Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 25 października 2023

Domowe sposoby na biedronki azjatyckieDomowe sposoby na biedronki azjatyckie mogą znacznie poprawić komfort mieszkania, ponieważ owady te chętnie przedostają się do domów, mieszkań i pomieszczeń gospodarczych, gdzie zimują. Znacznie różnią się od krajowych gatunków biedronek, są owadami niepożądanymi, które mogą przynieść wiele szkód w miejscu swojego bytowania. Co warto o nich wiedzieć i jak się ich pozbyć?

Biedronka azjatycka – charakterystyka

Biedronka azjatycka pochodzi z Dalekiego Wschodu. W celu zwalczania szkodników chrząszcz ten został introdukowany w różne zakątki świata, gdzie ostatnio się bardzo szybko rozprzestrzenia i sprawia ludziom pewne problemy, także w Polsce. Choć owad ten przypomina rodzime biedronki, po bliższym przyjrzeniu się jego powłoce można zauważyć istotne różnice. Wykazuje również większą inwazyjność i może boleśnie kąsać ludzi. Biedronki azjatyckie przeważnie osiągają one 5-8 mm długości. Mają niezwykle różnorodne ubarwienie – w naturalnym zasięgu wykazano aż ponad 200 wzorów ubarwienia.

Na terenie Polski najczęściej obserwuje się przeważnie biedronki azjatyckie z grzbietem białym lub żółtawym, z 5 czarnymi plamami ułożonymi w kształcie litery „M”, oddzielonymi od siebie lub zlewającymi się razem w różnym stopniu. Pokrywy grzbietowe mogą być jednak żółte, pomarańczowe lub czerwone.

Domowe sposoby na biedronki azjatyckie

Biedronka azjatycka przejawia wyraźnie większą „napastliwość” wobec człowieka niż inni przedstawiciele rodziny biedronkowatych i jest skłonna do zadawania swędzących, bolesnych ukąszeń. Uciążliwe dla ludzi są zwłaszcza takie sytuacje, w których osobniki biedronki azjatyckiej masowo zlatują się na zimę do budynków oraz różnych pomieszczeń mieszkalnych. Mogą wówczas intensywnie kąsać ludzi, wywołując przy tym u niektórych reakcje uczuleniowe. Ich wydzielina obronna może brudzić ściany, meble, a także sprzęt elektroniczny. Plamy te bardzo trudno jest usunąć z ubrań. Dlatego coraz więcej osób szuka sprawdzonych sposobów na pozbycie się tych owadów.

Karmniki dla ptaków

W Azji, na obszarze swojego pierwotnego zasięgu, owady te posiadają wrogów naturalnych. Są nimi m.in. parazytoidy oraz niektóre gatunki ptaków, dla których stanowi ona źródło pokarmu. W Polsce takimi ptakami są mazurki, sikorki bogatki, jaskółki oknówki. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem (w miarę możliwości) jest montaż karmników dla ptaków w pobliżu domostwa. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko inwazji tych biedronek na mieszkanie, sporą ich ilość prawdopodobnie zjedzą ptaki polujące na nie.

Uszczelnienie domu

Aby uniemożliwić biedronkom azjatyckim wnikanie do budynków mieszkalnych oraz pomieszczeń gospodarczych należy bardzo dokładnie sprawdzić, czy nie ma obecnych dziur, szczelin oraz pęknięć w okolicach okien, drzwi, a także dachu. Jeśli takie miejsca zostaną zlokalizowane, należy jak najszybciej odpowiednio je uszczelnić, np. za pomocą pianki poliuretanowej lub innych materiałów wypełniających. Nie usunie to wprawdzie kolonii biedronek, jednak pozwoli zabezpieczyć przed nimi dom.

Lampy owadobójcze

W miejscach zacienionych, np. na strychach, skuteczną metodą na wyłapywanie osobników biedronki azjatyckiej jest stosowanie wszelkiego rodzaju lamp owadobójczych (zwykle generujących promieniowanie UV lub zwykłe światło). Wykorzystują one występujące u owadów zjawisko fototaksji.

Pułapki typu window trap

W widnych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach dobrym rozwiązaniem będą z kolei pułapki typu window trap, które umieszcza się na oknach. Są wyposażone w specjalne wkłady lepowe, wolne od wszelkich pestycydów. Mogą również służyć do monitoringu liczebności biedronki azjatyckiej. Są banalnie proste w użyciu i niedrogie, co przekłada się na ich rosnącą popularność.

Olejki eteryczne

Biedronki azjatyckie i wiele innych owadów niespecjalnie lubią mocne zapachy roślinne. Bardzo dobrze sprawdzą się więc intensywne olejki eteryczne, którymi warto spryskać framugi okien, parapety czy szczeliny w zabudowie. Najlepiej sprawdzają się olejki pomarańczowe lub olejki cytrynowe – biedronki bardzo nie lubią zapachu cytrusów. Można jednak wypróbować także olejki zawierające kamforę lub mentol.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wiorek M., Inwazyjny arlekin – biedronka azjatycka, Wszechświat, 10/2018.
  2. Kołątaj K., Biedronka azjatycka, Edukacja Biologiczna i Środowiskowa, 3/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami