Suplementy diety
Suplementy diety

Aktualizacja: 23 kwietnia 2021

Suplementy dla zmęczonychSuplementy dla zmęczonych mogą okazać się niezwykle skutecznym sposobem na przywrócenie energii i witalności. Zmęczenie, ogólne osłabienie, dyskomfort – takie objawy dotyczą wielu osób i mogą mieć bardzo różne przyczyny. Zazwyczaj należy wziąć pod uwagę stres, przepracowanie, nieodpowiednią dietę albo pewne problemy metaboliczne. Z tych wszystkich powodów jednak przyczyny biologiczne są najrzadsze. Ze zmęczeniem oczywiście najlepiej walczy się przez sen, ale nie zawsze to wystarczy.

Suplementy dla zmęczonych

Często jest tak, że okazji do snu pojawi się dopiero za kilka godzin, ale do tego czasu trzeba być w ciągłej gotowości do działania. W takich przypadkach zalecane są suplementy z żeń-szeniem. Działają one niemal natychmiast i to z dość dużą siłą. W żeń-szeniu zawartych jest przynajmniej kilka różnych substancji, które odblokowują szlaki nerwowe, zwiększając tym samym zdolność koncentracji, szybkość procesów myślowych i poprawiając wydolność psychiczną. Działanie żeń-szenia przyjmowanego doraźnie nie utrzymuje się jednak dłużej niż przez kilka godzin.

W okresach długotrwałego wysiłku psychicznego, a więc na przykład w czasie intensywnej nauki, przy realizacji skomplikowanych projektów albo wtedy, kiedy notorycznie nie dosypiasz, z różnych zresztą powodów, możesz rozważyć stosowanie innych suplementów, a mianowicie takich, w których skład wchodzi miłorząb dwuklapowy, czyli Gingko biloba.

Ta roślina zawiera substancje działające podobnie do tych z żeń-szenia, ale mające przedłużone działanie, a więc trwające do kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu godzin. Część tych substancji może kumulować się jeszcze dłużej, przyczyniając się do wzrostu ogólnej sprawności umysłowej.

Zobacz również: Suplementy dla zdenerwowanych.

Zmęczenie fizyczne

Wrażenie zmęczenia mięśni nie musi być spowodowane rzeczywistym ich wyczerpaniem. Są takie dolegliwości, które pojawiają się, mimo doskonałej kondycji fizycznej. Chodzi między innymi o zakwaszenie organizmu – mimo że mięśnie dysponują odpowiednią siłą do pełnego skurczu, receptory nerwowe raportują stan zmęczenia. Jest to spowodowane uaktywnieniem pewnych niepożądanych szlaków metabolicznych, które są charakterystyczne dla stanu wyczerpania.

Zakwaszenie organizmu można usunąć, między innymi stosując preparaty ze Spirulina i Chlorella. Należy w tym okresie także unikać diety bogatej w białko zwierzęce i dzięki temu pozbyć się niechcianych objawów nawet w tydzień. Wszystko oczywiście będzie zależało od dokładnej skali problemu, natomiast faktem jest, że zakwaszenie, które powoduje między innymi wrażenie zmęczenia i ciągłego wyczerpania, jest obecnie bardzo nagłośnionym problemem. Nie jest pewne, jak dużej grupy osób dotyczy, ale na pewno ponad połowy.

Suplementy na dobry sen

Żaden, nawet najlepszy suplement działający doraźnie, nie jest w stanie zastąpić procesów regeneracji, do których dochodzi w czasie zdrowego snu. Problem polega na tym, że próba zaśnięcia przy odczuciu dyskomfortu często jest nieudana. Leżysz w łóżku i nie możesz zasnąć, choć oczy się kleją i jesteś tak wyczerpany, że i tak niczego innego nie byłbyś w stanie zrobić. Tak się zdarza, kiedy organizm zbyt długo jest poddawany deprywacji snu, choćby tylko cząstkowej. Wtedy warto sięgnąć po suplementy ułatwiające zasypianie. Działają one albo bezpośrednio na układ nerwowy, ograniczając jego możliwości, co sprowadza się do takiego ustalenia aktywności psychicznej, że mózg łatwiej się „wyłącza” na kilka godzin zdrowego snu, albo pośrednio, uspokajając przebiegi niektórych szlaków metabolicznych w całym organizmie.

Oczywiście ziołowe suplementy diety na dobry sen mają ograniczoną moc działania. Nie są to czyste chemicznie środki nasenne, natomiast działają one tonująco, uspokajająco i stymulują między innymi szlak produkcji melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za regulacje cyklu snu i czuwania.

Podsumowanie

Z wyczerpaniem można walczyć na wiele sposobów, z których najskuteczniejszym jest zdrowy sen, ale nie zawsze masz na niego szansę. Możesz zadziałać na dwa różne sposoby: albo zapewnić sobie kopa z rodzaju tych, jakie daje kofeina, czyli wkręcić się na wysokie obroty na jakiś czas, a potem się wyciszyć i iść spać, możesz też w niewielkim stopniu zwiększyć trwale wydolność psychiczną, stosując inne preparaty, które w różny sposób zwiększą możliwości umysłu w dłuższej perspektywie, albo możesz po prostu postarać się dobrze wyspać. Ostatnie zadanie tylko pozornie jest proste. Nawet lekarze znają zjawisko bezsenności z przemęczenia.

Styl życia w XXI wieku nie sprzyja wypoczynkowi. Czasem trzeba dać z siebie więcej niż 100% możliwości. Jeśli Ty także czasem masz taką konieczność, to powinieneś zainteresować się szeroką gamą suplementów diety, które pozwalają walczyć z najróżniejszymi formami zmęczenia osobom takim jak Ty.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico - 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Mieszkowska M., Michota-Katulska E., Suplementy diety – korzyści i działania niepożąane, Bezpieczeństwo Pracy, 6/2008.
  2. Bojarowicz H., Dźwigulska P., Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie, Hygeia Public Health, 4/2012.
  3. Sajkowska J., Suplementacja w stanach zmęczenia, znużenia, obniżonej aktywności umysłowej i fizycznej, Lek w Polsce, 10/2013.
  4. Sigłowa A., Bertrandt B., Conder M., Bertrandt K., Lisiecka A., Kubiak P., Urbańska A., Suplementacja diety wśród studentów, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 4/2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami