Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 marca 2022

Trzcina cukrowaTrzcina cukrowa to gatunek wieloletniej, silnie krzewiącej się rośliny z rodziny wiechlinowatych (traw). W wielu krajach stanowi podstawowy surowiec do otrzymywania cukru (dostarcza około 60% globalnej produkcji cukru na świecie).

Jak wygląda trzcina cukrowa?

Źdźbła trzciny cukrowej mogą osiągać wysokość od 2 do 6 metrów, przy czym średnica każdego waha się w granicach 2-7 cm. Łodyga jest naga u dołu, u góry zaś zauważa się zachodzące na siebie liście. Liście trzciny są długie i wąskie, ponieważ osiągają 50-200 cm oraz do 10 cm szerokości. Kwiaty trzciny cukrowej są niepozorne, skupione w białych owłosionych kłoskach.

Uprawa trzciny cukrowej

Największe uprawy trzciny cukrowej na świecie występują w klimacie zwrotnikowym i podzwrotnikowym, a dokładniej – między 30 stopniami szerokości geograficznej północnej i południowej. Okres wegetacji rośliny przekracza 1 rok, zwykle dochodząc do 16 miesięcy.

Trzcina cukrowa nie ma szczególnych wymagań glebowych, ponieważ może rosnąć zarówno na ziemi umiarkowanie kwaśnej, jak i umiarkowanie zasadowej. Do jej prawidłowego wzrostu konieczna jest jednak wysoka temperatura (powyżej 20 stopni Celsjusza), żyzność gleby i wilgotność. Większość odmian omawianej rośliny zapewnia kilka kolejnych zbiorów, jednak każdy następny jest mniejszy.

Skład trzciny cukrowej

Źdźbło trzciny cukrowej zawiera przede wszystkim bardzo dużą ilość sacharozy, czyli cukru. Poza tym zawiera:

W wielu krajach stanowi alternatywę dla cukru buraczanego. Skład cukru trzcinowego niemal nie różni się bowiem od składu popularnego cukru białego. Aby rozróżnić oba rodzaje do cukru trzcinowego dodaje się odrobinę melasy, która zabarwia go na brązowo. Stąd zamienna nazwa – cukier brązowy.

Trzcina cukrowa – zastosowanie

Jak wspomniano, trzcina cukrowa służy przede wszystkim do produkcji brązowego, charakterystycznego cukru o powszechnie docenianych walorach smakowych. Produkt uboczny, czyli syrop cukrowy, służy do wyrobu rumu i spirytusu. Jest więc popularnym surowcem wykorzystywanym w przemyśle gastronomicznym i alkoholowym.

Etanol pozyskiwany z trzciny cukrowej bywa stosowany w stanie czystym jako biopaliwo lub jest dodatkiem do benzyny. Może posłużyć również do produkcji eteru. Pocięte liście i łodygi trzciny cukrowej są stosowane jako pasza dla zwierząt lub do produkcji płyt drewnopochodnych. W cukrowniach trzcinowych surowce te służą jako opał. Łodygę trzciny cukrowej pokrywa nalot woskowy. Przy produkcji cukru wosk ten jest oddzielany i służy później do produkcji kosmetyków, świec oraz substancji do pielęgnacji i impregnacji drewna.

W procesie uzyskiwania cukru wytwarza się betainę i urydynę. Betaina jest istotnym składnikiem pasz dla zwierząt rzeźnych przyspieszającym przyrost masy mięśniowej. Natomiast urydyna wraz z kwasami omega-3 stanowi środek antydepresyjny.

Polecane produkty

Spirulina + Żelazo - naturalne wsparcie krwi
Naturalny produkt Spirulina + żelazo od bioalgi jest czysto roślinnym źródłem żelaza, wyprodukowanym wyłącznie przez Matkę Naturę. Jego biodostępność jest dzięki temu na wysokim poziomie co pozwala m.in. na uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szajner P., Światowy rynek trzciny cukrowej, Zeszyty Naukowe Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, 2/2015.
  2. Rochalska M., Michalska A., Rośliny uprawne stanowiące dla człowieka źródło cukru, Postępy Nauk Rolniczych, 4/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami