chronić komórki przed uszkodzeniem;
 • zawiera w składzie bardzo wysokie stężenie biologiczne żelaza. Sprawia to, że Spirulina u osób z niedokrwistością idealnie uzupełnia powstające niedobory.

Spirulina na oczyszczanie organizmu – jaką wybrać?

Przy wyborze Spiruliny, należy być uważnym, trzeba upewnić się czy produkt jest dopuszczony przez Główny Inspektorat Sanitarny do sprzedaży. Ponadto aby wybrać najlepszy produkt, powinno się sprawdzić czy suplement diety pochodził ze sprawdzonego źródła bądź  posiadał odpowiednie certyfikaty takie jak ISO i HACCP.  Preparaty pochodzące z nieznanych źródeł mogą być zanieczyszczone i narażać na późniejsze konsekwencje zdrowotne.

Spirulina w tabletkach jest wygodnym rozwiązaniem. Łatwo można odmierzyć zalecaną porcję do spożycia. Tabletki należy przyjmować regularnie i obficie popić wodą. Spirulina słodkowodna jest bardziej odpowiednia dla osób, które nie przepadają za rybim posmakiem i zapachem.

Kiedy jednak zdecydujemy się jednak na Spirulinę w proszku, możemy  potraktować ją jako multiwitaminowy dodatek w codziennej diecie. Sproszkowaną Spirulinę  należy dodawać do smoothie, soków, zupy, sałatek albo zmieszać z wodą i wypić bezpośrednio po przygotowaniu. Ta ostatnia propozycja podania, wielu osobom przyprawia problemy ze względu na specyficzny smak i zapach Spiruliny. Nie stanowi to problemu w przypadku Spiruliny słodkowodnej, gdyż ta odmiana posiada ledwo wyczuwalny aromat oraz łagodniejszy smak.

Jak dawkować Spirulinę na oczyszczanie organizmu?

Rozpocznij suplementację Spiruliną małą ilością. Spirulinę w tabletkach przyjmuj według zaleceń producenta, ponieważ w zależności od wielkości tabletki dostosowane jest jej dawkowanie. Przykładowo, jeżeli tabletka ma 250 mg to dzienne spożycie będzie dużo większe (dodatkowo szybko opróżni się opakowanie), niż w przypadku tabletki 500 mg, gdzie przyjmując mniejsza ilość dostarczymy więcej składników odżywczych, a co za tym idzie, oszczędzimy pieniądze. Jeżeli zdecydujemy się na Spirulinę w proszku to zacznij od ½ łyżeczki na raz i powoli zwiększaj spożycie aż dojdziesz do 1 łyżki dziennie. Większe ilości (do 2 łyżek) są wskazane jedynie podczas choroby, po ekspozycji na promieniowanie UV lub gdy w organizmie mamy duże niedobory witamin i składników mineralnych.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Jękot B., Rzewińska A., Hałaszuk P., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
 2. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
 3. Costa J., Colla L., Filho P., Kabke K., Weber A., Modelling of Spirulina platensis growth in fresh water using response surface methodology, World Journal of Microbiology & Biotechnology, 18/2002.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami