Kolagen do picia
Kolagen do picia

HipertensjologiaHipertensjologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką i leczeniem nadciśnienia tętniczego. Z analiz wynika, że w 2020 roku w Polsce na nadciśnienie tętnicze chorowało aż 9,94 mln dorosłych osób. Przeważnie w wieku 55-74 lata, a częstotliwość ta stale rośnie. Wpływ na to ma m.in. niski poziom aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta, wielolekowość, stres i wiele innych aspektów związanych z życiem współczesnego człowieka. Wymusiło to więc powstanie nowej dziedziny medycyny.

 

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze pozostaje najważniejszym modyfikowalnym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia, a według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest wciąż pierwszą przyczyną przedwczesnych zgonów na świecie. Rozwojowi tej patologii można zapobiegać zwłaszcza poprzez wpływ na uwarunkowania środowiskowe. Najskuteczniejszą metodą uniknięcia lub opóźnienia rozwoju nadciśnienia tętniczego jest modyfikacja stylu życia, w szczególności zapobieganie otyłości oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

Nadciśnienie tętnicze można rozpoznać, jeśli średnie wartości ciśnienia tętniczego (wyliczone co najmniej z 2 pomiarów dokonanych podczas co najmniej 2 różnych wizyt u lekarza) są równe lub wyższe niż 140 mm Hg dla skurczowego ciśnienia tętniczego i/lub 90 mm Hg dla rozkurczowego ciśnienia tętniczego.

Hipertensjologia – co to jest?

Hipertensjologia zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem nadciśnienia tętniczego i ściśle wiąże się z kardiologią, dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem chorób serca. Jest jedną z najnowszych specjalizacji w medycynie. Pierwszy egzamin specjalizacyjny przeprowadzono w styczniu 2006 roku. Uzyskanie specjalizacji przez grono 90 lekarzy miało kluczowe znaczenie dla szkolenia dalszego grona specjalistów oraz uzyskania lepszej dostępności do świadczeń zdrowotnych w zakresie nadciśnienia tętniczego. Do grudnia 2009 roku specjalizację z hipertensjologii uzyskało łącznie 145 lekarzy. Aktualnie ich liczba jest większa, a omawiana dziedzina nauki prężnie się rozwija.

Hipertensjolog – co leczy?

Za najistotniejsze zadania w zakresie hipertensjologii należy uznać:

  • prewencję rozwoju nadciśnienia tętniczego;
  • zwiększenie wykrywalności nadciśnienia tętniczego;
  • poprawę skuteczności terapii;
  • określenie częstości nadciśnienia tętniczego wśród dzieci i młodzieży;
  • zwiększenie wykrywalności wtórnych postaci nadciśnienia tętniczego.

Istotnym czynnikiem ograniczającym diagnostykę pozostawał brak nowoczesnej aparatury, m.in. urządzeń do całodobowego monitorowania ciśnienia tętniczego, aparatów USG z możliwością oceny dopplerowskiej tętnic domózgowych i nerkowych oraz echokardiografów. Hipertensjologia ma więc także realny wpływ na rozwój diagnostyki medycznej w całej Polsce.

Poradnia hipertensjologiczna

Podstawowym wskazaniem do wizyty u hipertensjologa jest oczywiście stwierdzenie nadciśnienia tętniczego – przez lekarza lub samodzielnie. W tym celu warto zakupić przenośny, domowy ciśnieniomierz nadgarstkowy, a następnie prowadzić pomiary 2 razy dziennie (rano i wieczorem) przez okres około 7-14 dni. Wysokie wyniki wskazują na nadciśnienie tętnicze. Choroba ta wiąże się również z występowaniem objawów takich jak:

Wszystkie objawy, które mogą wskazywać na nadciśnienie tętnicze, są wskazaniem do systematycznych pomiarów ciśnienia oraz do wizyty u hipertensjologa w zależności od wyników.

Hipertensjologia – specjalizacja lekarska

Do rozpoczęcia szkolenia w dziedzinie hipertensjologii wymagane jest posiadanie specjalizacji II stopnia lub tytułu specjalisty w 1 z następujących dziedzin: choroby wewnętrzne, kardiologia, kardiologia dziecięca, nefrologia, nefrologia dziecięca lub pediatria.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Tykarski A., Filipiak K., Januszewicz A., Litwin M., Narkiewicz K., Prejbisz A., a Ostalska-Nowicka D., Widecka K., Kostka-Jeziorny K., Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym – 2019 rok, Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce, 1/2019.
  2. Narkiewicz K., Hipertensjologia, 2015.
  3. Mazur-Mucha M., Chrostowska M., Rozpoznanie i leczenie nadciśnienia tętniczego u pacjentów ze współistniejącą cukrzycą w świetle zmieniających się wytycznych, Choroby Serca i Naczyń, 16/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami