Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 9 stycznia 2023

Kołatanie sercaKołatanie serca to częsty objaw kardiologiczny, który może wskazywać zarówno na rozmaite problemy zdrowotne, jak i na zbyt intensywną aktywność przy niewielkiej wydolności organizmu. Jeśli pojawia się samoistnie lub często, towarzyszą mu inne objawy bądź ma nagły początek (nawet gdy wcześniej nie zmagaliśmy się z kołataniem serca) należy pilnie umówić się na wizytę u kardiologa.

Kołatanie serca – przyczyny

Odnosząc się do przyczyn chorobowych, kołatanie serca najczęściej towarzyszy problemom kardiologicznym, czyli związanym z mięśniem sercowym. Takimi przyczynami mogą być między innymi:

Z kolei do przyczyn pozasercowych zaliczamy najczęściej:

Kołatanie serca może pojawić się w momencie zbyt intensywnej aktywności fizycznej, gdy nasze serce nie jest przygotowane na tak duży wysiłek. Często występuje u osób, które dopiero rozpoczynają przygodę ze sportem, jako że organizm musi odpowiednio się wzmocnić. Innymi możliwymi przyczynami są: spożycie zbyt dużej ilości kofeiny czy alkoholu, a także spożycie niektórych ziół. Kołatanie serca może pojawić się u niektórych kobiet w ciąży. Ze względów bezpieczeństwa zawsze jednak należy skonsultować ten objaw z lekarzem.

Do kołatania serca zazwyczaj dochodzi wskutek nieprawidłowego powstawania bodźca w węźle zatokowo-przedsionkowym serca. To impuls elektryczny odpowiedzialny za wywoływanie skurczu mięśnia sercowego.

Kołatanie serca – objawy

Kołatanie serca to subiektywne uczucie określane jako przyspieszone bicie serca, wyrywanie się serca z klatki piersiowej bądź zmiana rytmu serca. Niektórzy pacjenci twierdzą, że każde uderzenie serca odczuwają bardzo intensywnie, a niekiedy nawet je słyszą. Z lekarzem należy skonsultować się zawsze wtedy, gdy kołataniu serca towarzyszą inne objawy, takie jak:

W tych przypadkach z dużym prawdopodobieństwem przyczyna kołatania serca będzie wymagać leczenia.

Kołatanie serca – diagnostyka

Ważnym elementem diagnostyki są badania krwi i badanie moczu, ale również badania obrazowe. Wykonuje się RTG lub tomografię komputerową klatki piersiowej. W trakcie badań laboratoryjnych należy skupić się przede wszystkim na poziomie hormonów płciowych i hormonów tarczycy oraz na jonogramie. Kluczowe są jednak tradycyjne badania kardiologiczne : EKG (ocenia pracę serca) czy ECHO serca (ocenia budowę serca i uwidacznia jego struktury, w tym zastawki, komory i przedsionki).

Kołatanie serca – leczenie

Zawsze wdraża się leczenie przyczynowe, ustalane na podstawie szczegółowej diagnostyki. Przykładowo, jeśli przyczyną kołatania serca jest hipoglikemia, pacjentowi podaje się leki wyrównujące poziom glukozy we krwi oraz zaleca odpowiednią dietę. Jeśli natomiast przyczyną jest nadczynność tarczycy, również wdraża się dedykowaną farmakoterapię. W przypadku chorób serca największe znaczenie ma przyjmowanie leków, zdrowa i zbilansowana dieta oraz regularna, umiarkowana aktywność fizyczna, która utrzyma mięsień sercowy w dobrej kondycji. Zaleca się unikanie alkoholu, nadmiaru soli w diecie, stresu, tłuszczów zwierzęcych i palenia papierosów. Pomocne mogą się okazać ćwiczenia relaksacyjne. W skrajnych przypadkach (np. w ciężkich wadach zastawek serca) pojawia się konieczność przeprowadzenia zabiegu kardiochirurgicznego.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Mandecki T., Kardiologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
  2. Kłosińska M., Kasprzak J., Życie z niewydolnością serca, Wydawnictwo Kreo Multimedia, Warszawa 2013.
  3. Szostak M., Zaburzenia rytmu serca w praktyce ratownika medycznego- możliwości terapeutyczne, Kraków.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami