Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami

Aktualizacja: 7 października 2020

Suplementy dla senioraSuplementy dla seniora w wielu przypadkach powinny być uzupełnieniem codziennej diety, ponieważ ludzie starsi znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka związanego z nieodpowiednim odżywianiem. Składa się na to wiele czynników.

Codzienna dieta seniorów

Jak wspomniano, osoby w podeszłym wieku są bardziej narażone na niedobory pokarmowe czy inne skutki nieprawidłowego żywienia. Wpływa na to wiele czynników, w tym:

  • z wiekiem następuje zmniejszenie masy ciała i zapotrzebowanie na energię;
  • starsi ludzie spożywają mniej jedzenia;
  • apetyt może zostać zmniejszony na skutek stopniowej utraty zmysłów smaku i zapachu;
  • spożywanie lekarstw może skutkować zmniejszeniem apetytu oraz zmniejszyć przyswajanie witamin i minerałów;
  • wzrasta zapotrzebowanie na niektóre składniki m.in. wapń, witaminę E, witaminę D, ryboflawinę, kwas foliowy, witaminę B12 i proteiny.

Podsumowując, z różnych względów osoby starsze nie przestrzegają regularności spożywania posiłków, nie dostarczają również wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wraz z wiekiem wzrasta zapotrzebowanie na niektóre z nich, jednakże osoby starsze, między innymi z powodu zaburzeń apetytu, nie dostarczają ilości pokrywającej nawet wcześniejsze zapotrzebowanie. Wszystko to może przekładać się za problemy ze zdrowiem, obniżoną odporność czy inne dolegliwości.

Skutki nieprawidłowej diety

Nieprawidłowa dieta i braki wymienionych wyżej składników skutkują:

Odpowiednia i zbilansowana dieta jest podstawą dla osób starszych. Jednak uzupełnianie jej codzienną suplementacją w postaci witamin i minerałów, a także innych niezbędnych składników odżywczych jest rozsądnym sposobem na uniknięcie niedoborów, tak częstych w późniejszych latach życia.

Zobacz również: Śmieciowe jedzenie – jak wpływa na zdrowie?

Suplementy dla seniora

Osoby starsze powinny wybierać suplementy z małą zawartością żelaza, bądź zupełnie bez jego udziału. Jest to istotne, gdyż nadmiar żelaza w podeszłym wieku może skutkować większą podatnością na raka i choroby serca. Należy też stosować środki, które zawierają nie więcej niż 100% dziennego spożycia witaminy A, gdyż na starość jest ona bardziej przyswajalna i bardziej skuteczna niż w młodym wieku. Jej nadmiar może skutkować:

Specjalnie zalecane dla osób starszych są:

Na rynku obecnych jest wiele suplementów diety polecanych ludziom starszym. Wybierając je przeczytajmy ulotkę, aby upewnić się, że żaden ze składników nie jest niebezpieczny. I pamiętajmy, że w razie jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Innymi słowy, w sytuacji niemożności zaspokojenia zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze i regulacyjne poprzez dietę zaleca się uzupełnianie diety określonymi suplementami. Wybór tych preparatów powinien być jednak poprzedzony analizą określającą nawyki żywieniowe, stan ogólny pacjenta, przeciwwskazania zdrowotne, choroby przebyte, występujące choroby przewlekłe, prowadzone terapie i stosowane leki. Podczas uzupełniania składników diety suplementami należy dążyć do unikania stosowania preparatów wielowitaminowych na rzecz jednoskładnikowych, ze względu na niebezpieczeństwo przedawkowania niektórych z nich, szczególnie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Zobacz również: Suplementy dla zmęczonych.

Bibliografia

  1. Saran A., Duda G., Wpływ wybranych czynników na zakup i stosowanie przez osoby starsze witaminowo-mineralnych suplementów diety, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 4/2009.
  2. Mziray M., Siepsiak M., Żuralska R., Domagała P., Znaczenie kwasu foliowego w diecie osób starszych. Zasadność suplementacji żywności, Pielęgniarstwo Polskie, 2/2017.
  3. Duda G., Saran A., Preparaty witaminowo-mineralne przeznaczone dla osób w starszym wieku, Gerontologia Polska, 3/2009.
  4. Kostecka M., Stosowanie suplementów diety przez osoby w wieku starszym, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 4/2015.
  5. Szcześniak P., Szuszkiewicz J., Michalak Ł., Orszulak-Michalak D., Żywienie i suplementacja diety w wieku podeszłym, Farmacja Praktyczna, 11/2009.
Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...